• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nowe "ficzery" na forum - opis i prośba o opinie

Object Storage Arubacloud
+30 głosów
1,527 wizyt
pytanie zadane 7 sierpnia 2016 w Sprawy forum przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)
edycja 7 sierpnia 2016 przez ScriptyChris

Od kilkudziesięciu minut na forum wprowadzone zostały nowe dodatki, które mają poprawić czytelność bloczków z kodem, a także ułatwić sprawdzanie kodu w akcji.

Jako, że jestem autorem tych dodatków (i trochę stresuje się tym, że tyle osób będzie z nich korzystać - nie wiem po prostu czy to się przyjmie na forum), to chciałem wyprzedzić użytkowników (zwłaszcza tych, którzy będą chcieli je skomentować) zakładając temat, w którym proszę o wszelkie sugestie - czy odpowiada Wam działanie (mechanika) oraz wygląd nowych dodatków?

Pomysł został zrealizowany głównie z uwagi na to, że Mirosław Zelent umożliwił nam (użytkownikom) wprowadzanie zmian i poprawianie kodu forum, co przedstawił Arkadiusz Waluk tutaj: http://forum.pasja-informatyki.pl/153635/pracujmy-razem-nad-kodem-forum?show=153635#q153635 i wiele sugestii odnośnie frontendowej strony forum pojawiło się na Trello, Google Docs oraz licznych tematach dotyczących zmian proponowanych przez użytkowników.

A więc, dodatki o których piszę zostały wprowadzone z tego Pull Requestahttps://github.com/CodersCommunity/forum.pasja-informatyki.local/pull/34

Co konkretnie doszło (w zasadzie przepiszę na język polski z podlinkowanego wyżej GitHuba):

  • każdy bloczek z kodem otrzymał belkę a na niej: 
    • po lewej stronie informacja o języku w jakim został zapisany kod wewnątrz bloczka
    • po środku - jeśli kod w bloczku jest dłuższy niż 30 linijek - przycisk "Rozwiń", któy po kliknięciu rozwija bloczek. Tak, zbyt długie bloczki są teraz z automatu zwijane i można je rozwijać/zwijać
    • po prawej przycisk "Kopiuj" który kopiuje zawartość danego bloczka do systemowego schowka - można teraz przekleić kod w prosty sposób gdzie się chce
  • posty zawierające kod HTML/CSS/JavaScript otrzymują w prawym górnym rogu przyciski odsyłające do Codepen oraz JSFiddle - czyli jednym kliknięciem otrzymujemy snippet w danym serwisie, aby nie trzeba było ręcznie przekopiowywać skryptów i tworzyć snippet samodzielnie.
  • podgląd tworzonego posta/komentarza/tematu - to już pojawiło się kilkanaście (bodajże) dni temu, ale może mało kto zauważył. Idea jest taka, że w trakcie tworzenia postu można sobie podejrzeć jak on będzie wyglądał (bo, jak wiadomo, forumowy edytor potrafi coś źle sformatować i potem trzeba edytować, jeśli się coś przeoczy). Bloczki z kodem wewnątrz podglądu również ulegają zwijaniu i w zasadzie działa belka, którą opisałem w pierwszym punkcie

 

Jako, że nie jestem w stanie przetestować ani przewidzieć wszystkich - hmm jak to się mówi w środowisku testerów - case'ów dla danego skryptu, więc mogą się zdarzyć jakieś bugi lub coś komuś nie zadziała (z tego co wiem, to na Firefox może kopiowanie nie działać), Proszę o umieszczanie w niniejszym temacie wszelkich opinii co się komu nie podoba, co nie działa lub z czym są problemy. Postaram się to naprawić.

 

P.S.: Korzystając z okazji, aby nie odświeżać tematu o wtyczce, ani nie pisać nowego, to - jeśli są osoby, które zastanawiają się czy projekt wtyczki jeszcze żyje: chwilowo nie mam czasu go poprawić, aczkolwiek jestem w połowie drogi. Więc wtyczka zostanie ukończona, lecz nie wiem kiedy to będzie.

