• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Partycjonowanie dysku ?

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
688 wizyt
pytanie zadane 8 kwietnia 2015 w Systemy operacyjne, programy przez Matt Sochi Obywatel (1,930 p.)
Cześć, instaluję własnie "Elementary OS" i jestem na etapie partycjonowania dysku.

Mam 500 GB do dyspozycji dostępnej przestrzeni:

Jakie partycje zrobić ?

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez robert9620 Stary wyjadacz (11,640 p.)
wybrane 8 kwietnia 2015 przez Matt Sochi
 
Najlepsza

Dużo zależy od tego czy "Elementary OS" będzie jedynym systemem, który będziesz miał zainstalowany. 

Jeżeli będzie to jedyny system to proponuje podzielić system na dwie partycje. Jedna systemowa na system i zainstalowane programy, czyli około 50-100GB, a druga na pliki typu muzyka, filmy, zdjęcia itp. wykorzystująca pozostałe miejsce. Jednak bardzo dużo zależy od tego jak co chcesz instalować i co trzymać na komputerze. Podział na dwie partycje - "systemowa" i "archiwum" wydaje mi się rozsądny ze względu na bezpieczeństwo danych i wygodę (tudzież porządek).

komentarz 8 kwietnia 2015 przez Matt Sochi Obywatel (1,930 p.)
Dzięki za szybką odpowiedź.

EOS jest jedynym systemem zainstalowanym na jedynym dysku w PC.

Rozumiem że partycje o charakterze: podstawowa, ext4 z księgowaniem

Napisz mi jeszcze jaki punkt montowania?

I czy lokalizacja partycji ma być na początku czy na końcu
komentarz 8 kwietnia 2015 przez Feniks Obywatel (1,560 p.)
do instalacji taki - /
komentarz 8 kwietnia 2015 przez Matt Sochi Obywatel (1,930 p.)
czyli - / ma być na sam system czy na moje pliki?
komentarz 8 kwietnia 2015 przez Feniks Obywatel (1,560 p.)
Ja zawsze robiłem na sam - /
komentarz 8 kwietnia 2015 przez robert9620 Stary wyjadacz (11,640 p.)
Szczerze instalując linuxa (ubuntu i debiana) nie zagłębiałem się w szczegóły partycji. Niemniej jednak najrozsądniej wydaje mi sie stworzenie partycji podstawowej (na system) i ext4 z księgowaniem (na archiwum),

Punkt montowania systemowej powinien być /. Natomiast wydaje mi się, że archiwum powinno być ustawione na  na /home co ułatwi reinstalacje systemu w przyszłości (nie stracisz plików na tej partycji).

Lokalizacja partycji zawsze dawałem na początku (wydawało mi się to logiczne, ale szczerze to nie wiem jakie są pozytywne i negatywne efekty zmiany na "na końcu").

Piszę to co wiem, ale nie jestem wszystkiego pewny dlatego dobrze byłoby gdyby wypowiedział się ktoś bardziej doświadczony i potwierdził moje słowa lub mniem poprawił.
komentarz 8 kwietnia 2015 przez Matt Sochi Obywatel (1,930 p.)
Już stworzone, dziękuję za pomoc :)
+1 głos
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez Feniks Obywatel (1,560 p.)
oczywiście jedną partycje ext minimum jakieś 50Gb jak chcesz na nim pracować oraz drugą, która będzie rozszerzać pamięć. Jeżeli to jest czysty dysk to wybierz automatyczne partycjonowanie.
+1 głos
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez CrookedKnee Gaduła (3,150 p.)

Ja od kilku lat, przeznaczam od 60 do 100GB na partycję systemową, a z pozostałości robię partycję na wszelkiego typu pliki muzyczne, filmy, gry, itp. Myślę, że to najrossądniejszy wybór.

0 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez iwan9449 Pasjonat (20,810 p.)
I boot 200MB oraz swap 2xRAM :)
komentarz 8 kwietnia 2015 przez Matt Sochi Obywatel (1,930 p.)
Jeśli posiadam RAM 4GB to swap na 8GB?
komentarz 8 kwietnia 2015 przez iwan9449 Pasjonat (20,810 p.)
Dokładnie :)
komentarz 14 stycznia 2017 przez miro Pasjonat (23,870 p.)

Partycja boot nie jest wymagana. Co do swapu to zależy czy chcesz mieć hibernację w systemie i czy jest to dysk SSD. Jeśli masz 4GB i nie chcesz mieć hibernacji to zgodnie z zaleceniami np. z ubuntu wystarczy Tobie 2GB na partycję swap. Natomiast jeśli się ma SSD to niektórzy ograniczają użycie swapu, aby nie zużywać dysku.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 160 wizyt
pytanie zadane 4 września 2016 w C i C++ przez Rafał Gardian Początkujący (310 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 207 wizyt
pytanie zadane 12 stycznia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez 0xf Dyskutant (8,180 p.)

92,579 zapytań

141,429 odpowiedzi

319,657 komentarzy

61,962 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...