• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Kognitywistyka czyli jak nie iść na informatyke

Object Storage Arubacloud
+5 głosów
3,647 wizyt
pytanie zadane 1 maja 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez criss Mędrzec (172,590 p.)
zamknięte 17 listopada 2016 przez criss

Nasłuchałem się już dość dużo o studiach na kierunku "informatyka" (i w zasadzie wiele się nie różni od moich wyobrażeń). Że wszystko bardzo ogólnie, cztery lata niczego itd. itd.. Właśnie skończyłem technikum informatyczne i nie chciałbym powtarzać uczenia się w większości czegoś co mnie nie obchodzi i to na poziomie, załóżmy optymistycznie, podstawowym (takie niepełne podstawy). Także zacząłem szukać studiów (bo chce sobie jeszcze troche pochodzić na studia zanim zaczne szukać roboty z prawdziwego zdarzenia), takich na których bym się nie nudził. W informatyce wiem mniej więcej w którą strone chce iść, więc nie chce słuchać o sieciach, bazach danych i na zajęciach bym się nudził.

Stosunkowo niedawno natrafiłem na kierunek kognitywistyka. Psychologia, neuro-rzeczy, łączenie układu nerwowego z maszyną, sztuczna inteligencja. Ogólnie dość szeroko. Psychologia zawsze mi się wydawała ciekawa, a w informatyce siedze od jakiegoś czasu. Na UAM (Poznań, tam mam najbliżej) wymagania co do wyników z matury nawet odpowiadają egzaminom jakie zadeklarowalem, że chce zdawać. Kierunek młody, pewnie sie dostane, także zaczynam myślec o tym troche poważniej. Do technikum informatycznego też trafiłem troche przypadkowo i tak się zainteresowałem programowaniem, więc pomyślałem, że troche randomowe wybory przynoszą dobre skutki. Poznam coś nowego po prostu - o to chodzi.

Chciałbym zaczerpnąć opinii z zewnątrz. Czy taki wybór może mieć potem jakieś konsekwencje w zawodzie (programista)..? Czy może jakieś pozytywne skutki wniesie do programowania? Po prostu co myślicie o takim troche bardziej oryginalnym wyborze.

Bardzo miło by też było, gdyby znalazł się ktoś, kto mógłby powiedzieć co faktycznie dzieje się na takiej kognitywistyce. Szczególnie interesuje mnie UAM w Poznaniu, bo tam się wybieram.

komentarz zamknięcia: .

2 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 1 maja 2016 przez Tomatosoup Pasjonat (18,530 p.)

Według mnie świetny kierunek - jak poczytałem o nim to sam pomyślałem, że mógłbym coś takiego studiować.

Musisz się z tym liczyć, że na pewno będzie bardzo dużo nauki teoretycznej - o ludzkim umyśle, filozofii, psychologii a samego programowania tylko trochę. Jeżeli chcesz być typowym "klepaczem kodu" i robić apki, to nie kierunek dla Ciebie. Na tym kierunku poświęcisz się nauce, sztucznej inteligencji. Myślę że jest to kierunek przyszłościowy który będzie się tylko rozwijał i pracę po nim znajdziesz (chociaż w Polsce może być ciężko )

Co do samych doświadczeń z tego kierunku, myślę że nie będzie tutaj nikogo kto to studiuje, poszukaj może jakiegoś forum uczelnianego gdzie mówią jak faktycznie tam jest.

 Studia na pewno warte uwagi. 

PS. Wszystko to co napisałem to tylko moja opinia i przewidywania na temat tego kierunku 

komentarz 1 maja 2016 przez criss Mędrzec (172,590 p.)
Raczej nie ide tam z zamiarem znalezienia zawodu ściśle związanego z tym, czego będę się tam uczył. To raczej ma być poszerzenie horyzontów i coś ciekawego na kilka lat. Czy coś mnie tam wciągnie pozostawiam ślepemu losowi :D Programowania zamierzam się uczyć cały czas we własnym zakresie, tak jak to robie od ok 1.5 roku. Nie oczekuje, że kognitywistyka mi w tym pomoże, ale może zaszczepi jakieś ciekawe pomysły.

Dzięki za wypowiedź.
0 głosów
odpowiedź 2 maja 2016 przez Shuhari Bywalec (2,060 p.)
Nie wiem czy widziałeś ale być może Cie zainteresuje: Neuroinformatyka na Uniwersytecie Warszawskim. Problem jest jedynie taki, że to specjalizacja i rok trzeba odbębnić na wydziale fizyki i biologii o ile dobrze pamiętam.

Jeżeli zamierzasz pracować jako programista SI to na pewno ten kierunek na plus, w przeciwnym razie nie bardzo.
komentarz 2 maja 2016 przez criss Mędrzec (172,590 p.)
To już mnie troche odstrasza. Zbyt ścisłe. Nie wiem czy zamierzam programować SI, co wyjdzie to wyjdzie. W każdym razie dzięki za zainteresowanie. :)

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 668 wizyt
pytanie zadane 25 sierpnia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Q7V Gaduła (4,250 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,222 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 406 wizyt
pytanie zadane 19 lipca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez domi2828 Nowicjusz (140 p.)

92,632 zapytań

141,500 odpowiedzi

319,878 komentarzy

62,011 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...