• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak zabezpieczyć mojego laptopa

Object Storage Arubacloud
0 głosów
799 wizyt
pytanie zadane 3 września 2016 w Bezpieczeństwo, hacking przez Ferdu Gaduła (4,150 p.)
Hej.

Posiadam 2 dyski na których są 2 różne systemy, windows 7 oraz ubuntu. Zarówno Windows 7 jak ubuntu jest chroniony tylko przez wpisanie hasła w ekranie logowania. Dużo chodzę z laptopem i nie chcę aby w razie jego utraty, wszystkie moje dane trafiły w niepowołane ręce. Moje pytania:

1)Jeśli zaszyfruje dysk na którym znajduje ubuntu, to czy jest możliwość wyciągnięcia z niego danych za pomocą niezaszyfrowanego dysku z windowsem ?

2)Jakie narzędzia polecać do zaszyfrowania linuxa ? Do windowsa7 chcę użyć diskCryptor-a, jest to dobry wybór?

3)Czy jeśli zaszyfruje obydwa dyski to czy istnieje możliwość wyciągnięcia haseł / ważnych plików z pamięci ram jeśli laptop jest w stanie uśpienia ? To samo tyczy się hibernacji, czy zapisywane pliki są również poddawane szyfrowaniu ?

4)Czy jeśli jest możliwość to aktywować potrzebę wpisywania hasła w biosie ?

Pozdrawiam ^^

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 3 września 2016 przez Toxc Dyskutant (7,660 p.)
wybrane 4 września 2016 przez Ferdu
 
Najlepsza

1)Jeśli zaszyfruje dysk na którym znajduje ubuntu, to czy jest możliwość wyciągnięcia z niego danych za pomocą niezaszyfrowanego dysku z windowsem ?

  Raczej nie

2)Jakie narzędzia polecać do zaszyfrowania linuxa ? Do windowsa7 chcę użyć diskCryptor-a, jest to dobry wybór?

 TrueCrypt 7.1a albo VeraCrypt

3)Czy jeśli zaszyfruje obydwa dyski to czy istnieje możliwość wyciągnięcia haseł / ważnych plików z pamięci ram jeśli laptop jest w stanie uśpienia ? To samo tyczy się hibernacji, czy zapisywane pliki są również poddawane szyfrowaniu ?

W praktycznie jedyną możliwością wydobycia zaszyfrowanych danych jest brute-force, atak evil maid i cool boot, ewentualnie tortury wink  .TrueCrypt  pyta o hasło po wyjściu z stanu hibernacji nie wiem jak VeraCrypt  .

 

–1 głos
odpowiedź 3 września 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)
3 Chcesz wyciągnąć dane z pamięci RAM i hasła? Przecież tam nie znajdują się całe pliki ty zazwyczaj ich fragmęty.
komentarz 3 września 2016 przez Ferdu Gaduła (4,150 p.)
Jakbym znał się na tym to bym nie pytał. ^^
https://sekurak.pl/wykradanie-hasel-z-pamieci-systemow-windows/
https://sekurak.pl/wykradanie-hasel-z-pamieci-systemow-linux/
Stąd wzięło się moje pytanie. Powoli popadam w paranoje przez czytanie tych wszystkich blogów odnośnie zabezpieczeń :P
–3 głosów
odpowiedź 3 września 2016 przez Lid$ Mądrala (6,300 p.)
przywrócone 3 września 2016 przez Eryk Andrzejewski
Najlepszym zabezpieczeniem jest nie chodzić z laptopem xD a jak już chodzisz, to nie możesz dopuścić aby ktoś ci go ukradł, bo raczej do wszystkiego można się dostać programowo.. ale potencjalnemu złodziejowi nie zależy na plikach, tylko na laptopie więc taki se złodziej nie będzie się bawił w jakieś odszyfrowywania, szmery bajery, żeby dostać się do plików tylko strzeli formata jak nie bedzie mógł się zalogować i sprzeda laptopa xD Dlatego raczej zwykłe zabezpieczenie windowsowe wystarczy.
komentarz 3 września 2016 przez Ferdu Gaduła (4,150 p.)

