• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

IT Security- Jak zacząć?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
2,878 wizyt
pytanie zadane 12 grudnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez powderrider Nowicjusz (180 p.)

Witam!

Moja przygoda z programowaniem zaczęła się jakiś czas temu. Głównie koduje w C++, podstawy mam opanowane w miarę solidnie, z obiektowością się coraz bardziej zaprzyjaźniam, a algorytmika  to moja bratnia dusza. Miałem okazje liznąć Jave, C#, HTML'a oraz CSS, lecz to bardziej w celu poznania z czym to się je. Tyle słowem wstępu wink

Ostatnio zacząłem się interesować bezpieczeństwem IT jak oraz pentestami i w tym kierunku chciałbym się co nieco dokształcić, bo czemu nie. Tutaj pojawia się moje pytanie: Od czego zacząć? Z pewnością wiedza na temat systemów, sieci jest niezbędna, wyczytałem również że warto się nauczyć programować w Pythonie oraz przyjrzeć się dokładnie Linuxowi. Domyślam się również że warto znać od środka to co chronimy. Podejrzewam że to tylko część zagadnień więc proszę osoby bardziej doświadczone by się wypowiedziały co jeszcze laugh

Idąc dalej tym tropem myślałem żeby swoją naukę rozpocząć od lektury. Jakie polecacie sprawdzone tytuły w tej dziedzinie? 

Zmierzając ku końcowi, z jakich źródeł lub w jaki sposób można poszerzać swoją wiedzę w tej dziedzinie informatyki? Jakieś konkretne strony bądź działania? 

Z góry dzięki za odpowiedzi!

Pozdrawiam cheeky

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 12 grudnia 2017 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
Polecam materiały Gynvael'a Coldwind. Często daje misje CTF, najpierw możesz sam próbować je rozwiązać a potem zobaczyć jak ktoś inny to robił (zarówno treść misji jak i rozwiązania są na streamach, a wcześniejsze streamy są zapisane na jego kanale YT). Jest tam też trochę filmów dotyczących IT Security.
komentarz 31 marca 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
Bardzo dobre rekomendacje! Pan G.C. wie o co chodzi, jest w tym naprawdę dobry.

Poza tym jest sporo kursów jeśli chodzi o testowanie witryn, trochę z zabezpieczania systemów, ale ogólnie jest raczej mało darmowych i ogólnodostępnych źródeł wiedzy na ten temat.
0 głosów
odpowiedź 31 marca 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
IT security to jedna z najlepiej opłacanych i najbardziej przyszłościowych działek w IT, ale też wyjątkowo obszerna, trudna, itd. Trzeba tu być zawsze na bieżąco, a nowe zagadnienia w IT security pojawiają się szybciej niż kolejne wersje Angulara czy innych rozwiązań frontendowych :)
0 głosów
odpowiedź 31 marca 2018 przez Błękit Metylenowy Obywatel (1,140 p.)
Ciekawy temat, sama właśnie zaczynam przygodę z security. Przytoczę tutaj pewną myśl, którą usłyszałam na szkoleniu i myśle, że będzie tu pasować: człowiek zajmujący sie bezpieczeństwem powinien być jak litera "T", tzn. mieć ogólne pojęcie o różnych dziedzinach, ale specjalizację ("pozioma kreskę" ) w jednej konkretnej :) W Twoim przypadku przypuszaczam, że taka specjalizacją mogłoby byc programowanie (może jakieś pentesty?).

Jeśli chodzi o pomoce, korzystałam z materiałów przygotowujacych do certyfikatu CompTIA Security +, można znaleźć i książki, i przystępny kanał youtube (Professor Messer) - dobry przegląd zagadnień na początek. Skoro już tu była mowa o koniecznosci "bycia na bieżąco", można też śledzić strony o tej tematyce, dużo informacji o trendach i nowych zagrożeniach. Z klasyki krajowego podwórka to np. Niebezpiecznik i Sekurak, z czego Sekurak wydaje mi się być bardziej skupiony na kwestiach technicznych.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,294 wizyt
pytanie zadane 5 września 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez marcinq17 Nowicjusz (160 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 184 wizyt
pytanie zadane 31 marca 2018 w Bezpieczeństwo, hacking przez Paweł Piech Użytkownik (720 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 178 wizyt
pytanie zadane 23 kwietnia 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez IXIXIXIXIXIXI Użytkownik (710 p.)

92,620 zapytań

141,474 odpowiedzi

319,815 komentarzy

62,005 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...