• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

torzenie bloga - kolejność nauki z tutoriali

Object Storage Arubacloud
+1 głos
340 wizyt
pytanie zadane 12 maja 2019 w HTML i CSS przez Moshita Nowicjusz (180 p.)

Hej!laugh

Jestem zupełnym laikiem jeśli chodzi o tworzenie stron, ale od dłuższego czasu myślę nad stworzeniem własnej strony/bloga. Po wpisaniu w yt frazy o tworzeniu strony wyświetliły mi się filmiki o html, więc zaczęłam z nich korzystać. Już po obejrzeniu odcinka/dwóch w tutorialu o html była informacja aby zajrzeć do css, więc zaczęłam równocześnie uczyć się css. Teraz w trzecim odcinku html jest wzmianka o javascript...i tutaj postanowiłam już się zapytać (bo widziałam, że na kanale na yt są też kursy php itd.) w jakiej kolejności najlepiej to przerobić? Co tak właściwie muszę umieć aby stworzyć stronę/bloga? Jak najlepiej się do tego zabrać, aby przy nauce jednego nie miała braków wiedzy z innej potrzebnej dziedziny?

Pozdrawiam smiley

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 12 maja 2019 przez Tpk Nałogowiec (40,100 p.)
Html -> CSS - to jest najbardziej podstawowe i wymagane do rozpoczęcia czegokolwiek ( po tym bedziesz w stanie tworzyć proste strony statyczne ).

JS - jest kolejnym punktem, wprowadzi to do twoich stron trochę interaktywności.

PHP - ostatni punkt jeżeli chcesz stworzyć bardzo prostą stronę ( dynamiczną / ze zmieniającą się treścią ) na równi z tematem baz danych (na początek relacyjnych - MySQL).

W międzyczasie na pewno przewinie się temat frameworkow czy dodatkowych narzędzi, jednak bez znajomości języka nie ma co do nich startować.

Na budowe bloga nie ma się co od samego początku porywać bo jest to ogrom pracy. Dodawanie, aktualizacja i usuwanie postów (cały CRUD) ew. kategorie oraz tagi i do tego autoryzacja użytkownika, profile itd.
komentarz 12 maja 2019 przez Moshita Nowicjusz (180 p.)
"Na budowanie bloga nie ma się co od samego początku porywać" czyli po przerobieniu kolejno wymienionych elementów to i tak będzie jeszcze "coś" do nauczenia zanim będę umiała zrobić dobrze wyglądający i funkcjonujący blog?

W tej chwili zależy mi tylko aby stworzyć blog, który będzie pod pewnym względem autonomiczny, czyli będę miała swoją nazwę www, bez żadnych rozszerzeń typu blogger itd, nie będę musiała płacić nikomu za zrobienie szablonu itd. (skoro mogę sama poświęcić czas i się tego nauczyć), będzie bezpieczny. Wiadomo, że na początku będzie to prosta witryna, ale właśnie dlatego od samego początku nie chcę sobie zamykać furtki na rozwój strony i od razu jeśli jest taka konieczność pracować nad całym fundamentem jeśli będzie trzeba czyli html itd. Ale tutaj jest właśnie pytanie czy do stworzenia takiego niezależnego bloga  jest właśnie to wszystko potrzebne? Czy jest to jedyna droga? Przed chwilą na blogu natrafiłam na wzmiankę o Jekyll + Github Pages, ale nie wiem jeszcze na czym to dokładnie polega i czy da mi to swego rodzaju możliwości do swobodnego kształtowania strony.
komentarz 12 maja 2019 przez Tpk Nałogowiec (40,100 p.)

Zawsze będzie to "coś" więcej co będzie trzeba się douczyć (na to się niestety musisz nastawić) ~ no chyba, że chcesz zrobić kilka stron amatorsko i koniec przygody z tworzeniem stron.

Jekyll to generator stron statycznych (czyli tych podstawowych stron opartych o html/css i ew. js) a Github Pages to powiedzmy taki hosting dla projektów wykorzystujących system kontroli wersji Git.

Github Pages nie dopuszcza działania stron dynamicznych (php itd.), piszę się zwykłe pliki tekstowe (zazwyczaj wykorzystujące składnie Markdown) a potem odpala się generator który wrzuca to w szablon (który również można same zwykłe pliki html.mu zrobić) i generuje to zwykłe pliki html.

Potem te pliki wrzuca się na github'a (z pomocą git'a) na specjalnie dodane do tego celu przygotowane repozytorium nazwa-twojego-konta.github.io i jeżeli wszystko gotowe masz stronę pod takim właśnie adresem.

Chcąc mieć swoją nazwę musisz kupić domenę, a żeby zrobić pełnoprawną stronę dodatkowo pomyśleć o hostingu.