3
komentarz 7 sierpnia 2016 przez efiku Szeryf (75,160 p.)

Jako, że nie jestem w stanie przetestować ani przewidzieć wszystkich - hmm jak to się mówi w środowisku testerów - case'ów dla danego skryptu, więc mogą się zdarzyć jakieś bugi lub coś komuś nie zadziała (z tego co wiem, to na Firefox może kopiowanie nie działać), Proszę o umieszczanie w niniejszym temacie wszelkich opinii co się komu nie podoba, co nie działa lub z czym są problemy. Postaram się to naprawić.

Od tego mamy środowisko developerskie, więc nawet podałem wam listę kroków jakie polecenia wykonywać by mieć ten sam stan repo, pamiętajmy również o tym, aby nie było żadnych "untracked files" w repozytorium, bo będą takie kwiatki jak przy #34. Dodatkowo pasuje jeszcze tamte zaktualizować PR'y ( git checkout, rebase -i master , ładnie klikanie w stormie )  ( polecam git rebase -i HEAD~xcommitow na branchu zeby zrobic squash , a pozniej rebase z mastera ) 

Żeby nie powtórzyło się to: http://imgur.com/a/kDfO8

1
komentarz 7 sierpnia 2016 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
  1. W skrócie,  poćwicz trochę gita jeszcze
  2. Staraj się trzymać zasad, 1 branch = feature
  3. po zakonczeniu ficzera, robić squash
  4. pracować z IDE webstorm/phpstorm nie notepad+
1
komentarz 10 sierpnia 2016 przez iWantCode Bywalec (2,170 p.)
Może kod c++ na cpp.sh?

8 odpowiedzi

+9 głosów
odpowiedź 7 sierpnia 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

i trochę stresuje się tym, że tyle osób będzie z nich korzystać

Myślę, że zupełnie niepotrzebnie. Zmiany z pewnością są na plus. Zwijanie bloczków będzie przydatne, często wstawiany jest dość długi kod i gdy będzie zwinięty poprawi to czytelność tematu. Tworzenie snippetów w danym serwisie jednym kliknięciem - jak dla mnie osobiście bajka, nie trzeba przeklejać ręcznie kodu. Myślę, że jedyne co może być sprzeczne to wygląd. Weźmy jednak wszyscy pod uwagę, że to kwestia gustu - jednej osobie spodoba się to, innej to. Omawialiśmy go też razem (jak i wiele rzeczy dotyczącej tej zmiany), pytaliśmy na IRC i wypracowaliśmy widoczny obecnie. Mam nadzieję, że każdemu będzie pasował. W razie jakiś błędów - cóż, każdemu zdarzyć się mogą, wszystko można poprawić. Gdyby ktoś coś zauważył to ze swojej strony również będę wdzięczny za jakiś sygnał.

Z tego miejsca chciałbym też Tobie podziękować Krzycho92. Każda chociaż najmniejsza pomoc jest ważna, a ty zrobiłeś już wbrew pozorom bardzo dużo (chociaż i tak powiesz że to mało, ale nie bądź aż taki skromny ;) ). Podgląd posta przy dodawaniu/edycji, informacja o możliwości wybrania najlepszej odpowiedzi przy zamykaniu pytania czy zmiany opisane w tym poście - to rzeczy już wprowadzone. A kolejne czekają na GitHubie, rozwija się też powoli wtyczka dla forum. Podziękowania tutaj to jedno, ale gdy tylko wprowadzona została na serwer Twoja pierwsza zmiana postanowiłem wpisać Cię na listę Zasłużonych Pasjonatów - przygotowałem miejsce dla osób, które pomagają rozwijać forum, ale nie są członkami administracji. Myślę, że wspomnienie w tym miejscu o osobach, które coś dla forum zrobiły jest jak najbardziej w porządku.

