• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wybór studiów - bardzo ważny post

Object Storage Arubacloud
+1 głos
707 wizyt
pytanie zadane 8 lipca 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Ante Nowicjusz (160 p.)

Słuchajcie, stało się od kilku dni mam duży problem do rozwiązania. Muszę wybrać kierunek studiów.

Przez prawie całą klasę maturalną była to informatyka *bylem pewny ze tam pojdę*, ale jakos po maturze, kiedy mialem wiecej czasu na przemyslenie zaczalem watpic.

Moja rozwazania to Ekonomia (ewentualnie inf na ekonomicznym) kontra Informatyka (na ktora sie dostalem)

Bardzo prosze Was o szczerzą opinię, bo takie zewnętrzne impulsy mogą mi pomóc.

O to lista plusów i minusów, które wypisalem na 2 kiernuki

INFORMATYKA - PLUSY

  1. prestiżowy kierunek
  2. możliwe kontakty zawodowe, ciekawi ludzie
  3. tytuł inżyniera
  4. motywacja od ludzi studiujących (uczyłem sie na własną rękę i nie było łatwo)
  5. uczylem sie programowania przez 2 lata, nie jestem ekspertem ale znam podstawy i wiem z czym to się je
  6. prawie pewna praca po studiach

EKONOMIA PLUSY

1. brak fizykii na studiach, ktorej nie mialem nigdy, nie umiem zadnych podstaw

2. łatwiejsze studia (raczej) = więcej czasu dla siebie, na poznawanie swojej osoby i szuaknie ewent. pasji

3. zawsze interesowalem sie biznesem, chcialem zarabiać pieniądze, nie chce pracowac na etacie

4. ciekawsi ludzie ??(ciezko powiedziec, wiecej dziewczyn :), mniej nerdów (tych nieprzyjemnych)

5. blisko na uczelnie

6. idzie tam moj b. dobry kolega

7. mozliwosc nauki informatyki/ programowania tak czy inaczej, bo na wlasna rękę

INFORMATYKA - MINUSY

1. Odleglosc (ponad 20km)

2. Mozliwe niefajni, nieprzyjemni ludzie

3. Fizyka

4. Matematyka - mature napisalem baardzo srednio

5. Pomimo 2 letniej nauki, programowanie nie jest moją pasją, wiem z czym to się je. Uczylem sie na wlasna rękę

6. Idę sam, bez znajomych

 

EKONOMIA - Minusy

1. Teoretycznie malo prestizowy kiernunek

2. Duzo ogolnych przedmiotów

 

Pomimo tego ze minusów na inf. jest wiecej to ciagle sie wacham, licze na Wasza szczerza odpowiedz i pomoc

 

Pozdrawiam 

8 odpowiedzi

+7 głosów
odpowiedź 8 lipca 2015 przez Czort Nałogowiec (32,500 p.)
Na forum informatycznym pytasz czy wybrać informatykę?
komentarz 8 lipca 2015 przez Ante Nowicjusz (160 p.)
liczę że osoby ktore kochają informatyke, spojrzą na problem z innej strony, jako osoby ktore maja swietna zdolnosc analizy, zobacza + - i pomogą mi podjac decyzje :)
komentarz 8 lipca 2015 przez Czort Nałogowiec (32,500 p.)
To coś ode mnie w takim razie, patrząc na minusy informatyki które wypisałeś.

1. 20km to jak rzut beretem;)

2. Na ekonomii równie dobrze mogą się trafić niefajni ludzie.

3. Fizyka na tym poziomie jest do ogarnięcia.

4. Na ekonimii też jest sporo matematyki i to niektóre przedmioty są szczególnie zryte np. ekonomia matematyczna.

5. To chyba jedyny minus informatyki.

6. Na studiach zdobywa się nowe znajomości. A co do starych znajomych to i tak ze wszystkimi raczej na jeden kierunek nie pójdziesz:)
komentarz 10 lipca 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Czort ma rację :) Ja bym brał informatykę, sam za ekonomią nie przepadam :) Ale matematyka <3 :D
+3 głosów
odpowiedź 8 lipca 2015 przez shadou102 Pasjonat (21,630 p.)

