• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Projekt Zelent OS

Object Storage Arubacloud
+16 głosów
2,158 wizyt
pytanie zadane 7 kwietnia 2015 w Nasze projekty przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
zamknięte 17 grudnia 2015 przez Eryk Andrzejewski
Witam mam pomysł gdybyśmy zrobili system operacyjny który byłby niezwykle dobry kompatybilny z plikami Windowsa (*.exe) i innymi jądro systemu moglibyśmy oprzeć na Debianie a nazwać go Zelent OS ponieważ bez pana Mirosława pewnie by nas tu teraz nie były mogglibyśmy się podzielić pracą tak aby bardziej zaawansowani zajmowali się oczywiście trudniejszymi programami (np. jądro) a mniej zaawansowani podprogramami (pewnie przydał by się też jakiś grafik) a początkujący mogliby się przyglądać pracy i wiele się nauczyć
komentarz zamknięcia: Projekt jest już dawno zawieszony, nie ma sensu się na ten temat wypowiadać

15 odpowiedzi

+12 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez Grabarz Bywalec (2,880 p.)

 

tl;dr Bardziej możliwe jest stworzenie pochodnej dystrybucji z Debiana.

Budowa systemu operacyjnego wymaga sporo czasu i setek osób o zaawansowanej, specjalistycznej wiedzy. Nie, nie moglibyśmy oprzeć systemu o 'jądro Debiana' aby wykonywać programy z Windows'a, gdyż jądro jest odpowiedzialne za parsowanie nagłówków plików wykonywalnych, monitorowanie ich aktywności, to ono każe wykonywać odpowiednie przerwania i wywoływać funkcje systemowe tzw. syscall'e. Jądro Windows'a ma bardzo wiele nie udokumentowanych funkcji z rodziny Nt*, Rtl*, K*, ma setki sterowników, mechanizmów od kontroli urządzeń. Aby się dowiedzieć jak to wszystko działa od środka musiałbyś mieć osoby od wstecznej inżynierii o nie przeciętnych umiejętnościach z tego zakresu. Nie, nie można po prostu skopiować kodu maszynowego z Jądra z Windowsa. Nie jestem w stanie ci nawet odpowiedzieć jakie zmiany musiałbyś poczynić w 'jądrze Debiana' aby odpalać natywnie pliki wykonywalne z innego systemu.

komentarz 7 kwietnia 2015 przez szmq Pasjonat (22,770 p.)
no tak, ale exe pojda zgodnie z zalozeniem :) zreszta w assemblerze pisac i tak nie bede.
komentarz 7 kwietnia 2015 przez Grabarz Bywalec (2,880 p.)

@krecik1334 MS-DOS był pisany w 16-bitowym assemblerze, a to źródło które przytoczyłeś tylko nastraja nie zbyt optymistycznie, gdyż wszystkie kody źródłowe są napisane właśnie w assemblerze. Assmebler 16-bitowy drastycznie się różni od 32-bitowego i w górę. 16-bitowy assembler używa segmentów, używa real mode czyli pamięć jest w całym systemie nie kontrolowana, procesy mogą nadpisywać inne procesy, nie ma żadnej ochrony przez exploitami, nie można zaadresować więcej pamięci jak 64MB góra. system operacyjny na ślepo robi co mu każą. Zwykły zapętlony program jest w stanie wysypać cały system. 16-bitowy assembler to antyk, nikt się go już nie uczy, bo nie ma ani jednej pozytywnej cechy z jego znajomości w obecnym świecie. Także znalezienie osoby, która ci to przepisze do C graniczy z cudem.

komentarz 7 kwietnia 2015 przez hit02 Nałogowiec (33,970 p.)
Czy aby przypadkiem programów Windows'owych nie można przed uruchomieniam parsować tak, aby zamienić instrukcje typowe dla Windows na te Linuxowe / Zelentowe?
komentarz 8 kwietnia 2015 przez Grabarz Bywalec (2,880 p.)
edycja 8 kwietnia 2015 przez Grabarz

@hit02 Jedna możliwość to napisanie interpretera, który by to wszystko wykonywał w locie. Czyli, gdy znajduje wywołanie funkcji np. WriteFile, to zamiast niej jest wykonywana funkcja write. Wiąże się to z poważnym spadkiem wydajności, ponieważ interpreter musi otworzyć plik, przeparsować nagłówek, pozbierać wszystkie symbole, sprawdzić biblioteki, a gdy wykonywany jest kod, to musi cały czas porównywać bloki kodu maszynowego. Tych porównań musiałoby być setki, bo każdy bit zmienia całkowicie sens instrukcji dla procesora. Jeśli chcecie uruchamiać pliki *.exe pod dowolną dystrybucją linux'ową, to użyjcie Wine lub zainstalujcie maszynę wirtualną z XP'kiem. Wine używa warstwy kompatybilności, która tłumaczy wywołania systemowe z jednego na drugi system. Przyznam szczeże, że nie mam pojęcia jak to działa.