Tak więc ja ze swojej strony jeszcze raz dziękuję, że pomagasz w rozwoju forum. Oby tak dalej ;)

Jeśli ktoś chciałby w jakikolwiek sposób dołączyć się do pomocy to zapraszam do tego tematu, tutaj szerzej jest wszystko opisane. Zapraszam też w razie potrzeby do kontaktu ze mną - czy tu na forum poprzez PW, czy na IRC, chętnie porozmawiam gdy tylko będę mógł - jestem otwarty na każdego i każdą pomoc.

1
komentarz 7 sierpnia 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)
Dziękuję za wyrazy wdzięczności :) Jak już Tobie wspominałem nie raz na IRC - robię to, nie tylko dla forum, ale też żeby się uczyć - "produkując" każdy feature czegoś tam się nowego dowiedziałem i nabyłem kolejne doświadczenie. A fakt, że te skrypty trafiają na forum, z którego korzysta aktywnie co najmniej kilkadziesiąt osób, wywołuje uczucie "to nie jakiś tam skrypt, aby był - z tego korzysta wiele osób, więc musi działać jak najlepiej, bo inaczej zostanie wycofany i cała energia oraz czas w niego włożony pójdą na marne". Może to śmieszne, ale traktuję to jako przedsmak pisania skryptów w przyszłej pracy - gdzie pisze się aplikacje, z których korzysta wiele osób. Więc na tych dodatkach korzystają zarówno użytkownicy, jak i ja sam :)
komentarz 7 sierpnia 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Cieszę się w takim razie tym bardziej, że nie jest to tylko "klepanie" dla samego forum a daje to też Tobie coś więcej. Ale równie dobrze mógłbyś poświęcać czas na pisanie jakiś swoich osobistych pomysłów czy projektów, a ty poświęcasz czas na forum. Tak więc za to dziękuję i mam nadzieję że takich fajnych zmian i nowych funkcji będzie tylko więcej.
+5 głosów
odpowiedź 7 sierpnia 2016 przez MetRiko Nałogowiec (37,110 p.)
Jeżeli już mówimy o zmianach w bloczkach z kodem to proponuję dodać coś na wzór tabulatora (albo po prostu tabulator). Aktualnie jeżeli chcemy wstawić kod pisany "na żywca" trzeba się męczyć ze spacjami i czasochłonnym wyrównywaniem. Osobiście w tego typu przypadkach korzystam z innego edytora (najczęściej online, dokładnie mówiąc cpp.sh), a potem wklejam go do bloczku, jednak takie rozwiązanie wymaga dodatkowej pracy. W sytuacjach gdzie potrzebne jest wstawienie, małego fragmentu kodu (najczęściej 4-6 liniowego), miło by było móc napisać go od razu, podczas pisania odpowiedzi, bez korzystania z zewnętrznych narzędzi, albo zabawy ze spacjami x)
komentarz 7 sierpnia 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Nie jestem pewien, czy CKEditor nie oferuje czegoś takiego - tutaj @Comandeer mógłby podpowiedzieć - czy taką opcję można włączyć, czy trzeba by ją dopisać.

W każdym razie, czy możesz tą propozycję dodać do Trello i/lub do Google Docs?

3
komentarz 7 sierpnia 2016 przez MetRiko Nałogowiec (37,110 p.)

Dopisane do Google Docs.
> Dodać możliwość “tabowania” w edytorze bloczku kodu.

+4 głosów
odpowiedź 7 sierpnia 2016 przez obl Maniak (51,280 p.)
Fajnie by było zrobić coś takiego, że jak dany temat jest umieszczony w kategorii np. C++ to żeby domyślnie wybrane formatowanie kodu było też ustawione na C++. Nie wiem tylko, czy da się to w jakiś w miarę prosty sposób połączyć.

