• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Praca, staż podczas studiów? Zebranie doświadczenia? Czy jest taka możliwość?

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
2,277 wizyt
pytanie zadane 20 lutego 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Gustawson Nowicjusz (160 p.)
Witam! Przeglądam sobie to forum od jakiegoś czasu, aż sam postanowiłem założyć temat.

Jestem studentem trzeciego roku informatyki (dziennie), specjalizacje jaką wybrałem to sieci komputerowe. Na dzień dzisiejszy pracuje, na pół etatu, jednak nie jest to związane nic z moimi studiami.(często bywa tak, że prosto po uczelni jadę do pracy i wracam w nocy).

Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie, aby zakręcić się wokół firm związanych z branżą IT. Jednak jak czytam wymagania to odnoszę wrażenie, że jakbym poszedł gdzieś na rozmowę to bym się tylko i wyłącznie ośmieszył.

Nie powiem, że jestem złym studentem co prawda nie wyróżniam się jakoś na roku, ale egzaminy i przedmioty zaliczam raczej bez problemów w I terminach.

Najbardziej kręcą mnie sieci komputerowe stąd wybór mojej specjalizacji. (Jestem po technikum na kierunku teleinformatyk).Jednak tak naprawdę o sieciach na studiach zacznę się uczyć dopiero od tego semestru, do tej pory były zagadnienia bardziej ogólne. Prócz tego na studiach poznałem C++(narazie doszedłem do biblioteki MPI), C#(ale bardzo przelotnie), JAVA(na zajęciach poznałem wielowątkowość, prócz tego coś sobie tam trenuje w domu, narazie jestem na etapie poznawania interfejsu graficznego w JAVIE), Asembler, Oracle SQL(jednak aby coś stworzyć musiałbym sobie przypomnieć co nie co). Prócz tego na własną ręke chce poznać HTML+CSS+JAVASCRIPT i popularniejsze biblioteki jak AJAX, JQUERY, framework Angular, ponieważ ze względu na moją specjalizacje na studiach to zostało omówione pobieżnie bardzo. Nie mam na koncie projektów które robiłem samodzielnie, jedynie zadanie na studiach + kolokwia.

Do tego mam w planach napisać aplikacje mobilna na Androida w temacie motoryzacji(To jest narazie taki dalekosiążny plan, wcześniej chce poznać samego Androida)

Chciałbym się dostać gdzieś do jakiejś pracy, nawet tutaj nie chodzi o kwestie finansową, bardziej mi tutaj chodzi o możliwość poznania takiego środowiska, możliwość nauki, poćwiczenia, potrenowania.
Pytanie do osób doświadczonych i pracujących w tej branży. Czy firmy sa zainteresowane takimi osobami jak ja, które chcą przyjść i pouczyć się, niekoniecznie mogą być w 100% efektywne dla firmy? Jak to wygląda z waszego punkty widzenia oraz doświadczenia?

Jak firmy zapatrują się na takie osoby? Czy warto po prostu zrobić sobie listę firm i pochodzić od drzwi do drzwi i pytać się czy byłaby taka możliwość czy firmy szukają i/lub chcą takie osoby przyjmować?
Bardzo proszę o poradę :)

Pozdrawiam

4 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 20 lutego 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Generalnie to: http://forum.pasja-informatyki.pl/90273/linkownia-zbior-powtarzajacych-sie-tematow?show=90273#q90273

Ale, widzę u Ciebie pewną nie tyle nieścisłość co  chęć nauki wszystkiego naraz.

specjalizacje jaką wybrałem to sieci komputerowe

+

 Najbardziej kręcą mnie sieci komputerowe stąd wybór mojej specjalizacji. (Jestem po technikum na kierunku teleinformatyk).