 

komentarz 8 kwietnia 2015 przez hit02 Nałogowiec (33,970 p.)
Chodzi mi o parsowanie pliku podczas ładowania do pamięci. Uruchomienie programu rzeczywiście trwało by wtedy dłużej, ale po załadowaniu chodził by tak samo. Oxczywiście można by na przykład zostawić na dysku sparsowany plik, który następnym razem można by było uruchomić bez zbędnych sprawdzeń.
+9 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez Feniks Obywatel (1,560 p.)
Windows jest mało optymalnym system, natomiast linux jest znów za bardzo ubogim. Gdy wszedłem na post liczba wizyt wynosiła już ponad 150, a więc ludzi nie brakuje chętnych tylko konkretnego jednomyślnego wspólnego pomysłu. Linux jako system nie musiał być taki biedny w dostępność aplikacji oraz sterowników, gdyby nie to że cały czas powstaje wiele systemów z jednej dystrybucji. My jako Polacy nie raz już w historii pokazaliśmy innym na co nas stać i teraz też może jeżeli naprawdę wszyscy by się postarali. Jeżeli zaczniemy tworzyć kilka systemów to nigdy żaden się nie stanie tak popularny jak windows czy linux. Projekt musi być jeden, a praca wspólna. Wtem sposób możemy stworzyć własnego "Polskiego OS'a" jaki i cały inny software. Pozdrawiam
komentarz 7 kwietnia 2015 przez szmq Pasjonat (22,770 p.)
ludzie.. fajnie sie czyta i mozna byc z was zadowolonym ale od tego dziela nas lata swietlne :)
komentarz 7 kwietnia 2015 przez Feniks Obywatel (1,560 p.)
Jeżeli zamierzasz zamknąć się sam w garażu i w nim próbował coś stworzyć to napewno...
komentarz 7 kwietnia 2015 przez szmq Pasjonat (22,770 p.)
Ok pokażcie mi swoje projekty ludzie :) dawać ssy kodów i projektów w postaci bin
komentarz 8 kwietnia 2015 przez Grabarz Bywalec (2,880 p.)
Po prostu weźmy gołe jądro Linux i napiszmy wokół niego własny soft. Mac OS, przecież jest tak napisany.
1
komentarz 8 kwietnia 2015 przez Grabarz Bywalec (2,880 p.)
Jestem jak najbardziej za pisaniem systemu, ale nie mam pojęcia czemu tak koniecznie chcecie uruchamiać programy z innych systemów, skoro nasze appki będą takie zajebiste, że przyćmią resztę :D
komentarz 8 kwietnia 2015 przez Feniks Obywatel (1,560 p.)
Nie lubię wybierać najprostszą drogę, bo tak robią mięczaki. Jądro linuxa już pojawiło się w wielu systemach, ale tylko w nielicznych stało się naprawdę że tak to ujmę "hitem". Gdy napiszesz własny OS zaczynąjc od bootloadera... idąc kolejnymi krokami aż do końca projekt jest o wiele większa satysfakcja. Przy pisaniu systemu od samego początku mamy możliwość odnaleźć oraz wdrążyć lepsze metody zabezpieczeń, optymalizacji plików systemowych, oraz wiele, wiele innych funkcji które nie tylko co sprawią że komputer stanie się wydajną maszyną obliczeniową, ale też wygodnym środowiskiem pracy zwykłego usera jak i np. programisty lub grafika.
komentarz 8 kwietnia 2015 przez Grabarz Bywalec (2,880 p.)
Twoja wypowiedź jest inspirująca, ale przegrywa w zderzeniu z rzeczywistością. Naprawdę, chciałbym wierzyć, że to takie proste ;x

