• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Duet C# i XAML

Object Storage Arubacloud
0 głosów
298 wizyt
pytanie zadane 9 maja 2015 w C# przez Ehlert Ekspert (212,790 p.)

Witam,

ktoś z was miał może okazję korzystać z duetu C# i XAML? Zastanawiam się nad kupnem książki na ten temat, a możliwość tworzenie okienkowych apek, w nowoczesnym obiektowym języku (nie będącym Javą :D) kusi.wink

Pozdrawiam

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 9 maja 2015 przez JachuPL Bywalec (2,950 p.)
wybrane 10 maja 2015 przez Ehlert
 
Najlepsza

XAML to po prostu XML pozwalający na np. edycję właściwości kontrolek. Stosuje się go głównie w projektach WPF. Daje to na prawdę spore możliwości - animowanie niektórych obiektów (mi osobiście udało się zrobić obracające się ciastko i powiększanie obiektu po najechaniu na niego kursorem) czy kolorowanie jedynie niektórych składowych tekstu w Textblocku (jest to WPFowski odpowiednik Labela). Generalnie WPF ma tą przewagę, że według Microsoftu gwarantuje, że aplikacja będzie wyglądała jednakowo na każdym systemie (niestety, nie miałem okazji tego przetestować w pełni). Sama przesiadka z WF na WPF to tak na prawdę chwila - musisz pamiętać o kilku rzeczach:

  • W WPF zamiast Pictureboxa masz kontrolkę Image. Dostarczenie do niej obrazka jest nieco cięższe niż do Pictureboxa, ale możesz sobie bez problemu napisać klasę, która zajmie się wszystkim
  • W WPF zamiast Label możesz użyć Textblock - to taka nowoczesna kontrolka, gdzie możesz kolorować tekst lub pojedyncze znaki. Możesz wprowadzać do niej tekst zarówno przez właściwość Text (wtedy będziesz mógł pokolorować go na tylko jeden kolor) lub przez specjalne 'półprzewodniki' (musiałem, inaczej tego nie potrafię określić) zwane Span lub Run (wtedy tekst można kolorować i formatować do woli), a następnie dodając je za pomocą Textblock1.Inlines.Add(new Run("to jest jakiśtam tekst"));
  • W WPF wszystkie kontrolki umieszcza się na specjalnej 'podkładce' - w zależności może to być Grid (można podzielić na kolumny i wiersze i wtedy nie ma problemu z pozycjonowaniem kontrolek) albo Canvas (najprostszy w użyciu). Są jeszcze inne, ale ja korzystałem głównie z tych dwóch
  • Niektóre kontrolki mają właściwości ActualWidth. Żeby ustawić je odpowiednio na ekranie za pomocą code behind'u trzeba użyć właściwości Width
  • Prawie wszystkie właściwości kontrolek można zarówno edytować w XAMLu, jak i w code behind

Co do nauki, tutaj masz kilka przydatnych linków, które pomogą Ci się zaznajomić z tą technologią:

http://www.wpftutorial.net/
http://www.wpf-tutorial.com/
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms752299(v=vs.110).aspx

Osobiście nie korzystałem z żadnej książki, a jedynie prostego 'c# wpf equivalent of ...' lub 'c# wpf how to ...' wklepywanego w google niczym mantrę laugh

Jeśli masz jakieś pytania to śmiało, pomogę jeśli będę znał odpowiedź smiley

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 515 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 117 wizyt
pytanie zadane 10 listopada 2019 w C# przez ProCat Początkujący (310 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 381 wizyt
pytanie zadane 13 marca 2019 w C# przez Shimeo7 Obywatel (1,910 p.)

92,618 zapytań

141,467 odpowiedzi

319,785 komentarzy

62,000 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...