• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wasze zdanie odnośnie stosowania loading page

Object Storage Arubacloud
+3 głosów
1,060 wizyt
pytanie zadane 10 kwietnia 2019 w HTML i CSS przez mb-dir Mądrala (6,710 p.)
Witam

Ostatnio na kilku stronach spotkałem się z loading page'm i mam mocno mieszane uczucia co do takiej praktyki.

Z jednej strony użytkownik dostanie widok strony dopiero gdy ta będzie wczytana - i to według mnie ma swoje plusy ponieważ nie musi widzieć doczytującego się fontu czy jakiś obrazków.

Jednak dla mnie strona w której stosowany jest loading page sprawia wrażenie ciężkiej tak jakby mówiła do nas "nie potrafiliśmy odpowiednio zadbać o czas wczytywania naszej strony więc masz tu loading page, popatrz sobie jak kręci się kółko"

Są jakieś wytyczne ustalone dla loading page? Kiedy i czy w ogóle można je stosować?

Pozdrawiam

4 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 10 kwietnia 2019 przez Comandeer Guru (602,340 p.)

Pozwolę sobie zacytować siebie samego:

Jeśli chodzi o preloadery, to ja osobiście właśnie należę do tej grupy purystów, którzy twierdzą, że preloader to oznaka złej optymalizacji. W czasach, gdy mamy do dyspozycji takie narzędzia, jak Service Workers, jak preload zasobów, jak server push, jak streaming HTML-a, jak progresywne renderowanie (https://jakearchibald.com/2016/link-in-body/ ), jak możliwość przerzucenia pracy do Web Workerów, jak requestAnimationFrame, jak requestIdleCallback, jak will-change, jak font-display, jak całe Font Loading API, jak dynamiczne importy, jak Houdini, jak propozycja dodania pełnoprawnego schedulera dla DOM, jak wszelkie sposoby obliczania faktycznej wydajności (High Resolution Time, Performance Observer), jak Lighthouse czy wreszcie jak wzorce pokroju PRPL, RAIL, FLIP, vDOM/async DOM, zrobienie niewydajnej strony internetowej w teorii brzmi niemal jak niewykonalne zadanie.

Do tego warto dodać, że np. teraz w Chrome 75 dochodzi jeszcze natywny lazy loading obrazków i ramek. 

+2 głosów
odpowiedź 10 kwietnia 2019 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)

Jednak dla mnie strona w której stosowany jest loading page sprawia wrażenie ciężkiej

Zgadzam się.

Moim zdaniem loading page powinien być tam gdzie jest potrzebny.

  • W przypadku normalnej strony internetowej nie powinno go tam być, bo będzie sprawiał wrażenie ciężkiej strony.
  • W przypadku gier przeglądarkowych taki loading page moim zdaniem powinien się znaleźć (jako element gry, jeżeli takowy jest wymagany), bo bez niego gra będzie się wydawała ciężka jeżeli nie wszystkie grafiki zostaną załadowane od razu.
0 głosów
odpowiedź 11 kwietnia 2019 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
Podpisuje sie pod wszystkim co napisał @Comandeer

Dodatkowo aby zrobić taki loader potrzebujesz java script. A nie po to powstał atrybut defer aby uruchamiać skrypty przed renderowaniem strony. Dodatkowo loader spowalnia wczytanie strony poprzez niepotrzebne renderowania. No i najgorsze jesli wyłączymy java script wiekszość loaderów nigdy nie znika.

Od strony UX czujemy ze strona jest ciezka ponieważ nie mamy paska postępu. Gdy cos sie nam kreci nie wiewi czy sie zawiesiło czy jeszcze sie wczytuje. Nie mamy też pojęcia kiedy skończy sie wczytywać.

Gdy nie mamy loadera strona która powoli układa sie w odpowiednie miejsca jest loaderem z paskiem postępu samym w sobie. Kazdy uzytkownik jest w stanie okrokreś ile jeszxje zostało do wczytania.

Loader z kołkiem sprawdza sie tylko gdy coś wykonuje sie bardzo szybko
0 głosów
odpowiedź 11 kwietnia 2019 przez Hasira Bywalec (2,100 p.)
ja osobiście używam loadingu ale nie takiego, że pokazuje treść po załadowaniu strony (mały pasek) aka YouTube

tylko mam problem, bo nie wiem jak zrobić, by pokazywał on rzeczywisty poziom załadowania, bo w praktyce to wygląda tak:

gdy załaduje się strona, to leci taki impuls tego paska i znika gdy ''onLoad'

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 122 wizyt
pytanie zadane 5 kwietnia 2018 w Systemy CMS przez Bakr Mądrala (6,850 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 288 wizyt
pytanie zadane 5 marca 2017 w JavaScript przez Vorex444 Dyskutant (9,610 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 463 wizyt
pytanie zadane 31 lipca 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Evelek Nałogowiec (28,960 p.)

92,631 zapytań

141,498 odpowiedzi

319,869 komentarzy

62,011 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...