Pomysł ze zwijaniem mi się podoba, ponieważ zbyt długi kod utrudniał jego czytanie.
komentarz 7 sierpnia 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Mamy już nawet takie coś w zgłoszonych sugestiach: https://trello.com/c/U58yP4uJ/23-inteligentny-tag-code
komentarz 7 sierpnia 2016 przez obl Maniak (51,280 p.)
No to fajnie, mam nadzieję, że to wejdzie w życie jak najszybciej.
komentarz 7 sierpnia 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

@obl, mam w planie wykonać ten ficzer oraz ogólnie aby było automatyczne rozpoznawanie, czy użytkownik zamieścił kod w bloczku, czy nie (często się zdarza, że kod jest wklejany po prostu - a wtedy jest nieczytelny i łamie regulamin): https://github.com/CodersCommunity/forum.pasja-informatyki.local/pull/36

Potrzeba mi jedynie ogarnąć, jak to zrobić i czasu, aby to wprowadzić w życie.

+4 głosów
odpowiedź 7 sierpnia 2016 przez Porcupine Nałogowiec (31,560 p.)
Bardzo mi się podoba! :)

Z ewentualnych zmian, które mógłbym zaproponować, mógłbyś dodać zmianę koloru przycisku kopiuj po naciśnięciu, żeby użytkownik miał takie "potwierdzenie", że trafił w przycisk i faktycznie się skopiowało :)
komentarz 7 sierpnia 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)
Dzięki za sugestię. Jaki kolor wg Ciebie byłby okej?
komentarz 7 sierpnia 2016 przez Porcupine Nałogowiec (31,560 p.)
Nie mam raczej za dobrego wyczucia, więc trudno mi powiedzieć. Ale wielkiego znaczenia to chyba nie ma, bo pewnie byłoby to tylko takie krótkie mignięcie dla potwierdzenia :)
+4 głosów
odpowiedź 7 sierpnia 2016 przez criss Mędrzec (172,590 p.)
  • posty zawierające kod HTML/CSS/JavaScript otrzymują w prawym górnym rogu przyciski odsyłające do Codepen oraz JSFiddle - czyli jednym kliknięciem otrzymujemy snippet w danym serwisie, aby nie trzeba było ręcznie przekopiowywać skryptów i tworzyć snippet samodzielnie. 

Nie wiem czy to w ogóle jest możliwe do zrobienia, ale ładnie by było, jakby C++ miał takie odsyłacze do Coliru czy C++Shell. Inne języki pewnie też mają swoje odpowiedniki.

Co do samych ficzerów i ich działania - brzmi super, ale jeszcze nie testowałem. Może jeszcze tu wróce z jakimiś uwagami! Ale puki co - dobra robota :) Gz

komentarz 7 sierpnia 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Jeśli dany kompilator online posiada API, które to umożliwia, to mogę dodać odsyłacz do danego serwisu.

Codepen i JSFiddle posiadają swoje API. Zatem, jeśli znajdziesz serwis dla C++ z API, to daj znać ;)

komentarz 8 sierpnia 2016 przez Pijany Python Użytkownik (900 p.)
Wolałbym do tego: http://melpon.org/wandbox
1
komentarz 8 sierpnia 2016 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Krzycho92 kompilator online do c++ "ideone" posiada takie API (w sumie to bardziej sphere Engine, tyle że sphere Engine nie jest darmowe, a API ideone jest). Tu jest dokumentacja tegoż API http://ideone.com/files/ideone-api.pdf
komentarz 8 sierpnia 2016 przez criss Mędrzec (172,590 p.)
Nie bede pisał nowej odp. bo i tak dostaniesz powiadomienie.

