• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Programowanie obiektowe, rekurencja - potrzebne?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
791 wizyt
pytanie zadane 11 września 2016 w C i C++ przez hubercik Użytkownik (560 p.)
Witam! :)

W przyszłości chciałbym pisać gry na Androida/Ios czy podejście rekurencyjne jest "must have"? Mniej więcej je rozumiem tylko nie wiem czy jest sens, by te podejście wymasterować czy dać sobie na razie spokój i iść dalej?

Po kursie c++ zamierzam iść w stronę Javy/obj-c już na poważnie, książki itd.

Z góry dzięki za odpowiedzi! :)

Ps. Jeśli jest to "must have" to moglibyście podać jakiś przykład? Tzn przykład zastosowania :)

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 11 września 2016 przez Michał Kazula Pasjonat (19,540 p.)
wybrane 11 września 2016 przez hubercik
 
Najlepsza
Powiem tak.

Standardowo jako ćwiczenie rekurencji używa się algorytmu obliczenia silni (w matematyce oznaczone jako !). Dla przykładu 5! = 120 :-)

Jak to w życiu bywa, to co było kiedyś na nudnych lekcjach matematyki (także polskiego i innych przedmiotach) w późniejszym życiu (szczególnie programisty) się nie przydaje. Tfuu ... Co ja plotę oczywiście że się przydaje :-) I to bardzo często.

Z rekurencją spotkasz się w takich momentach (często w grach) gdzie musisz kilka/kilkanaście/kilkaset razy wykonać fragment tego samego kodu. Np. idziesz przez labirynt i sprawdzasz czy jak wykonasz krok do przodu to masz ścianę czy wolną przestrzeń. Jak ściana to obracasz się lub jak nie możesz się obrócić to cofasz się do momentu aż możesz wykonać którąś z opcji wcześniej. Jeżeli natomiast po wykonaniu kroku do przodu masz wolną przestrzeń to znów robisz krok do przodu.

Nie wiem czy jasny przykład dałem.

Na co dzień programuje systemy ERP. I jakiś czas temu pisałem poprawkę w module do planowania produkcją. I tam właśnie pojawiła się rekurencja. A chodziło o to że jak leciało planowanie i utworzyła się produkcja. To do tej produkcji trzeba było sprawdzić i/lub domówić materiały/surowce. I tak w kółko :-)
komentarz 11 września 2016 przez hubercik Użytkownik (560 p.)

Czyli to wygląda tak : idę - funkcja sprawdza czy jest wolna przestrzeń, jeśli tak to powiela się do momentu póki nie wejdę w ścianę? Wtedy zwraca jakąś określoną czynność, gdy wejdę w ścianę?? - w sumie tak za mgłą to widzę, lecz do obliczania silni itd to rekurencja jest bardzo fajna :] Dzięki za odpowiedź :)

komentarz 11 września 2016 przez hubercik Użytkownik (560 p.)
Tak w ogóle to rekurencji się używa, by napisać system, który nie umożliwi przechodzenia przez obiekty? -->Np piszę grę typu mario i chcę, by marian nie mógł przejść(przenikać) przez te zielone rury :D
0 głosów
odpowiedź 11 września 2016 przez Armando Obywatel (1,870 p.)
Nie jestem specjalistą, ale wydaje mi się, że rekurencja jest tylko jedną z kilku możliwości. Faktycznie niektóre problemy lepiej rozwiązać rekurencyjnie lecz nie zawsze jest to najlepsza opcja.
0 głosów
odpowiedź 11 września 2016 przez Kasztan Dyskutant (8,080 p.)
Jest sens

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 291 wizyt
pytanie zadane 23 września 2023 w C# przez sisOOO Obywatel (1,370 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 276 wizyt
pytanie zadane 13 stycznia 2023 w Python przez svchocki Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 259 wizyt
pytanie zadane 26 marca 2021 w C i C++ przez NoelQ Nowicjusz (190 p.)

92,631 zapytań

141,496 odpowiedzi

319,863 komentarzy

62,011 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...