• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ogólnie o bibliotekach programistycznych

Object Storage Arubacloud
0 głosów
177 wizyt
pytanie zadane 6 lipca 2016 w C i C++ przez tz Nowicjusz (140 p.)
Witam wszystkich, piszę obecnie pracę inż. wykorzystującą bibliotekę PCL (point cloud library) w C++, ale moje pytanie jest znacznie bardziej ogólne. Próbuję obecnie zrozumieć koncept bibliotek - mam jakieś małe doświadczenie z C, C++ i Javą i wiem, że biblioteki na ogól zawierają kod, który dołączany jest do programu po to, aby programista nie musiał "na nowo wynajdować koła," czyli pisać funkcji takich jak np. printf(). Do niedawna biblioteki kojarzyły mi się tylko z linijkami #include <...>, ale teraz wiem, że zagadnienie jest znacznie bardziej skomplikowane.

Czy jest w internecie jakiś kompletny poradnik, gdzie mógłbym praktycznie od zera poczytać o klasyfikacji bibliotek, o tym jak je dołączać i z nich korzystać, o plikach .lib, .dll i innych, o plikach konfiguracyjnych, itp.? Potrzebowałbym takiego poradnika "od laika do eksperta," bo muszę poznać zagadnienie bardzo dokładnie, a chwilowo moja wiedza jest bardzo płytka.

Na koniec dodam, że nie jestem studentem informatyki i swoją przygodę na poważnie zacząłem dopiero kilka miesięcy temu, więc nie odsyłajcie mnie proszę na Wikipedię bądź na fachowe artykuły naukowe, bo niewiele z tego zrozumiem.
komentarz 6 lipca 2016 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Są dokumentacje bibliotel, co do bibliotek czyli ich dołączania to jest dyrektywa(nie jestem pewny nazwy) include. Samemu także możesz ją stworzyć. Przykład>>>http://www.cplusplus.com/reference/cmath/. Obok masz inne biblioteki. Wszystko jest po angielsku.

A tu jak się dzieli projekt>>>>http://cpp0x.pl/kursy/Kurs-C++/Dzielenie-kodu-na-kilka-plikow-zrodlowych/310
komentarz 6 lipca 2016 przez tz Nowicjusz (140 p.)
O #include wiem, problem w tym, że taka zewnętrzna biblioteka, jak u mnie, musi być dołączona ręcznie w ustawieniach danego środowiska dla konkretnego projektu lub poprzez plik konfiguracyjny i program CMake. Poradziłem sobie z jednym i z drugim, problem w tym, że nie do końca rozumiem co zrobiłem ;)
komentarz 6 lipca 2016 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Najpierw robisz z plikow biblioteki, a wiec #ifndef ....._h #defin...._h ///kod #endif To samo w pliku .h. noi pozniej z górki. Dodajesz te pliki jako #include " .....h". Co do dodawania ręcznego to robisz to, gdy np. Bierzesz inny plik z innego projektu i przenosisz go do danego projektu, i żeby nie pisać od nowa. Ale jak stworzysz plik nowy w projekcie to jest dolaczony jako plik projektu. Tak mam w C::B. No ja nie jestem ekspertem, co do tego, więc nie wiem jak to dokładnie jest. Jedyne co wiem to przez te nagłówki dajemy sygnal do linkera ( jak sie nie myle, jak cos to proszę o poprawę ), że istnieje taki plik, który możemy dołączyć.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 6 lipca 2016 przez obl Maniak (51,280 p.)

Biblioteki są po to, żeby nie powielać kodu. Np. wiele programów korzysta z jakiejś tam funkcji A, to zamiast ją załączać do każdego z nich (i zajmować tym samym niepotrzebnie miejsce na dysku) tworzy się bibliotekę dll oraz (tylko dla programistów) pliki lib i plik nagłówkowy h. W ten sposób wiele programów może korzystać z funkcji, które zostały zapisane tylko raz w jednym z góry ustalonym miejscu. Wyobraź sobie ile by miejsca zajmowały programy, gdyby zawierały wszystkie zbiory niezbędnych do ich funkcjonowania funkcji czy klas. Biblioteki to konieczność.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 812 wizyt
pytanie zadane 31 marca 2019 w Mikrokontrolery przez kubekszklany Gaduła (3,190 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 144 wizyt
pytanie zadane 25 marca 2016 w Java przez azybad Mądrala (5,500 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 208 wizyt
pytanie zadane 22 czerwca 2023 w C i C++ przez RufinB Obywatel (1,830 p.)

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...