 Czyli chcesz być sieciowcem? Możesz spróbować uzyskać certyfikat CISCO (nie wiem ile ich jest, ale co jakiś czas obija mi się o uszy, że jest minimum jeden - CCNA) http://www.cisco.wsti.pl/Certyfikaty-CISCO.html

Ale nie rozpędzaj się z certyfikatami: https://www.youtube.com/watch?v=Y3S3Wl9_5iw (obejrzyj cały, ale to co mam na myśli powiedziane jest mniej więcej w 3:25)

Istotną wadą studiów jest to o czym piszesz:

.Jednak tak naprawdę o sieciach na studiach zacznę się uczyć dopiero od tego semestru, do tej pory były zagadnienia bardziej ogólne.

Konkretnie, to na studiach nauczysz się głównie podstaw, co jest ok bo możesz rozejrzeć się w językach oraz technologiach i być może znaleźć swoje "powołanie". Jednak możesz mieć pecha i program studiów nie obejmie większości języków i technologii, które są pożądane na rynku IT, a więc musisz poznać je sam (Google, fora internetowe, Twitter, nawet tu na forum znajdziesz tematy z przydatnymi linkami http://forum.pasja-informatyki.pl/652/inspirujace-warte-zobaczenia-kanaly-na-youtube).

Później Twoim poście wymieniasz co już mniej więcej poznałeś: C++, Java, Assembler, SQL, HTML/CSS/JS - to wszystko nie zawsze ze sobą współgra i nie warto uczyć się wszystkiego co "wpadnie Ci w ręce". Możesz i w sumie to dobrze, znać podstawy większości rzeczy, ale specjalizuj się w czymś konkretnym. Jeśli Android to Java, dla iOS jest ObjC albo Swift. Jeśli kodzenie po stronie serwera to PHP/Ruby/Python/Java/C#, jeśli "przeglądarka" to HTML/CSS/JavaScript (dla JS jest też platforma node.JS, gdzie możesz kodować po stronie serwera w JavaScripcie). Jeśli grafik to Photoshopy :) Znajomość Linuxa może Ci się przydać, zwłaszcza do sieci i pracy jako administrator

Chciałbym się dostać gdzieś do jakiejś pracy, nawet tutaj nie chodzi o kwestie finansową, bardziej mi tutaj chodzi o możliwość poznania takiego środowiska, możliwość nauki, poćwiczenia, potrenowania.

Super, wykonaj kilka aplikacji w technologiach, w którym chcesz pracować i pokaż je pracodawcy. Same certyfikaty i podstawy z 10 języków nie wystarczą :) To akurat dobrze wyjaśnia Pan z filmiku na YT, który Ci podlinkowałem wyżej.

Czy firmy sa zainteresowane takimi osobami jak ja, które chcą przyjść i pouczyć się, niekoniecznie mogą być w 100% efektywne dla firmy?

Owszem, firmy mogą werbować studentów, po to aby ich nauczyć "pod siebie" i mieć dobrze przygotowanych pracowników (też zależy od woli i predyspozycji studenta). Dlatego nawet jesli nie etat, to może dostaniesz się na staż lub praktyki. Są programy stażowe, dni kariery itd. Na uczelni może masz biuro karier? Pójdź i pogadaj, sprawdzą Ci CV, doradzą - jeśli nie na Twojej uczelni, to "sąsiednia" uczelnia może ma.

Czy warto po prostu zrobić sobie listę firm i pochodzić od drzwi do drzwi i pytać się czy byłaby taka możliwość czy firmy szukają i/lub chcą takie osoby przyjmować?

Pomysł dobry. Załóż konto na Goldenline i/lub LinkedIn, zrób CV + portfolio i szukaj, szukaj i jeszcze raz szukaj :) 

komentarz 21 lutego 2016 przez Gustawson Nowicjusz (160 p.)

Na sam początek to dzięki za taki post oraz za ten link z tymi inspirującymi kanałami na YT, przejrzałem dwie strony a znalazłem pare ciekawych kanałów dla mnie.

Chce sobie przerobić tą stronę - http://www.uw-team.org/ pod kątem linuxa, administracji, bezpieczeństwa.
 