Najlepszym zabezpieczeniem jest nie chodzić z laptopem xD 

Łatwo mówić ! Muszę zabierać czasami komputer z sobą chociażby po to aby móc pokazać klientowi jak wygląda strona którą dla niego robię, lub w razie jakieś awarii szybko zareagować. Na laptopie posiadam wiele cennych informacji dla mnie, zaczynając od projektów idąc przez dane do logowania na klientów FTP paru stron kończąc adresach moich klientów. Muszę zadbać oto aby nic z tego nie wyciekło. 

ale potencjalnemu złodziejowi nie zależy na plikach, tylko na laptopie

Nawet sobie nie zdajesz sprawy ile można wyciągnąć informacji o tobie z twojego komputera, które później można sprzedać za duże pieniądze. Chyba, że trafię na sebixa dla którego ekran logowania będzie problemem, to zmienia postać rzeczy ^^ 

dostać się do plików tylko strzeli formata jak nie bedzie mógł się zalogować

I tu przychodzi sens hasła w biosie, ale nie wiem czy za łatwo nie jest go złamać. Czasami wystarczy samą bateryjkę wyciągnąć i hasło znika 

komentarz 4 września 2016 przez Lid$ Mądrala (6,300 p.)

Nawet sobie nie zdajesz sprawy ile można wyciągnąć informacji o tobie z twojego komputera, które później można sprzedać za duże pieniądze. Chyba, że trafię na sebixa dla którego ekran logowania będzie problemem, to zmienia postać rzeczy ^^ 

No to jak masz tam takie cenne dane to je sprzedaj za grube pieniądze skoro tak mówisz i będziesz bogaty xD

Łatwo mówić ! Muszę zabierać czasami komputer z sobą chociażby po to aby móc pokazać klientowi jak wygląda strona którą dla niego robię, lub w razie jakieś awarii szybko zareagować. Na laptopie posiadam wiele cennych informacji dla mnie, zaczynając od projektów idąc przez dane do logowania na klientów FTP paru stron kończąc adresach moich klientów. Muszę zadbać oto aby nic z tego nie wyciekło. 

Jak masz dane do ftp, to możesz je trzymać na pendrive, tak samo z innymi ważnymi rzeczami.. to moim zdaniem najbezpieczniejsze miejsce na tego typu rzeczy.. przecież z tym się nawet nie połączysz, bo raczej nie ma wbudowanego wifi, a pendriva trzymasz w domu i masz pełną świadomość tego, że te dane nie wyciekną.. jeżeli potrzebujesz jakieś dane przy spotkaniu to tylko wyciągasz te które są ci potrzebne, i zapisujesz se w notesie.

I tu przychodzi sens hasła w biosie, ale nie wiem czy za łatwo nie jest go złamać. Czasami wystarczy samą bateryjkę wyciągnąć i hasło znika 

Jak znam życie to, to co zostało zrobione przez człowieka, może też być przez niego rozrobione, wszystko da się złamać.. bez wyjątków..

Oczywiście to tylko moja opinia :D 

komentarz 4 września 2016 przez Ferdu Gaduła (4,150 p.)

Pomysł z danymi do ftp dobry, aż się głupio poczułem że na to nie wpadłem ^^

Jak znam życie to, to co zostało zrobione przez człowieka, może też być przez niego rozrobione, wszystko da się złamać.. bez wyjątków..

Wiem że do każdego komputera da się dostać i żaden system nie jest w 100% bezpieczny ale dzięki różnym sposobom możemy zniechęcić złodzieja do dalszych prób wyciągnięcia informacji.  

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 230 wizyt
pytanie zadane 10 maja 2015 w Nasze projekty przez aspoka Mądrala (5,290 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 265 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 946 wizyt

92,632 zapytań

141,502 odpowiedzi

319,882 komentarzy

62,015 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...