Nie rozumiem toku myślenia:

 minusy: Idę sam, bez znajomych

To oznacza, że jeżeli nie lubię chemii, a wszyscy moi znajomi idą to ja też powinienem?

komentarz 8 lipca 2015 przez Ante Nowicjusz (160 p.)
Sa argumente wazne i wazniejsze :)
komentarz 8 lipca 2015 przez shadou102 Pasjonat (21,630 p.)
Moim zdaniem to nie jest ani argument „za” ani „przeciw”. Wybierz taki kierunek, które Ci interesuje i spełnia Twoje oczekiwania, a najlepiej taki, który jest Twoją pasją. Bo po co robić coś czego nie lubisz i męczyć się cały czas? Na studiach informatycznych jest dużo programowania więc musisz przemyśleć ten wybór. Dojazdy też nie są przeszkodą sam dojeżdżam do szkoły i do pracy codziennie 3h w dwie strony. Ważne abyś ty czuł się pewnie i wiedział, że tego chcesz.
+2 głosów
odpowiedź 8 lipca 2015 przez Krawiec91 Pasjonat (19,600 p.)
Z plusem dotyczącym informatyki - "motywacja od ludzi studiujących", to bym się mocno spierał. Z mojego doświadczenia związanego ze studiowaniem, w moim przypadku mechatroniki, to naprawdę różni ludzie trafiają. Jedni bo na prawdę chcą, jarają się tematem, inni bo jest im kwit potrzebny, a trzecia grupa studiuje bo nie wie co zrobić ze swoim życiem i chce przedłużyć sobie młodość, innymi słowymi poopieprzać się, pobalować. Więc i na informatyce i na ekonomii możesz na różnych ludzi trafić.
Nie wiem na ile ukończenie ekonomii pomoże Ci, ułatwi rozkręcenie swojego interesu. Raczej w kręceniu biznesu na własną rękę najważniejszy jest pomysł na biznes, żeby w dobrą niszę rynkową trafić i potem odcinać od tego kupony.;) A jak firma daj Boże się ładnie rozwinie, to i tak sam nie będziesz wszystkiego ogarniał, wszystkim się zajmował i tak kogoś do tego będziesz musiał zatrudnić.
Z tym prestiżem kierunków, to też śliska sprawa. Jak będziesz kiepskim zawodnikiem na informatyce, nawet z wykształceniem wyższym to i tak daleko nie zajedziesz. Wybierz kierunek którym się jarasz i udejrzaj w ten temat. Jak będziesz dobry w tym co robisz to robotę na pewno znajdziesz.
+1 głos
odpowiedź 8 lipca 2015 przez mrcnsct Nałogowiec (36,390 p.)
Dlaczego po maturze zacząłeś wątpić? Te minusy na informatykę to takie bardzo naciągane, większość plusów na ekonomię też. 20km do uczelni to bardzo mało, możesz spokojnie dojeżdżać, nieprzyjemnych ludzi możesz spotkać wszędzie, poznasz nowych znajomych, informatyka to nie tylko programowanie. Jeśli się będziesz uczył i starał to myślę, że powinieneś sobie dać radę z matematyką i fizyką (Jak to możliwe, że się jej nigdy nie uczyłeś? Nie miałeś wcale ani w gimnazjum, ani w szkole średniej?). Jak się boisz fizyki to możesz iść na uniwersytet, a nie na politechnikę, jest tam jej mniej. Ja bym wybrał, i wybrałem informatykę. Przemyśl co wolisz bardziej, czego studiowanie będzie dawać ci przyjemność i to wybierz.
+1 głos
odpowiedź 8 lipca 2015 przez L3t94 Użytkownik (900 p.)

Jeśli chcesz więcej czasu na pasje to na studiach Informatycznych większość czasu spędza się właśnie na swoją pasję o ile jest nią informatyka.

Odległości nie bierz pod uwagę, to nie jest najważniejsze a ~20km to blisko.

To jakich ludzi spotkasz nie zależy od kierunku, stereotypy... ale fakt dziewczyn jak na lekarstwo .
Dużo czasu trzeba poświęcić na studiach informatycznych na programowanie (a to nie jest Twoją pasją... jeszcze?), oczywiście można też się opierdzielać ale nie o to chodzi.
Programowanie - 70% studentów na początku nie wie "z czym to się je", a część nawet później, a Ty wiesz to na +. Fizyka to tylko taki dodatek, też nie bierz pod uwagę.

Generalnie większość na studiach Informatycznych opiera się na logice.

