• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Arduino pierwsze kroki, obawy, lęki, pomoc dydaktyczna

Object Storage Arubacloud
+1 głos
513 wizyt
pytanie zadane 22 lutego 2016 w Mikrokontrolery przez niezalogowany
edycja 22 lutego 2016

Witam, dostałem Arduino Leonardo i jaram się nim jak podpalona chata z drewna, czyli bardzo. I teraz mam do was kilka istotnych pytań:

  1. Czy gdy pomylę port załóżmy z diodą którą podepnę (teraz nie wiem zgaduję) do portu oznaczonego "~13" albo do A5 to będzie ok?? Nie zepsuję mojego Arduino??
  2. Czy używając pinMode(/*jakiś pin*/,OUTPUT) muszę użyć do niego INPUT czy nie??
  3. Jeśli chcę za pomocą Arduino sterować czymś zewnętrznym, załóżmy niech to będzie silniczek (zasilany oddzielnie) to nie mogę podłączyć masy silniczka do GND Arduino (jestem na elektronice i wiem że masa to wspólny punkt układu, ale jeśli silniczek jest zasilany oddzielnie to do tamtej masy nie??)
  4. Czy są piny których nie wolno łączyć czy coś??

Resztę pytań będę dodawać na bieżąco. Pytam się was bo z "noty katalogowej" boję się że źle coś przetłumaczę/zrozumie i będę musiał kupować nowy. 

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 1 marca 2016 przez Monteth Początkujący (440 p.)
wybrane 2 marca 2016
 
Najlepsza
1. Standardowa dioda czerwona powinna być zasilana napięciem 2V, digitale mają na wyjściu 5V (jak się uprzesz to nie każdy, poczytaj o PWM ale to chyba nie jest dobra technika na zasilanie diod) a analogowe wyjścia można ładnie nastawiać, odsyłam do reference: https://www.arduino.cc/en/Reference/AnalogWrite
PS: jak masz dużo różnych diod to polecam appkę na androida Electro Buddy, zawsze tam sprawdzam jakie napięcie i jaki rezystor przyłożyć do której diody)

2. Pin ma status albo wyjścia, albo wejścia. Deklarujesz output gdy chcesz coś zasilić/włączyć/przełączyć a input gdy chcesz odczytać stan (napięcie) na analogowych pinach 0-255 (0-5V) lub cyfrowych 0-1 chyba i to jest 0 to około 0V a 1 to około 5V

3. Musisz połączyć wszystkie masy razem, to bardzo ważne. Co prawda to nie musi być 5 elementów w jednym miejscu że powstanie "słoneczko" ale żeby na jednym kablu była masa. Poza tym unikaj sterowania silnikiem bezpośrednio przez arduino ponieważ ma ono zbyt małe natężenie na pinach. Poczytaj o sterowniku L293 czy innych.

4. Nie radzę wgl łączyć ze sobą pinów kablami, gdy na jednym pinie masz 5V (stan wysoki) i przyłożysz to do masy to może się okazać że wytworzona moc rozgrzeje pin do rozwalenia układu. (Ja już mam takiego trupa, to ładny bryloczek do kluczy ale więcej takich nie potrzebuję.)

Poza tematem to witam wszystkich, mam nadzieję że razem będziemy się szybko uczyć ;)
+1 głos
odpowiedź 1 marca 2016 przez Marek_z Nowicjusz (160 p.)
Polecam stronę http://forbot.pl/blog/ - jest tam kurs programowania Arduino- od podstaw. Wszystko jest wyjaśnione krok po kroku z obrazkami.

Marek
0 głosów
odpowiedź 1 marca 2016 przez niezalogowany
Cześć jestem jestem weteranem arduino odpowiem na każde twoje pytanie

 

zapraszam na pw :D

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 463 wizyt
pytanie zadane 6 marca 2016 w C i C++ przez niezalogowany
+1 głos
1 odpowiedź 285 wizyt
pytanie zadane 8 czerwca 2016 w C# przez MillerPl10 Nowicjusz (150 p.)
+2 głosów
7 odpowiedzi 1,669 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...