• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wybór szkoły po gimnazjum

Object Storage Arubacloud
0 głosów
435 wizyt
pytanie zadane 9 kwietnia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez jako6 Bywalec (2,550 p.)
Ostatnio na internecie wyczytałem że w szkołach ponadgimnazjalnych z profilem "technik informatyk" programowania się nie nauczysz a jeśli programowanie będzie to na bardzo niskim poziomie. Od ostatniego czasu zainteresowałem się grafiką komputerową.

I mam pytanie czy idąc do innej szkoły z profilem "technik cyfrowych procesów graficznych" to czy jest możliwe nauczenie się programowania samemu w domu z internetu i książek? Czy raczej wszystkiego nie znajdę w książkach i internecie?

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2016 przez Eimens Maniak (69,240 p.)
wybrane 9 kwietnia 2016 przez jako6
 
Najlepsza

W książkach i w internecie znajdziesz wszystko :p 

Profil "technik informatyk" to do informatyka to jeszcze daleko, jestem na 3 roku i powiem że spokojnie mogłem wybrać liceum (bo jest tam więcej lasek :D) dlaczego mówię o dziewczynach a nie o nauce, bo w technikum i tak się prawie nic nie nauczysz. Ja osobiście ostatnio uczę nauczyciela jak się piszę strony, bo koleś miał poziom ZERO.  Profil "technik cyfrowych procesów graficznych" jest lepszy, kolega chodzi i chwali sobie. :p 

1
komentarz 9 kwietnia 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
A ja chodzę do technikum informatycznego i jestem dość zadowolony z poziomu nauczania ;)
komentarz 9 kwietnia 2016 przez Eimens Maniak (69,240 p.)
Nam obiecali Wi-Fi zanim wybraliśmy szkołę, do teraz nie mamy hasła... :D
1
komentarz 9 kwietnia 2016 przez Tnifey Pasjonat (24,190 p.)

W sumie mam to samo. Jeśli miałbym teraz wybrać to poszedłbym do liceum (kończysz rok wcześniej i możesz zacząć studia rok wcześniej). W technikum potrafią zrobić z człowieka który interesował się informatyką - osobę która nigdy w życiu już nie siądzie przed komputerem... Jeśli interesuje Cię jeden dział z informatyki i nie chcesz być guru w niczym czyli 2/5 we wszystkim to wybierz sobie liceum. Będziesz miał czas żeby zająć się swoim hobby, nauką oraz jest więcej dziewczyn :* W technikum uczą starych technik które wyszły już z użycia lub archaicznych języków, przeważnie z żółtego dziennika starego nauczyciela... niekiedy tylko zarza się że nauczyciel chociaż troche orientuje się w nowych technologiach. Moim zdaniem to byle na studia (priorytet to matura)!

Czy jest możliwe nauczenie się programowania samemu w domu z internetu i książek?

Jeśli chciałbyś iść do technikum i tam uczyć się programowania to odradzam. Bedziesz miał w 2 czy 3 roku kilka godzin programowania gdzie omawiane są totalne podstawy dlatego żeby każdy mógł się nauczyć teorii, praktyka jest spoko jeśli chodzi o pythona pascala czy c. Chociaż i tak nie nauczysz się niczego pożytecznego. Wszytko mógłbyś znaleźć w pierwszym lepszym kursie dowolnego języka programowania. Jeśli chodzi o bazy danych to musze powiedzieć że na lekcjach przydawała się dokumentacja MySQL :D

BTW: Moim zdaniem powinien być przedmiot Wyszukiwanie informacji w internecie, to by bardzo przydało się jeśli chodzi o informatyka/programistę/grafika.

+2 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2016 przez shimizu Obywatel (1,650 p.)
Nie polecam technikum. Dlaczego?
1) Po technikum dostaniesz papier technika który w sumie jest mniej warty niż rolka papieru toaletowego. Kompletnie nic Ci nie daje.