Wydaje mi się, że napisałeś tu po to żeby przekonać Cię do kierunku Informatyka.smiley

+1 głos
odpowiedź 10 lipca 2015 przez Adii Użytkownik (960 p.)
Cześć. Jak nie czujesz, że chcesz wiązać swoją przyszłość z informatyką to oczywiście nie idź tam bo tylko zmarnujesz czas. Co do tych minusów z informatyki - ta odległość ponad 20km jakoś mnie nie przekonuje. Sam mieszkam w Łodzi a aplikuje na Uczelnie ZUT - Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny - patrz Szczecin 500km. Informatyka ma wiele odłamów i nie musisz być programistą - tego jest naprawdę od cholery. A co do przedmiotów. Ja też napisałem słabo ale wychodzę z założenia, że jak inni sobie dają radę to czemu ja mam nie dać? Może i nie będą to miłe przedmioty ale znośne, wymagają tylko więcej pracy. A bez pracy nie masz nic. W dodatku, skoro chcesz iść na informatykę to weź 100% odpowiedzialności za podjętą decyzję - świadomie godzisz się na to, więc powinna być to niedogodność a nie minus.  Myślę, że proste. Mimo wszystko jeśli czujesz coś w stylu "Nie chcę iść na informatykę" - nie idź, nie marnuj swojego czasu i odkryj to co chcesz robić.
komentarz 10 lipca 2015 przez shadou102 Pasjonat (21,630 p.)
Bardzo dobra wypowiedź, zgadzam się w zupełności. Ja też myślałem, że nie dam rady z programowaniem ale spróbowałem jest go dużo ale trzeba przeboleć, teraz idę na 3 rok. Moja specjalność to administracja siecią ale zacząłem sam uczyć się programowania bo się przydaje.Najważniejsze chęci.

Powodzenia!
0 głosów
odpowiedź 8 lipca 2015 przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)
Patrząc od strony "co po studiach" moim zdaniem wygląda to tak że informatyka jest teraz bardzo popularnym kikerunkiem lecz ciągle się rozwija i informatyków potrzeba coraz więcej a co więcej masz am duże pole manewru a ekonomia była popularna jeszcze kilka/-naście lat temu (i dalej jest wysoko) więc jest trochę przesyt ekonomistów. Myślę że trafniejszym wyboerem będzie informatyka.
0 głosów
odpowiedź 10 lipca 2015 przez szmq Pasjonat (22,770 p.)
1. Odleglosc (ponad 20km) - To jest odległość? Na rowerze tyle zrobisz. W przyszłości chce studiować w mieście położonym 130km dalej.

2. Mozliwe niefajni, nieprzyjemni ludzie - eh, dlaczego nieprzyjemni ludzie? kto powiedział, że nie będzie nieprzyjemnych na ekonomii. Gwarantuje Ci, że na informatyce są wporządku bo już dużo osób znam ^^

3. Fizyka - łatwy i przyjemny przedmiot. Może nie dla wszystkich tak jak dla mnie gorzej z innymi, ale w każdym razie nie jest zła ;d

4. Matematyka - ta, koszą z niej przez pierwszy rok :)

5. Pomimo 2 letniej nauki, programowanie nie jest moją pasją, wiem z czym to się je. Uczylem sie na wlasna rękę. - Rób co ma Ci w życiu sprawić przyjemność. Pracuj na wakacjach, idź na praktyki i sprawdź czy rzeczywiście tak jest.. Bo to może tylko takie przekoniania. Też miałem chwile słabości, ale jak sie przekonałem o realiach to szybko wróciłem do IT :D

6. Idę sam, bez znajomych - jak większośc. Masz już tyle lat, że bez mamusi być może sobie poradzisz. Szybko znajdziesz nowych znajomych.

Plusy:
- dużo doświadczeń, konkursów

- pewna praca

- dobre wynagrodzenie

- przyszlosciowy kierunek
komentarz 10 lipca 2015 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Pewna praca jest kiedy ma się umiejętności...

Fizyka łatwa? u nas wykosił kolo 20 osób... w ciągu semestru.  w I terminie nikt nie zdał na 70 osób, w drugim zdały 3 osoby. Reszta  w 3 terminie i to  95% na 3. Te 20 osób musiało przez kolejne semestry poprawiać i płacić.
komentarz 10 lipca 2015 przez szmq Pasjonat (22,770 p.)
To już ich problem, powodów pewnie jest masa. Masz gdzieś prace bez umiejętności? Teraz to trzeba nawet umieć łopatą dobrze kopać więc z góry zakładam, że będzie się uczyć. Ma 2lata samodzielnej nauki.
komentarz 10 lipca 2015 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Kiedy ma się umiejętności to  w sporej liczbie  zawodów można znaleźć pracę dlatego  słaby argument. Jakich powodów? uważasz, że 95% roku nie potrafi się nauczyć tak "prostej" fizyki?
komentarz 10 lipca 2015 przez szmq Pasjonat (22,770 p.)
95% to ciekawe co to za uczelnia lol... ;P Właśnie, że nie.... w dużej części zawodów po studiach nie masz pracy mimo osiągnięć.
komentarz 10 lipca 2015 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Uczelnia wyższa...

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 920 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 2,062 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 213 wizyt

92,621 zapytań

141,475 odpowiedzi

319,816 komentarzy

62,005 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...