• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wzorce projektowe pytanie

Object Storage Arubacloud
0 głosów
412 wizyt
pytanie zadane 17 grudnia 2017 w PHP przez Krzysio4224 Obywatel (1,690 p.)
Siema

Czy junior PHP musi znać wzorce projektowe i umieć je zaimplementować?
komentarz 17 grudnia 2017 przez xenonso Mądrala (5,160 p.)
Naucz się ze 2 wzorce oraz ich wykorzystanie i na początek powinno wystarczyć

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 19 grudnia 2017 przez TerminalRedux Początkujący (320 p.)
Siema! odpowiedź na twoje pytanie jest bardzo prosta: niekoniecznie. Będąc na rozmowach rekrutacyjnych - nie mając żadnego doświadczenia zawodowego - pracodawcy często o to pytali. W pracy zawodowej przy standardowych projektach komercyjnych nie miałem okazji jednak ich stosować :).

Mimo to coś jednak ciągnęło mnie do tego by zgłębić to zagadnienie. Do tamtej pory myślałem, że bardzo dobrze umiem programować obiektowo bo przecież wiem co to są klasy i obiekty xD. Zakupiłem książkę o wzorcach "bandy czworga" i powiem Ci, że nauka szła jak po grudzie. Opisy wydawały się być bardzo skomplikowane i skierowane raczej dla profesjonalistów. Mimo to brnąłem w to dalej i szukałem informacji o danych wzorcach w sieci - czytałem blogi i stacka.

Najważniejszą rzeczą przy ich nauce jest jasny przykład - można powiedzieć z życia codziennego - wiesz jakiś samochód, silnik, kierownica itd. Dzięki temu po prostu zrozumiesz dlaczego rozwiązanie w danym wzorcu jest pomocne.

Gdy miałem już jakąś podstawową wiedzę o tym jak działa np. metoda szablonowa, zaglądałem do wyżej wymienionej książki i zaczynałem rozumieć jej treść z tym, że o wiele bardziej konkretną, z większą ilością szczegółów i niuansów. Przy własnych projektach, sam później widziałem miejsca gdzie można by było zastosować dany wzorzec i ułatwić sobie tym życie :).

Radził bym Ci nie patrzeć na wzorce projektowe pod względem tego jak będziesz postrzegany przez potencjalnych pracodawców, ale przez pryzmat tego, że ich nauka zrobi z Ciebie lepszego programistę i będziesz pisał lepszy kod.
0 głosów
odpowiedź 17 grudnia 2017 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
Wszystko zależy od pracodawcy

Ogólnie im więcej wiesz i umiesz, tym większą wartość masz w oczach pracodawcy

Podstawy wypadałoby znać, bo nie są trudne do nauczenia a mogą sporo dać
Np wiedza kiedy użyć singletonu a kiedy nie, co można zyskać korzystając z budowniczego i strategii

I ogólnie tego typu, do tego polecam ogarnąć zasady typu SOLID, DRY, KISS, YAGNI - zasady "jak robić żeby sie nie zepsuło w głupi sposób"
komentarz 17 grudnia 2017 przez Krzysio4224 Obywatel (1,690 p.)
Uczę się teraz wzorców ale bardzo ciężko mi to idzie, może ksiażke mam zła ciężko mi zrozumiem na czym polega konkrety wzorzec, a staż to to samo co praca jako junior?
komentarz 19 grudnia 2017 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
Wszystko zależy od firmy
Sam nie mam takiego doświadczenia żeby stwierdzić czy staż i junior to to samo, ale z tego co słyszałem od znajomych

Staż to taka praca jako początkujący junior, za mniejszą kase. Robisz mniej więcej tyle samo, ale masz troche mniejszą odpowiedzialność i troche mniej pieniędzy

Początkujący junior, bo w jednej firmie "junior" to będzie osoba która zna jedynie podstawy potrzebne do "podawania cegieł", a w drugiej osoba mająca mniej niż np 3 lata spędzone w projektach komercyjnych

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 1,054 wizyt
pytanie zadane 11 grudnia 2018 w PHP przez Krzysio4224 Obywatel (1,690 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 303 wizyt
pytanie zadane 11 sierpnia 2018 w PHP przez voltex Obywatel (1,210 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 485 wizyt
pytanie zadane 8 marca 2022 w C i C++ przez Daaa22 Dyskutant (8,250 p.)

92,626 zapytań

141,486 odpowiedzi

319,844 komentarzy

62,009 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...