Później Twoim poście wymieniasz co już mniej więcej poznałeś: C++, Java, Assembler, SQL, HTML/CSS/JS - to wszystko nie zawsze ze sobą współgra i nie warto uczyć się wszystkiego co "wpadnie Ci w ręce". Możesz i w sumie to dobrze, znać podstawy większości rzeczy, ale specjalizuj się w czymś konkretnym.

Ja wiem, że nie warto się uczyć się wszystkiego, to akurat wiem z tego filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=tHrsiGe3rfo
Tutaj wymieniłem to co poznałem na studiach, na pewno część z tego nie będe rozwijał i nawet tego nigdzie nie bede wpisywał w CV, bo to nie mój  konik.
Z tego co wypisałem to na pewno JAVE i JAVESCRIPT bede chciał rozwinąć, ewentualnie jakieś podstawy html  i css.

Na uczelni może masz biuro karier? Pójdź i pogadaj, sprawdzą Ci CV, doradzą - jeśli nie na Twojej uczelni, to "sąsiednia" uczelnia może ma.

Wiesz, że nawet nie wiedziałem, że na uczelniach coś takiego funkcjonuje? Teraz jak wyklepałem to faktycznie znalazłem. Na pewno się tam przejde i po proszę o porade :) 


Super, wykonaj kilka aplikacji w technologiach, w którym chcesz pracować i pokaż je pracodawcy.

Kilka aplikacji, mógłbyś podać taki przykład chociaż jeden takiej aplikacji którą mógłbym już umieścić w takim Goldenline? Chodzi mi o to aby sobie zobrazować, bo aplikacja, aplikacji nie równa ;) 

komentarz 21 lutego 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Z tego co wypisałem to na pewno JAVE i JAVESCRIPT bede chciał rozwinąć, ewentualnie jakieś podstawy html  i css.

Java i JavaScript to dwa, zupełnie różne języki - łączy je podobieństwo w nazwie i kilka rzeczy, które są praktycznie we wszystkich językach: czyli obecność zmiennych, if'ów, pętli, tablic czy obiektów. Ale Java i JS zachowują się inaczej i służą do czego innego.

Tak więc zastanów się czy chcesz iść w stronę Javy, gdzie masz np. frameworki(?) Hibernate i Spring, możesz tworzyć jakieś serwlety i inne rzeczy. Gdy ją dobrze ogarniesz, to wtedy programowanie aplikacji na system Android stoi otworem. Wtedy też podstawy HTML ok, ale CSS raczej zbędny - chociaż podstawy załapiesz w tydzień.

Przy nauce JS, to już musisz się uczyć HTML i CSS, bo są to trzy główne języki które tworzą strony internetowe od strony klienta (przeglądarki). Dla rozróżnienia "do czego które służy" poczytaj: http://webroad.pl/inne/3722-progressive-enhancement-zapomniany-fundament

Kilka aplikacji, mógłbyś podać taki przykład chociaż jeden takiej aplikacji którą mógłbym już umieścić w takim Goldenline? Chodzi mi o to aby sobie zobrazować, bo aplikacja, aplikacji nie równa ;) 

Jako przyszły programista wypadało by mieć pomysły na aplikacje :) Może to być od prostego kalkulatora, przelicznika walut/jednostek, poprzez stronę z listą TODO rzeczy, plany dnia, kalendarze, gierki, aplikacje symulujące zachowanie jakichś urządzeń (np. mini telefon) - co wymyślisz :) Na przykład ja, jako swoją pierwszą aplikację, zrobiłem taki prosty bankomat:  http://forum.pasja-informatyki.pl/53094/pierwszy-samodzielny-projekt-w-html-css-javascript-prosze-o-ocene?show=53094#q53094 , teraz (po ponad pół roku, gdy już trochę więcej umiem) przepisuje większość kodu, aby go poprawić i dodać nowe funkcjonalności. Inspiracji dla swojej aplikacji możesz poszukać w Internecie.