Jeśli przedstawisz mi konkretny plan, ogólny schemat jądra, zarys działania interfejsów i mechanizmów do interakcji ze sprzętem, to ci pomogę w jego pisaniu.
komentarz 8 kwietnia 2015 przez szmq Pasjonat (22,770 p.)
i to mi się podoba :) Zamiast mówić głupoty to róbcie coś! wypiszcie technologie, pomysły i pokażcie co umiecie. Nie chcemy aby przypadkie amator zepsuł coś w kodzie systemu.
komentarz 8 kwietnia 2015 przez Feniks Obywatel (1,560 p.)
Hm, miałem myśl na system wieloplatformowy, ale to już kosmos. Obecnie nie mam wiele czasu na zajmowanie się samemu takim projektem, ale w wolnych chwilach postaram się wyskrobać podstawowy zarys kernela na którym miałby stanąć OS. Ale tak jak mówię to zależy dużo od czasu. W pojedynke troche trudno będzię ;)
+8 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez niezalogowany
Ambitny projekt! Szkoda, że różnię się tylko poziomem wiedzy niczym odległość naszego układu słonecznego od proxima centauri!
komentarz 7 kwietnia 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
dajcie spokój patrząc na to ile nas tu jest to dali byśmy rady możliwe że udało by się też znaleźć kogoś z poza forum do pomocy
+4 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)
Fajny projekt, super idea, ale obawiam się o wykonanie. Linux kompatybilny z plikami Windowsa? Obecnie nie ma nawet takiego distro, które bez użycia Wine miałoby coś takiego.
komentarz 7 kwietnia 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
wiem o tym ale chodziło mi o coś takiego żeby (zaznaczam tu że jestem tym mniej zaawansowanym programistom ) wkomponować wine jako domyślną część systemu
+2 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez szmq Pasjonat (22,770 p.)
Już lepszym pomysłem byłoby stworzenie jakiegoś projektu np gry komputerowej. Moglibys przynajmniej coś zrobić a nie gdybać...
komentarz 7 kwietnia 2015 przez szmq Pasjonat (22,770 p.)
zreszta juz robie jeden projekt i to poki co wystarcza ;)
komentarz 7 kwietnia 2015 przez Wirus Stary wyjadacz (14,000 p.)
gry można pisać samemu, nawet te dobre(Flappy Birth), a OS? Tutaj praca wielu ludzi, a nawet każdy nabędzie praktyk.
komentarz 8 kwietnia 2015 przez szmq Pasjonat (22,770 p.)
Eh.. Nie wiesz co mowisz :) zeby zrobic gre trzeba duzo nakladow pracy grupy lidzi. Os to juz wgl... Dlaczego jest taki rynek? Dlatego bo to nie jest takie proste.. Uwierz ze spolecznosci na swiecie jest wiele i to na ktorych sa prawdziwi programisci a nie amatorzy czy koderzy
+1 głos
odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez szmq Pasjonat (22,770 p.)
Ciekawi mnie to jak chcecie zrobić takie coś.
komentarz 7 kwietnia 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
Narazie trzeba chętnych do pracy przecież nie tylko Microsoft Apple i Google robi systemy i podejrzewam że gdybyśmy wszyscy złączyli siły to może byśmy dorównali ich systemom
komentarz 7 kwietnia 2015 przez szmq Pasjonat (22,770 p.)
Aby z wami pracować po kolei, dobrze wyglądał kod to byłoby samobójstwo :) Chce widzieć portfolio, projekty i sam pomysł wykonania systemu :)
komentarz 7 kwietnia 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
Moim zdaniem lepiej było by zrobić jakiś większy wątek albo kanał IRC i zrobić burzę mózgów pomysły itd a potem jakoś ustalić wszystko
+1 głos
odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez Wirus Stary wyjadacz (14,000 p.)

Jądro chcesz pisać w C, Asembler? Tylko te języki przychodzą do głowy o tworzeniu systemu. Kiedyś chciałem napisać kernela i do tej pory mam stronę, jeśi ktoś chcę to: http://arjunsreedharan.org/post/82710718100/kernel-101-lets-write-a-kernel

+1 głos
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez szmq Pasjonat (22,770 p.)

Longene

Jądro mamy ponieważ jest kernel który oprócz obsługi aplikacji linuxowych obsługuje również programy napisane pod MS WIndows. Większość zapewne w tym momencie wzruszy ramionami: „po co jeszcze to, skoro jest Wine”? Jednak okazuje się, że ma to uzasadnienie praktyczne — podobno programy windowsowe działają po prostu szybciej.  Łapy w góre żeby każdy widział!! Kernel to Linux Unified Kernel.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Longene

 

Niech wypowie się ktoś kto zna temat :) i poczytajcie ludzie, wypowiadajcie się na ten temat

+1 głos
odpowiedź 17 grudnia 2015 przez niezalogowany
Pyro uczepiłeś się rzeczy, które znacznie przekraczają umiejętności większej części użytkowników oraz wymagają sporej wiedzy o działaniu komputerów. Aby go zrealizować potrzeba by było poświęcić sporo czasu, a jeżeli chciałbyś aby inni użytkownicy (mniej zaawansowani) mieli z tego naukę to czas potrzebny na zrobienie tego wydłużyłby się w znaczący sposób (pamiętajmy, że użytkownicy mający odpowiednie umiejętności, których jest pewnie kilku-kilkunastu najprawdopodobniej mają własną pracę, itd).

Pomijając już aspekt tego że Linux =/= Windows, a co za tym idzie jak wspominały osoby wcześniej: raczej nie ma szans (szczerze, komu chce się głowić nad tak sporym problemem za darmo?), to obawiam się że spora część zainteresowanych tym projektem (osób chcących się czegoś dowiedzieć) bardzo szybko się zniechęciła (nawet przy "podprogramach" trzeba by było zejść niżej niż C++).

