• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

DNS router 192.168.0.1

Object Storage Arubacloud
0 głosów
4,087 wizyt
pytanie zadane 1 lutego 2017 w Sieci komputerowe, internet przez Marecki Obywatel (1,690 p.)
Cześć,

pytania może banalne ale - w konfiguracji karty sieciowej mojego komputera mam ustawiony adres DNS na 192.168.0.1 czyli mojego routera, czyli rozumiem, że zapytanie idzie najpierw do routera na port lan, czy trafia na wan? w jaki sposób trafia na wan? i dlaczego tam trafia jeśli tak?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 1 lutego 2017 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)
Twój komputer wysyła zapytanie do routera, natomiast router wysyła to na adres serwera DNS twojego providera. Adres srewera DNS providera zazwyczaj pobiera sobie z DHCP.
komentarz 1 lutego 2017 przez Marecki Obywatel (1,690 p.)
Wiem ale chciałem zagłębić się w szczegóły techniczne
komentarz 1 lutego 2017 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)
Od strony technicznej, to pakiety DNS są przesyłane przez UDP. Poczytaj sobie o tym protokole.
komentarz 2 lutego 2017 przez Marecki Obywatel (1,690 p.)
To też wiem :)
komentarz 2 lutego 2017 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)
Więc czego jeszcze nie rozumiesz?
komentarz 2 lutego 2017 przez Marecki Obywatel (1,690 p.)
Chodziło mi o to na jakiej podstawie router z portu lan "bierze" na port wan zapytanie.

Bo na przykład jeśli już znamy adres IP hosta docelowego i dane trafiają do routera to router z jednego interfejsu przesyła na drugi interfejs i z niego wysyła dalej.

A tu w przypadku zapytania przecież nie znamy jeszcze IP.
komentarz 2 lutego 2017 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)
Dalej nie rozumiem, z czym masz problem.

Wpisujesz do przeglądarki nazwę domeny. Zapytanie trafia do routera, a router wysyła zapytanie o adres IP do serwera DNS. Pakiet z adresem IP z serwera DNS wraca do routera, router przekazuje go do hosta z którego otrzymał zapytanie i tutaj kończy się rola DNS.
komentarz 3 lutego 2017 przez Marecki Obywatel (1,690 p.)
Na jakiej podstawie przesyła do serwera DNS poprzez wan a nie na przykład do sieci lokalnej poprzez lan ? Sorry, może to głupie pytanie ale ponoć nie ma głupich pytań...
komentarz 3 lutego 2017 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)
Bo ma ustawiony taki adres serwera DNS. Pobiera go z DHCP od providera. Jeśli wpiszesz sobie jako serwer DNS np. 8.8.8.8 albo 8.8.4.4, czyli serwery DNS Google, to wyśle zapytanie właśnie tam, jeśli wpiszesz sobie tam adres lokalny, to wyśle zapytanie na ten adres lokalny, z tym, że wątpię, żebyś miał serwer DNS w domu, więc nie dostanie odpowiedzi.
komentarz 3 lutego 2017 przez Marecki Obywatel (1,690 p.)
Ok. Rozumiem.

Tylko, że te serwery DNS u mnie akurat w konfiguracji routera są w sekcji WAN, to trudno żeby na WAN podawać adres lokalny, prawda? czy może można?
komentarz 3 lutego 2017 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)
Dokładnie, większość domowych routerów nie ma takiej możliwości.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 726 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 142 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 572 wizyt

92,595 zapytań

141,444 odpowiedzi

319,716 komentarzy

61,980 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...