+1 głos
odpowiedź 20 lutego 2016 przez niezalogowany
Nie wiem jak u Ciebie to wygląda, ale na PWr na początku każdego semestru firmy się prezentują i można z przedstawicielami pogadać, popytać, złożyć papiery (CV).

Zazwyczaj większość firm na swojej stronie umieszcza dział "Kariera" gdzie można przeczytać informacje o tym jakie są wymagania na konkretne stanowisko lub staż/praktyki. Wtedy wysyła się im CV i list motywacyjny (chociaż to akurat zależy), i tak firmy są zainteresowane osobami bez doświadczenia bo po paru szkoleniach mają tańszą siłę roboczą :P

Poprzeglądaj firmy, które by cię interesowały, poczytaj opinie (czy warto tam iść) i napisz do kilku, znowu radzę ci sprawdzić czy możesz robić praktyki podczas semestru, bo może to wymagać pozwolenia dziekana (na wakacjach, kiedy są organizowane największe akcje praktyk nie trzeba go posiadać).
komentarz 20 lutego 2016 przez Gustawson Nowicjusz (160 p.)
Uczelnia to PCz, jak coś ;)
Co do praktyk to tylko w grę wchodzi podczas wakacji na uczelni (regulamin wydziału)

Sęk w tym, że w Częstochowie nie ma zbyt dużo firm w tej tematyce, no ale trzeba próbować z tym co jest ;)

Także, mówisz aby tak czy siak pochodzić, popisać, popytać firm czy byliby taką osobą jak ja zainteresowani i mówisz że nie są to marzenia ściętej krowy?
komentarz 20 lutego 2016 przez niezalogowany
Praktyki w mieście studenckim to norma, firmom się to opłaca. Jesteś na 3 roku, więc jest mniejsza szansa że odmówią (we Wro zazwyczaj chcą brać od 3 roku, czasami od 2.), możesz też się popytać starszych roczników co i jak. Jeżeli chodzi o studia i wszystko z nimi związane najlepiej jest robić research lokalny, tzn w obrębie swojej uczelni, bo inaczej nie uzyskasz nic poza bardzo ogólnymi informacjami
+1 głos
odpowiedź 28 marca 2016 przez Surykat Stary wyjadacz (14,780 p.)
Wysyłaj się wszędzie gdzie się da, zrób sobie ładne CV i parę projektów pokazowych. Jeździj po konferencjach informatycznych i składaj też papiery na stanowiskach jakichś firm (ja tak właśnie się załapałem, być może od razu na pracę na pół etatu :) )

Nie bój się i wal od drzwi do drzwi, trzeba umieć się sprzedać- jeśli coś potrafisz, to w tej branży nie powinno to być trudne. :)
+1 głos
odpowiedź 8 czerwca 2016 przez marinco Początkujący (300 p.)

Chłopaki już sporo informacji wrzucili, ale co też jest istotne to pewność siebie i dobre sprzedanie swoich umiejętności. Często się o tym zapomina, a to potrafi zadecydować w trakcie rozmowy o pracę. Szukaj ofert w internecie http://www.gowork.pl/praca/informatyk;st/wroclaw;l ale i w biurze karier albo na specjalnych targach pracy (uczelnie często organizują), chodź na rozmowy. Im więcej rozmów, tym potem mniej stresu przy następnych. Powodzenia! :)

Podobne pytania

+3 głosów
2 odpowiedzi 1,464 wizyt
pytanie zadane 17 sierpnia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Yaren Nowicjusz (150 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 157 wizyt
pytanie zadane 28 lipca 2022 w Sieci komputerowe, internet przez malvator Użytkownik (720 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 647 wizyt
pytanie zadane 7 stycznia 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Dam_Ian Nowicjusz (140 p.)

92,620 zapytań

141,473 odpowiedzi

319,813 komentarzy

62,003 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...