• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

sieci komputerowe - projekt

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,928 wizyt
pytanie zadane 26 maja 2015 w Offtop przez kezi Nowicjusz (120 p.)
Witam. Temat trochę poza tematykę forum ale nie wiem gdzie szukać pomocy. Jestem w 3 klasie technikum informatycznego i w czercu mam egzamin e13. Otrzymaliśmy zadanie stworzenia projektu sieci komputerowej.

Temat: Projekt okablowania sieci komputerowej dla szkoły z 4 klasami po 15 komputerów.

Problem w tym, że nie wiem jak się do tego zabrać. Mieliśmy trochę teorii dotyczących projektowania sieci i coś umiem jednak nawet nie widzieliśmy przykładu jak takie coś wygląda. Dlatego proszę o jakieś wzkazówki dotyczące praktycznego sporządzenia projektu a najbardziej by mi zależało na przykładzie (szukałem, znie znalazłem)

 

Klika pytań drobiazgowych:

Czy do sieci szkolnej nada się topologia gwiazdy? W sumie jeszcze myślę, że magistrali mogła by się nadać tylko wtedy jak podłączyć routher?

W jakim programi najlepiej stworzyć rysunki schematyczne np. punktów dystybucyjnych

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 26 maja 2015 przez achilles147 Dyskutant (9,580 p.)
edycja 26 maja 2015 przez achilles147
jeżeli jeszcze jesteś zainteresowany mogę Ci podesłać mój projekt, który wykonywałem na studiach jakiś czas temu:).

A co do podpowiedzi, to do rysunków świetnie sprawdza się Microsoft Visio (schematy sieci , szafy krosownicze praktycznie wszystko sobie tam zaprojektujesz)

Projekt musi się składać napewno:

- Założenia : co twoja sieć ma za zadanie robić , dla kogo jest przeznaczona, jakie ma mieć "osiągi" ,

- Opis wykorzystywanego medium (przewodowe bezprzewodowe jeżeli przewodowe to dokładnie jakie. Można też połączyć różne media ze sobą zaleznie od zapotrzebowania).

- Oczywiście plany budynku z naniesionymi założeniami odnoście okablowania

- Jeżeli jest to projekt całej sieci dobrze żeby się tam znalazł podział na projekt logiczny sieci i projekt fizyczny ( projekt fizyczny to to napisałem do góry jeszcze z naniesionymi urzadzeniami, a projekt logiczny to czysto logiczny schemat twojej sieci)

- Zależnie od rozbudowania twojej sieci możesz powprowadzac jeszcze jakieś vlany i te sprawy
komentarz 21 listopada 2016 przez Starkeys Nowicjusz (100 p.)
Ja jestem zainteresowany i potrzebuję go na piątek. Jeśli mógłbyś mi wysłać ten projekt to bym prosił na adres starkeys@vp.pl Z góry dziękuję.
0 głosów
odpowiedź 26 maja 2015 przez swiatlyk Użytkownik (800 p.)
Pytanie czy w tej sieci ma stać jakiś serwer z usługami czy nie, czy to ma tylko być sama sieć. Co do sieci to router w zależności od tego od kogo jest internet? ADSL czy DSL? Następnie 3 switche 24 porty lub wieksze. Adresacja sieci, spokojnie ci wystarczy 192.168.1.x z maską 24. Co do robienia rysunków to nie podpowiem.
0 głosów
odpowiedź 26 maja 2015 przez gutek927 Obywatel (1,640 p.)

Jeżeli masz dostęp to MS Visio jest idelanym narzędziem do tego. Można by też to zrobić w Cisco Paket Pracer ewentualnie.

 

Ogolnie na projekt powinny się składać międzyinnymi:

 

  • wstęp, założenia projektowe itd.
  • zwymiarowany plan budyku (schemat)
  • punkty abonenckie w każdym pomieszczeniu (liczba, schemat)
  • wykorzystane oprogramowanie oraz usługi
  • okablowanie (rodzaj, ilosc, schemat)
  • wykorzystane technologie sieciowe
  • projekt logiczny sieci (możesz zrobić jeden router do ktorego podpiete sa przelaczniki warsty drugiej np. jeden na sale albo jeden na dwie sale)
  • adresacja
  • projekt szafy krosownicznej
  • kosztorys urządzeń
  • VLANy 

Oczywiście to nie wszystko ale takie główne o ktrórych trzeba napewno pamiętać

komentarz 26 maja 2015 przez majkkel Użytkownik (530 p.)
edycja 26 maja 2015 przez majkkel
Jeżeli chodzi o tworzenie sieci, to mogę polecić program CISCO PACKET TRACER. Osobiście tworzyłem sieci z użyciem tego programu. Działanie programu oparte jest na sprzęcie Cisco, ale to nie jest problem, bo jest przecież znakomity sprzęt. Program umożliwia zarówno tworzenie sieci LAN jak i WLAN, zawiera mnóstwo rodzajów i modeli urządzeń sieciowych.Program umożliwia także konfikurację sieciową sprzętu ( adresy logiczne, fizyczne, opcje serwera DHCP, DNS, Firewall, widok pulpitu host i wiele wiele więcej ! ) Można w nim tworzyć naprawdę profesjonalne projekty sieci. Jeszcze jakiś czas temu program był w 100% darmowy, ale wypadałoby to sprawdzić.

Przepraszam że dodałem to jako komentarz, ale jszce nie ogarniam w 100% tego forum.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 159 wizyt
pytanie zadane 16 października 2023 w Sieci komputerowe, internet przez whiteman808 Obywatel (1,840 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 391 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 377 wizyt
pytanie zadane 29 stycznia 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez LuFCc Nowicjusz (120 p.)

92,626 zapytań

141,486 odpowiedzi

319,844 komentarzy

62,009 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...