Jeżeli uważasz, że się mylę i np ty się nie zniechęcisz to proszę, podstawy podstaw które trzeba wiedzieć aby zrobić cokolwiek:

http://wazniak.mimuw.edu.pl/index.php?title=Architektura_system%C3%B3w_komputerowych

http://wazniak.mimuw.edu.pl/index.php?title=Programowanie_niskopoziomowe
komentarz 17 grudnia 2015 przez niezalogowany
Prosta sprawa: ludzie zaczęli uważać, że priv stąd służy jako miejsce do pytania o rzeczy z mojego bloga (od tego są komentarze u mnie), a także odnośnie ich problemów z kodem (do tego służy co najwyżej mail, ale do maila ma pewne wymagania, które odstraszają ludzi ze zbyt trywialnymi problemami)
0 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez Pan Kulomb Pasjonat (18,630 p.)
Ale nazwa :D
komentarz 7 kwietnia 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
Oj tam oj tam nazwa to tylko szczegół w porównaniu do ilości kodu jaki trzeba będzie napisać :D i zawsze można ją zmienić
0 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez Tisamon Bywalec (2,090 p.)
Pomysł dobry, byłbym chętny aby się temu przyglądać bo chcę się nauczyć jak najwięcej o Linuksie. Jednak wydaje mi się niemożliwe do zrobienia z tymi plikami exe. Chyba że po prostu byłby wine domyślnie zainstalowany, wydaje mi się że Linux Mint takie coś ma.
0 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez hit02 Nałogowiec (33,970 p.)
edycja 7 kwietnia 2015 przez hit02

Fajny pomysł, jestem za. Jak coś się zacznie, to chcę o tym wiedzieć. laugh

Z programami PE (na Windows) jest o tyle problem, że odwołują się do bibliotek Windows'a a z tego, co pamiętam skopiowanie ich ot tak do innego systemu jest niezgodne z licencją. (informacje niepewne - kto czyta licencje??) Z tego powodu np. programy na Vine nie działają tak dobrze jak powinny.

Oczywiście programy Linux'a też musi wspierać.

Mam nadzieję, że projekt niedługo wystartuje i nie trzeba będzie go poganiać.smiley

Czekam na informacje!

@edit Osobiście wolałbym napisać własne jądro, ale wtedy dochodzi jeszcze wsparcie dla programów Linux'a.

@edit2 Patrząc po innych wpisach nie wszyscy są pozytywnie nastawieni, a sam autor powiedział, że pożuca projekt, (Czemu?? Nawet nie spróbowałeś!) ale fajnie było by chociaż zacząć - wszystkim przybędzie naprawdę sporo doświadczenia.

komentarz 8 kwietnia 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
Cóż powiedziałem to ironicznie jak widać ciągle komętuje i bardzo mi miło że jest kilku chętnych ale zrobienie systemu to jednak proces mozolny i wymagający dużego zasobu osób chętnych wiedzy i czasu
0 głosów
odpowiedź 10 kwietnia 2015 przez Toxc Mądrala (7,440 p.)
komentarz 10 kwietnia 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
Tak tylko lepsze i polskie :D
0 głosów
odpowiedź 11 kwietnia 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
Witam ponieważ temat nam troszeczke podumiera to chętni prszę pisać do mnie na PW Napiszcie w czym jesteście dobrzy z informatyki nawet jeśli chcecie tylko się przyglądnąć bo może się do czegoś przydacie więcej info na PW
0 głosów
odpowiedź 10 grudnia 2015 przez Schizohatter Nałogowiec (39,600 p.)
To może zróbcie "system operacyjny" działający na serwerze i w przeglądarce? Skoro to ma być i tak tylko w celach nauki...
komentarz 10 grudnia 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Projekt dawno porzucony, najprzód trzeba czeguś się naumieć ;)
komentarz 10 grudnia 2015 przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
Jakim cudem się dokopał ktoś jeszcze do tego wątku ?? XD
komentarz 10 grudnia 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
No widzisz, EventMouse(Koderski Koder, który NIBY się poprawił, ale jakoś tego nie widzę) wpadł na genialny pomysł odkopania tematu! Jeszcze się w poście tym chwalił :P
komentarz 10 grudnia 2015 przez Schizohatter Nałogowiec (39,600 p.)
Dokładnie tak.
komentarz 17 grudnia 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
No fajnie, kiedyś można spróbować, ale nie przy obecnym stanie wiedzy. Pełno nauki przed nami.

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 222 wizyt
+19 głosów
1 odpowiedź 837 wizyt
pytanie zadane 7 października 2017 w Nasze projekty przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
+2 głosów
0 odpowiedzi 204 wizyt

92,577 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,653 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...