2) Niby zdobędziesz podstawy programowania czy innych rzeczy ale to ciągle podstawy. Możliwe, że trafisz na nauczyciela dla którego odpowiedź na zadanie "Podaj przykład użycia operatora przypisania" to a=b jest dla niego złą odpowiedzią a zapytany dlaczego mówi że chodziło mu o przypisanie wartości. Wnikając dalej albo dostajesz uwagę, albo wyrzuca Cię z sali albo idziesz do dyrektora.
Na studiach na pierwszym semestrze nauczysz się więcej niż przez całe technikum.

3) Stracisz rok. To najbardziej boli... Dlaczego? Bo i tak lepiej do matury nie przygotują... Wręcz przeciwnie. Rekrutując się na studia nie masz żadnej przewagi nad osobami z liceum bo liczy się wynik na maturze. Patrząc na to że oni mają fakultety i w ogóle rozszerzone przedmioty to technikum słabo wypada. Chodząc do technikum miałem na matmie tylko przygotowanie do matury podstawowej, do rozszerzenia musiałem się przygotować sam (korepetycje - $). Na styk dostałem się na swoje studia...

Chyba tyle wystarczy, żeby Cie przekonać do Liceum :)
+1 głos
odpowiedź 9 kwietnia 2016 przez Fenix Nałogowiec (26,750 p.)
Wiesz zacznijmy od tego że szkoła, szkole nie równa. Drugim problemem jest to że szkoła tak naprawdę uczy zdawania egzaminu ostatecznego. Czyli matury, czy tytułu technika, na tym one zdobywają pkt'y w rankingach etc.

Równie dobrze studia Cię niczego nie nauczą, nauczyć to się musisz sam one jedynie mogą wskazać Ci drogę, zainteresować tematem. Programy są przepełnione, pod względem informatyki często nie aktualne... Ale czego oczekujesz że dostaniesz w technikum Seniora który będzie nauczał 16+ latków? To ile Ty wyniesiesz z danej szkoły zależy tylko i wyłącznie od Ciebie, a nie że nauczyciele są bee. XXI wiek masz internet, mnóstwo gorszej lub lepszej jakości materiałów a Ty chcesz aby najlepiej po wyjściu z technikum (i robieniu głównie na lekcjach) zostać pełnoprawnym programistą, przykro mi ale tak świat nie działa.

Dobra rada, pracuj sobie ciężko w domu sam, nie patrz na innych a to przyniesie Ci efekty. Za bardzo nakręcają ludzi w gimnazjach itd. że wybór szkoły po gim. jest jednym z najważniejszych wyborów w życiu..
+1 głos
odpowiedź 9 kwietnia 2016 przez hubot Dyskutant (9,090 p.)
W szkole masowej mogą bardziej zniechęcić Cię do nauki informatyki niż faktycznie zachęcić. Nie ważne jak nazywa się szkoła, ważne jakie są warunki do rozwoju intelektualnego i emocjonalnego. Kiedyś chodziłem do klasy rzekomo informatycznej w szkole masowej i tam więcej było nieuków oraz informatyka była raz na tydzień. Obecnie chodzę do szkoły dla autystów i śmiać mi się zachciało jak pan od informatyki chciał nas uczyć tworzenia stron na tabelach, i nie miał pojęcia o JS, CSS oraz takim czymś jak chociażby Ajax, PHP czy JQuery, co jest dziś podstawą w tej dziedzinie. Chyba każdy web developer zna te technologie albo przynajmniej ma w tym jakieś podstawy a każdy programista, który jest na bieżąco kojarzy mniej więcej o co może w tym chodzić. Pamiętam też taką przygodę jak zacząłem robić stronę na informatyce w ASP.NET MVC to pan w ogóle nie wiedział o co chodzi i się skończyło to tak że od nowa zaczęliśmy robić strony. Na moim przykładzie widzicie jak bardzo jest niedopracowany system nauczania.

Podobne pytania

+1 głos
5 odpowiedzi 384 wizyt
pytanie zadane 5 maja 2016 w Offtop przez GaCeL Dyskutant (7,500 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 1,855 wizyt
0 głosów
7 odpowiedzi 564 wizyt
pytanie zadane 26 maja 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Regolin542 Użytkownik (990 p.)

92,578 zapytań

141,427 odpowiedzi

319,653 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...