1
komentarz 15 maja 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

PHP - ostatni punkt jeżeli chcesz stworzyć bardzo prostą stronę ( dynamiczną / ze zmieniającą się treścią ) na równi z tematem baz danych (na początek relacyjnych - MySQL).

wg mnie nie ma sensu od razu wchodzić w miliard języków, moim zdaniem w zupełności wysatarczy poznanie html, css i JS, a API można wystawić w node - nie masz wtedy kolejnego języka do nauki, nie widzę za bardzo co PHP miałby tutaj dać za dodatkową korzyść w stosunku do node. Druga sprawa, że bazy MySQL są dość trudnym tematem, a po za tym to dla takiego projektu wg mnie lepiej sprawdzi się baza typu mongo, osobiście nie jestem zwolennikiem pchania na siłe wszędzie baz typu MySQL... one wcale nie są takie super.

komentarz 15 maja 2020 przez Ehlert Ekspert (212,710 p.)
  1. Koleś się uczy. Api. Serio?
  2. Podaj mi 2 powody dla których mongo sprawdzi się lepiej niż mysql.
komentarz 15 maja 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
  1. Koleś się uczy. Api. Serio?

no toż właśnie dlatego, że się uczy to nie widzę sensu wchodzenia w 2 języki, jak można wszystko zrobić jednym (js client-side + node). To wcale nie musi być apka SPA z oddzielnym API, w node też masz przecież różne systemy szablonów itp., to co wypluje serwer to zupełnie niezależna sprawa od języka... a po co od razu mówić komuś - słuchaj, aby zrobić coś w webie to musisz znać pierdylion języków... jak JS mu się nie spodoba, albo po prostu będzie chcial wejść w PHP, Jave czy cokolwiek innego to spoko, ale nie róbmy wrażenia, że PHP jest taki niezbędny w webie... bo nie jest.

  1. Podaj mi 2 powody dla których mongo sprawdzi się lepiej niż mysql.

mam osobiście niezbyt dobre doświadczenia z MySQL... może to wynika trochę ze specyfiki aplikacji w jakich pracuję (często ponad 200-300 RPS), a może trochę z tego, że przyjemniej mi się pracuje w bazami typu mongo. Pracujesz z formatem, do jakiego jest przyzwyczajony frontend itp. Co do relacji, to ja np. jestem wielkim zwolennikiem. wrzucania możliwie wielu rzeczy na poziom aplikacji niż w bazie z co najmniej dwóch powodów - łatwiej wtedy o ewentualną migrację bazy, bo migrujesz tylko raw data, bez żadnych relacji, kluczy itp. itd., a dwa latwiej to otestować... osobiście wolę pisać testy UT czy e2e na poziomie aplikacji niż bawić się w jakieś testy bazy... W przypadku mongo jest też wg mnie przyjemna składnia wyszukiwania, ale to już wiadomo, co kto woli... ja generalnie nie przepadam za typowym SQL, aczkolwiek jeszcze parę miesięcy temu nie lubiłem też elastica, ale jakoś w końcu się do niego przekonałem i też nie jest taki diabeł straszny ;)

Takze reasumując - PHP wg mnie nie ma sensu, cbyba, że Kolega chce się uczyć 2 języków to spoko, ale nie róbmy wrażenia, że PHP jest niezbędny. Co do bazy to jest dowolność, ja wyraziłem swoje zdanie i szczerze to dużo wygodniejsze są dla mnie bazy mongo niż MySQL ale nic nie narzucam :)

komentarz 16 maja 2020 przez Ehlert Ekspert (212,710 p.)
  1. Więc dowalnie początkującej osobie asynchroniczności na start będzie spoko laugh​​​​​​
  2. Twoje polecenia więc nie wynikają z jakichś konkretnych powodów tylko z własnych doświadczeń. Ilość rps nie ma nic do rzeczy, sam też pracuję przy takim systemie i mysql śmiga. No ale tak. Teraz Mongo jest w modzie. Kto by się przejmował zamodelowaniem danych na przyszłość wink
komentarz 16 maja 2020 przez Tpk Nałogowiec (40,100 p.)
PHP znalazło się tylko z tego względu żeby mieć jakieś wyobrażenie odnośnie tego czym jest frontend & backend - pisząc wszystko w jednym języku w dodatku w JS istnieje ryzyko, że granicę pomiędzy jednym a drugim kompletnie się zatrą (dla początkującego) i niewiele z tego będzie wiedział. Potem przy pytaniu w stylu co wykorzystujesz na front'endzie będzie zachodził w głowę o co chodzi pytającemu?

