• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Sensor shield vs motor shield vs wlasna plytka PCB [Arduino]

Object Storage Arubacloud
0 głosów
142 wizyt
pytanie zadane 27 stycznia 2019 w Sprzęt komputerowy przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)

Witam, 

Wzialem sobie za projekt zbudowanie autka ze sporo iloscia sensorow, ale potrzebuje tez wiecej niz 4 silnikow. Znalazlem Adafruit Motorshield V2, niby wszystko okay, ale brakowaloby mi miejsca na sensory, a raczej GND i VCC na plytce, ktore bylby juz zajete. Dlatego pomyslalem nad 3 mozliwosciami : 

1. Arduino Motorshield v2, ktore daje mi mozliwosci podlaczenia do 128 DC- kow, laczac ze soba shieldy. To rozwiazanie ma minus, bo nie podlacze zadnego juz gotowego shielda dla sensorow, wiec musialbym podlaczyc reszte sensorow bezposrednio do pinow 

2. Wykorzystac sensor shield (Mega Sensor Shield V2.0) 
https://eckstein-shop.de/Mega-Sensor-Shield-V...UKUCnLMomXG8XCSeBFA8xiN4wUNOVb0gaAo53EALw_wcB 
Ten tu i podlaczyc wszytsko do niego, wtedy wiadomo ze rezygnuje z motor shieldu, wiec jako rozwiazanie zostaly mi same mosfety, co powoduje wiecej zabawy z kodem, jezeli chodzi o zmiane ilosci obrotow na silniczkach, oraz wiecej kabli

3. Stworzenie plytki samemu, ktora bylaby plytka jak Motorshield V2 + MegaSensor Shield V2.0, przez co moglbym uzywac calej reszty wolnych pinow majac do kazdego pinu GND i VCC. Plusy wiadomo jakie, mam i silniczki i sensory, tylko nie jestem pewien co do dzialania owej plytki, bo nie wiem czy bedzie ona wydajniesza od pomyslow wyzej oraz czy uda mi sie stworzyc tak samo rozszerzalna plytke. No i kolejnym minusem jest jej nadruk jak wiadomo, bo w domu jej nie zrobie

Ktore z tych rozwiazan jest Waszym zdaniem najlepsze i czemu, no chyba ze nie ma tu jakies wiekszej logiki, ze to jest lepsze od tego, bo... 

Nie wiem, czy to dobry dzial, bo dzialu typowo elektronika nie widze. 
Z gory dziekuje za wszelkie opinie i pozdrawiam

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 24 lutego 2019 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Po pierwsze napisz jakich czujników chcesz używać, o jakich interfejsach. Jeśli chciałbyś to wszystko zgrabnie upchnąć to własne PCB było by najlepszym rozwiązaniem. Co do modułów to jeśli twój pojazd będzie miał 2 silniki to spokojnie wystarczy ci moduł z mostkiem L298. Taki jak ten :

https://www.google.com/search?q=l298&client=firefox-b-m&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiQyI_ZrtPgAhWrwsQBHf3nAIMQ_AUIBigB&biw=396&bih=686#mhpiv=0&spf=1550976765906
komentarz 24 lutego 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Tylko kazdy mowi, ze modul ten jest troche starszy i brak mu zabezpieczenia przed przegraniem. Silnikow bedzie kilka, tzn na kazde kolo 1 + 2 krokowy + 2 serwomechanizmy.

A z sensorow to:

HC-SR04 czujnik ultra dzwiekowy x4

Adafruit BME280, jako czujnik temperatury + wilgotnosci

Moduł radiowy nadajnik FS100A + odbiornik 433 MHz

GPS Modul APM2.5

To na poczatek, bo pozniej zostana dodane czujnik laserowy do pomiaru predkosci itd, ale to z czasem i z kasa, bo nie oklamujac sie, to jednak samo arduino due kosztuje troche + cujniki + raspy + kamery do niego itd itd.

Moge podrzucic PDF, ale ostrzegam nie jest to najlepszy angielski :D

https://github.com/DragonCoderProject/Autonomous-driving/blob/master/autonomous_driving/docs/autonomous_driving.pdf

 

EDIT::

Jestem w trakcie rysowania plytki do sensorow, bo wyjdzie mi taniej nadruk 10 plytek niz kupno jej za 40 zl. A pozniej biore sie za plytk do sterowania oparta najpewniej o i2c + mosfety

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 104 wizyt
pytanie zadane 13 października 2020 w C i C++ przez Miki Bywalec (2,480 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 1,105 wizyt
pytanie zadane 8 września 2018 w Sprzęt komputerowy przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 246 wizyt
pytanie zadane 14 stycznia 2022 w Sprzęt komputerowy przez alpha.netrunner Gaduła (4,690 p.)

92,579 zapytań

141,429 odpowiedzi

319,657 komentarzy

61,963 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...