• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Brak wyboru Linuxa po instalacji obok Windows 10

Object Storage Arubacloud
0 głosów
5,078 wizyt
pytanie zadane 10 października 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Mickel_8 Nowicjusz (120 p.)
Cześć mam problem z uruchomieniem Linuxa po jego instalacji. Mam Windows 10 i Acer VN7-592G i wyłączyłem w nim Secure Boot oraz Szybkie Uruchamianie, zainstalowałem Linux'a, restartuje komputer a dalej włącza mi się WIndows. W UEFI Windows jest ustawiony za HDD :/ Próbowałem wgrać grub'a ale przy instrukcji grub-install dostaję błąd can;t find EFI folder czy coś podobnego :/ Da się w ogóle zrobić tego dual bota na tym koputerza :/ Instalowałem Ubuntu 16.04 LTS z pendrive'a. Podczas instalacji była informacja Instalowanie Pakietu Grub 2 :/

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 10 października 2016 przez BinaryMan Stary wyjadacz (12,620 p.)

EFI to partycja która umożliwia zainstalowanie GRUB do rekordu rozruchowego. Na Twoim miejscu robił bym tak: 

1. Odpalił linux w live, następnie usunął wszystkie partycje jakie do niego należą. 
2. Później przeprowadził instalację linuxa "z automatu" jest do wyboru opcja zainstaluj obok windows.
3. Linux sam zrobi sobie potrzebne partycje i problem z głowy.
4. Jeśli rozmiarowo nie będzie coś pasowało zawsze możesz jeszcze raz wgrać linuxa i ustawić ręcznie partycje, pamiętając aby nie dotykać EFI 
Sam miałem ten problem, zrobiłem tak i działa smiley

Powodzenia !

 

komentarz 10 października 2016 przez Mickel_8 Nowicjusz (120 p.)

Tutaj jest screen z live cd, ktore powinienem usunac?

komentarz 10 października 2016 przez BinaryMan Stary wyjadacz (12,620 p.)
tą z ext4 i swap
komentarz 10 października 2016 przez Mickel_8 Nowicjusz (120 p.)
edycja 10 października 2016 przez Mickel_8
Problem w tym, ze ja juz to usuwalem raz i klikalem zainstaluj obok WIndows i nie podzialalo :/ Naprawde nie mam pojecia juz co tutaj robic :/
komentarz 10 października 2016 przez BinaryMan Stary wyjadacz (12,620 p.)
A ustawiłeś dobrze bootowanie ??
komentarz 10 października 2016 przez Mickel_8 Nowicjusz (120 p.)
Najpierw mam HDD potem wszystkie mozliwosci z USB potem CD ROM a na koncu Windows Boot
komentarz 10 października 2016 przez BinaryMan Stary wyjadacz (12,620 p.)
a możesz zmienić tryb z UEFI na BIOS ??
komentarz 10 października 2016 przez Mickel_8 Nowicjusz (120 p.)
Moge z UEFI na Legacy - nie wiem czy o to chodzi. Nie mam polskich znakow bo siedze na live cd i mam ang uklad klawiatury wlaczony wiec przepraszam za to :)
komentarz 10 października 2016 przez BinaryMan Stary wyjadacz (12,620 p.)
to spróbuj na tym drugim, a jak się nie uda to z szybkim bootowaniem pokombinuj
komentarz 10 października 2016 przez Mickel_8 Nowicjusz (120 p.)
na tym drugim wlaczyc czy zainstalowac? I nie bardzo wiem co to szybkie bootowanie :/ w sensie kolejnosc elementow z ktorych jest odpalany system?
komentarz 10 października 2016 przez BinaryMan Stary wyjadacz (12,620 p.)
Ta chodzi o kolejność. przełącz tryb po prostu z UEFI na ten drugi
0 głosów
odpowiedź 10 października 2016 przez ciemna_strona_klamki Gaduła (4,360 p.)
Secure Boot musi być wyłączone. Jeśli Windows jest uruchamiany w trybie UEFI to tak samo musi być zainstalowany Ubuntu. O co chodzi z tym szybkim uruchamianiem? Jeśli chodzi o windowsowe zamrożenie procesów na czas wyłączenia systemu to wyłączać to należy gdy chcesz współdzielić partycję NTFS w Linuksie. Fast Startup w UEFI/BIOS to ograniczenie komunikatów i diagnostyki płyty głównej do niezbędnego minimum = bez związku. Sądzę, że mogłeś instalować Ubuntu w trybie Legacy. Powtórz procedurę w UEFI a jak się będzie GRUB instalował to dopilnuj, żeby to zrobił na dysku /dev/sda a nie na partycji.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 7,719 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 4,119 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...