Mysql jest oczywiście trudniejszy względem chociażby wymienionego Mongo ale wprowadza do bardziej zaawansowanych zagadnień, nie twierdze, że trzeba być mistrzem żeby pojąć cały zakres materiału (pewnie nawet autorzy nie znają go na perfekcyjnym na takim poziomie) ale jakieś podstawy podstaw mieć żeby wiedzieć jak wyglądają relacyjne bazy danych. Potem można iść w inne NoSQL'owe rozwiązania.

Z innej perspektywy patrząc gdy przyjdzie wreszcie taki moment, że będziemy chcieli coś opublikować (a będziemy chcieli ~ ile można rozwijać projekty na localhost...) hosting wspierający PHP znajdziemy bez trudu i to za niewielkie pieniądze natomiast dla NodeJS'a nie jest to takie łatwe o ile nie pójdziemy w rozwiązania cloud.
0 głosów
odpowiedź 15 maja 2020 przez Ehlert Ekspert (212,710 p.)
Polecam Symfony albo django.
–1 głos
odpowiedź 15 maja 2020 przez Aligator Nowicjusz (140 p.)
Nie jest to potrzebne :)

Np. to forum, prowadzone jest przez dwóch nauczycieli programowania, mogli by pewnie sami sobie je zaprogramować, ale po co? Strata czasu. Więc zależy jakie właściwie masz cele. Jeśli chcesz założyć bloga i to niezależnego, to są do tego narzędzia, takie jak np. WordPress albo WIX. I pewnie jeszcze inne.

https://pasja-informatyki.pl/programowanie-webowe/wix-profesjonalna-strona-bez-kodowania/

Możesz skorzystać z ich hostingu i mieć ich poddomenę, ale ponieważ chcesz być niezależna, to możesz też sama zainstalować na własnym, przez siebie wykupionym hostingu, z własną domeną, nikt inny nie będzie miał żadnego wpływu na zawartość, nie wstawi ci reklam itp. Będziesz miała w pełni autonomiczną stronę.

Jest mnóstwo darmowych szablonów do WordPressa a ponieważ już znasz HTML i CSS to ci bardzo pomoże przerobić sobie taki szablon na swój własny, wg. swojego widzimisię.

Napisałaś też, że chcesz żeby był bezpieczny. Zależy co dokładnie masz na myśli, ale tym bardziej skorzystała bym ze sprawdzonego silnika. Zaprogramowanie serwera tak, żeby był odpowiednio zabezpieczony nie jest moim zdaniem takie proste. Fajnie, jeśli masz ochotę się uczyć PHPa, ale jeśli celem jest głównie założenie swojego bloga, to nie wiem czy warto. Zwłaszcza że do tego dochodzi potem mnóstwo spraw związanych z bezpieczeństwem, certyfikaty, szyfrowanie i sama nie wiem co wszystko jeszcze w to wchodzi, bo też jestem początkującą i ja na pewno postawię sobie WordPressa.  Dodatkowym plusem jest milion wtyczek i dodatków. No i ciągle można się uczyć programować i te gotowe rozwiązania stopniowo ulepszać :)
PS: I silnik tego forum też ma opcję zainstalowania w połączeniu z WordPressem. To jeszcze jakbyś chciała takie forum sobie założyć. :)
komentarz 15 maja 2020 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

Np. to forum, prowadzone jest przez dwóch nauczycieli programowania, mogli by pewnie sami sobie je zaprogramować, ale po co? Strata czasu.

Na przykład po to, że obecny silnik z którego korzystamy jest zły. W wielu miejscach nieoptymalny, z różnymi lukami, trudny w rozbudowie, z bardzo kiepskim jakościowo kodem. Oczywiście, to nie jest taka prosta sprawa, bo napisanie czegoś takiego od zera kosztowałoby sporo czasu, więc pod pewnym względem rozumiem też wybór Mirosława (nie za bardzo jest prowadzone przez dwóch nauczycieli, nie żeby to była jakaś pretensja, a po prostu fakt - nigdy nie widziałem tutaj Damiana, w momencie powstania forum nie było jeszcze nawet Pasji informatyki). Gdyby w sytuacji chęci założenia forum najpierw je przez powiedzmy rok pisał, to kto wie jakby się to potoczyło, może nie powstałoby nigdy z racji braku czasu na zrobienie tego od zera. Z drugiej jednak strony obecnie mamy całkiem spore forum i sporo problemów z użytym silnikiem. Nie nazywałbym więc od razu własnych rozwiązań "stratą czasu", bo to zależy. Zakładania forum na tym silniku nie polecam, chyba że ktoś jest pewien, że to będzie raczej małe forum, którego nigdy nie będzie szczególnie rozbudowywał ani przenosił :)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 374 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 149 wizyt
pytanie zadane 26 lutego 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Peterov Użytkownik (630 p.)
–2 głosów
1 odpowiedź 395 wizyt

92,596 zapytań

141,446 odpowiedzi

319,720 komentarzy

61,980 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...