• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy prawdziwa losowość istnieje?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
4,034 wizyt
pytanie zadane 7 maja 2016 w C i C++ przez niezalogowany
Witam! Mam pytanie. Jestem początkującym programistą i często zamiast pojęcia losowość spotykam się ze słowem pseudolosowość i moje pytanie jest następujące:

Czy prawdziwa losowość w informatyce istnieje? Czyli wylosowanie np. jakiejś liczby niezależnie od czasu, niezależnie od poprzedniego wyniku itp.

2 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 7 maja 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
1
komentarz 7 maja 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Ja już nie wiem czy walczyć ze zdebileniem czy już po prostu odpuścić, ale dobrze że chociaż ktoś potrafi korzystać z wyszukiwarki
+1 głos
odpowiedź 7 maja 2016 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
komentarz 7 maja 2016 przez niezalogowany

Widziałem to wcześniej, ale chodzi mi o programowanie. :) 

Bo nawet jest napisane w tym linku, co mi wysłałeś:

"Liczby pochodzące z generatora programowego zwane są liczbami pseudolosowymi, ponieważ faktycznie nie są dziełem przypadku, lecz wynikiem obliczeń matematycznych."

komentarz 7 maja 2016 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

Przecież artykuł, do którego podałem link, tłumaczy wszystko, czyli, że prawdziwa losowość w informatyce istnieje, tylko jest potrzebny do tego generator sprzętowy.

Oczywiście taki generator możesz podpiąć do swojego programu, ale w zwykłym użytkowaniu wystarczają liczby pseudolosowe.

komentarz 7 maja 2016 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Przeciez Pan Miroslaw wyjasnia jak to sie odbywa. Jako iz tez zaczynam to powiem tylko tyle ze gdy masz o liczbach pseudolosowych to Pan M. wyjasnia wszystko ze strony matematycznej i mowi ze nie musisz nawe tego wiedziec, bo wystarczy, ze nauczysz sie gotowej funkcji
komentarz 7 maja 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Komputer nie myśli, nie może więc wymyślić losowej liczby.

Nie trzeba akurat myśleć. A mikrofalowe promieniowanie tła to co? 

komentarz 7 maja 2016 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Po prostu zakładamy, że zjawiska naturalne są losowe, bo nikomu nie udało się je przewidzieć w stu procentach - nie jest to adekwatne z myślącą istotą.
komentarz 7 maja 2016 przez niezalogowany
To, że dla nas pewne zjawiska są losowe nie znaczy, że tak jest. Nie przypisujmy losowości tego czego nie rozumiemy jako ludzkość.
komentarz 7 maja 2016 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Ja jestem innego zdania, gdyż coś założyć musimy - inaczej nasze poglądy nie miałyby punktu odniesienia, a wtedy nic nie miałoby sensu.
komentarz 7 maja 2016 przez niezalogowany
Ale założenie jest zupełnie czymś innym niż rzeczywistość. Oczywiście, musimy zakładać, tak jak obecnie zakładamy najbardziej prawdopodobne teorie fizyczne, nie mniej jednak trzeba się liczyć, że coś takiego jak istnienie losowości wcale losowością być nie musi. Polecam film Hawkinga - Sens Życia gdzie podejmowany jest motyw, który miałby rzekomo wykluczać jakąkolwiek losowość
komentarz 8 maja 2016 przez Marc04 Początkujący (280 p.)

Jeśli mnie pamięć nie myli, Mirosław Zelent tłumaczył w jednym ze swoich kursów bodajże C++ ową losowość, musiałbyś poszperać. Ale raczej jest tak jak napisał michalxi1410.

komentarz 8 maja 2016 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Tak jest to tlumaczone w odcinku o liczbach pseudolosowych.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,407 wizyt
pytanie zadane 27 września 2016 w C i C++ przez Krzysztof15 Nowicjusz (200 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 121 wizyt
pytanie zadane 10 listopada 2015 w C i C++ przez Mr. Satan Początkujący (390 p.)

92,620 zapytań

141,474 odpowiedzi

319,813 komentarzy

62,004 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...