Jeszcze z jednej rzeczy bardzo bym się ucieszył. Przy kopiowaniu tekstu (głównie to przeszkadza podczas kopiowania kodu)  z czyjegoś posta do swojej odpowiedzi czcionka, kolor itd. zmieniają się na stałe. Nie dałoby rady zrobić tego  w ten sposób, że wszystkie pogrubienia, kolory, czcionki itd. się przekopiowują, ale po wklejeniu nadal mamy ustawione te same parametry(?) ?
komentarz 8 sierpnia 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

@Criss, nie do końca rozumiem. Mówisz o tradycyjnym kopiowaniu (ręcznym), czy za pomocą przycisku "Kopiuj"?

Chodzi Ci o to, aby po skopiowaniu tekstu (czyli zaznaczanie myszką) skopiowało się też formatowanie? Bo nie widzę jakoś formatowania tekstu w bloczkach, tzn. w kodzie nie stosujesz pogrubień, pochyleń, koloru czcionki itp.

komentarz 9 sierpnia 2016 przez criss Mędrzec (172,590 p.)
W kodzie jest inna czcionka po prostu. A o przycisku zapomniałem, zobaczę jak to działa,ale z reguły kopiuje się fragment kodu wiec problem nadal jest
+4 głosów
odpowiedź 8 sierpnia 2016 przez niezalogowany
Jeżeli chodzi o ramkę to zwiększyłbym ilość wyświetlanych linii do ~25, bo obecnie to nawet przy "Hello World" w C mamy zawinięty kod i ten feature raczej zmniejsza komfort używania forum, a nie go zwiększa

Zmieniłbym też belkę kodu na coś bardziej kanciastego (prostokątnego) bo słabo komponuje się z resztą stylu forum
komentarz 8 sierpnia 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Jeżeli chodzi o ramkę to zwiększyłbym ilość wyświetlanych linii do ~25,

Razem z Arkadiusz Waluk  uzgodniliśmy, że to na początku będzie optymalna wartość. Zmienić oczywiście można, ale to już należy do Arkadiusza - bo kod jest na serwerze, do którego on ma dostęp.

Co do ostylowania - jeśli wielu osobom się nie spodoba obecny kształt i wygląd, to trzeba ustalić jakąś większą liczbą "głosów" jakiej zmiany dokonać. Każdy ma swój gust, a gdy tworzyłem obecny wygląd, to raptem kilka osób na IRC mi podpowiadało jak to ostylować. Jestem otwarty na propozycje, co i jak zmienić.

0 głosów
odpowiedź 11 sierpnia 2016 przez MichałGNU Gaduła (4,330 p.)
Mnie bardzo podoba się ten pomysł. Jest znacznie wygodniej. Rewelacja. :-)
0 głosów
odpowiedź 15 sierpnia 2016 przez jaca121212 Nałogowiec (40,760 p.)
  • po prawej przycisk "Kopiuj" który kopiuje zawartość danego bloczka do systemowego schowka - można teraz przekleić kod w prosty sposób gdzie się chce

Nie wiem czy u was ten przycisk kopiuj działa ale u mnie nie działa. Dajcie znać.

 

komentarz 15 sierpnia 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)
Na Firefox nie działa.
komentarz 15 sierpnia 2016 przez jaca121212 Nałogowiec (40,760 p.)

Zapomniałem dodać że chodzi tutaj o przeglądarkę google chrome  Wersja 49.0.2623.112 m

komentarz 15 sierpnia 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)
Jakiś błąd w konsoli? Czy przycisk "Kopiuj" jest wyszarzony?
komentarz 15 sierpnia 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)
Oh, to nieudana próba hotfixa skryptu. Napiszę do Arkadiusz Waluk, żeby to poprawił. Jako, że teraz jest on na wyjeździe, to kilka dni ta niedogodność może się jeszcze utrzymywać.

Przepraszam, że ta funkcja obecnie nie działa.

Podobne pytania

+8 głosów
2 odpowiedzi 281 wizyt
+29 głosów
8 odpowiedzi 1,112 wizyt
+13 głosów
1 odpowiedź 623 wizyt
pytanie zadane 7 sierpnia 2021 w Sprawy forum przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...