• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy na linuxsie uzyskam większą wydajność...

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,223 wizyt
pytanie zadane 16 lutego 2016 w Systemy operacyjne, programy przez jako6 Bywalec (2,550 p.)
Od jakiegoś czasu pracuje nad własną techniczną paczką modyfikacji do minecrafta i aktualnie moja paczka ma 152 mody. I mimo że przypisze do samego minecrafta 2GB pamięci ram, bo mam 4GB w komputerze. To przy renderowaniu terenu mam ścinki do 8 fps. I teraz pytanko czy na systemie linux osiągną bym większą wydajność w grze?

A jeśli tak czy będzie to zauważalne?

Jaką dystrybucję preferujecie?

A i jeszcze jedna rzecz. W kwietniu chciałbym zacząć się uczyć z kursów pana Zelenta. Czy jest jakać różnica w programowaniu w C++ na Linux?

PS Jestem użytkownikiem systemu Windows 10

4 odpowiedzi

+6 głosów
odpowiedź 16 lutego 2016 przez niezalogowany

I mimo że przypisze do samego minecrafta 2GB pamięci ram, bo mam 4GB w komputerze. To przy renderowaniu terenu mam ścinki do 8 fps. I teraz pytanko czy na systemie linux osiągną bym większą wydajność w grze?

Ciężko powiedzieć, zależy pewnie na jakie distro się zdecydujesz, jak będzie ciężkie, ale wątpię aby był super zauważalny skok, bo niektóe karty graficzne niespecjalnie lubią się ze wszystkimi linuxami.

Jaką dystrybucję preferujecie?

Twoje pytanie to raczej: Jaką dystrybucje byście polecili? Nowicjuszowi zdecydowanie Ubuntu.

A i jeszcze jedna rzecz. W kwietniu chciałbym zacząć się uczyć z kursów pana Zelenta. Czy jest jakać różnica w programowaniu w C++ na Linux?

Jeżeli nie używałeś WinAPI, to nie powinieneś odczuć różnic (bo istnieją jeżeli chodzi o niskopoziomowe funkcje). Przy okazji kursów MZ to większość z nas forumowiczów ostrzega: kursy MZ nie są fenomenalne (już lepiej cpp0x.pl przerobić, @secsec zaraz by pewnie podrzucił ci książki, ale myślę że na sam początek nauki nie ma to sensu, później jeżeli będziesz wiedział że chcesz się rozwijać w c++ to można kupić)

 

komentarz 17 lutego 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
No ja akurat mam porównanie, gdyż miałem Windows 10 na słabym Netbooku i nie dało się komfortowo używać tegoż systemu. Potem zainstalowałem Manjaro z KDE Plasma 5 i była spora różnica, o wiele lżej to chodziło. Ogólnie polecam Linux Mint z Cinnamon lub Manjaro, ewentualnie z innym środowiskiem graficznym Mate, Xfce4, LXQT, LXDE, e19 są dość lekkie i powinno być sporo więcej FPS. No musi też karta graficzna zgrać się ze sterownikami. Ja używam Radeon tylko że korzystam z otwartych sterowników, a dużo osób twierdzi że zamknięte sterowniki od nVidia lepiej działają pod Linuksem. Ostatnio też powstało wiele nowych dystrybucji z całkiem nowymi środowiskami graficznymi jak Elementary, Deepin i można je wypróbować. Od siebie mogę polecić Manjaro z Cinnamon, jakoś żwawiej mi to chodzi niż dystrybucje Debiano pochodne. Wersja 32 bit przy 2GB RAM wymiata.
komentarz 17 lutego 2016 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
Elementary ma sporo problemów po instalacji i moim zdaniem na razie to distro, które można wrzucić do wirtualnej maszyny i patrzeć ;)
+2 głosów
odpowiedź 16 lutego 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Szymon już sporo napisał, ja dorzucę jeszcze coś od siebie :)

Zapraszamy na Linuksa wink Hmm, czy wydajność będzie większa w grach - nie wiem, bo nie gram laugh

W każdym razie na początek polecam Ubuntu (lub jego wersje z innymi środowiskami graficznymi - Lubuntu, Xubuntu, Kubuntu, Ubuntu Mate itd) lub Minta (chociaż ostatnio zamieniłem go na Xubuntu, gdyż Mint zaczął wariować :D).

Jeśli chodzi o programowanie to raczej nie powinno być dużych zmian. Pamiętaj tylko, że nie będziesz mógł używać biblioteki windows.h, natomiast o ile nie wykorzystujesz jej to pierdół typu kolorki itd to nie powinno być problemów, bo możesz użyć cstdlib. A zresztą zobaczysz w trakcie nauki ;)

komentarz 16 lutego 2016 przez niezalogowany
Co do kolorków to zapomniałeś wspomnieć (albo celowo to zrobiłeś) o ANSI Escape Codes, które w końcu Microsoft postanowił przywrócić w Win10, a w Linuxie to norma.

Dodam tutaj, że moim zdaniem Linux jeżeli chodzi o programowanie to jest dużo fajniejszy od Windowsa, dostęp do niemalże wszystkiego jest bajecznie prosty.
komentarz 16 lutego 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Właśnie miałem o tym nie zapomnieć, a zapomniałem :)

O, to brawa dla M$ :D

@EDIT

No tak. Na przykład: Hmm, potrzebuję gcc, nasma, xorriso.

  • Na Windowsie - przeszukuję pół internetu, pobieram paczki, instaluję, klikam to cholerne "akceptuję", uważam żeby mi jakiegoś adware nie poinstalowało, męczę się ze zmienną środowiskową path...
  • Na Linuksie (Mówię przede wszystkim o Debianie i jego pochodnych) - jedna komenda, wszystko zainstalowane, otwierasz terminal i od razu możesz używać :P
komentarz 16 lutego 2016 przez niezalogowany

gcc, nasma, xorriso

Na linuxie raczej większość dystrybucji (przynajmniej te z którymi ja miałem przyjemność pracować) zazwyczaj ma te dwie pierwsze pozycje domyślnie zainstalowane

komentarz 16 lutego 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Haha, a z moich któraś nie miała gcc (Chociaż nie wiem, bo make działało XD), ale nie pamiętam która. Nasma nie miała żadna, instalowałem ręcznie, no a xorriso jest rzadko używane przez zjadaczy chleba więc nie ma go domyślnie.
+2 głosów
odpowiedź 16 lutego 2016 przez mati10d Gaduła (3,150 p.)

Bravo dla Ciebie kto normalny robi paczkę z 152 modami.  To nawet na dobrym sprzęcie będzie lagować. Nie było mnie słychać więc powtórzę jeszcze raz linux nie jest do grania. "To przy renderowaniu terenu mam ścinki do 8 fps." to jest chyba dosyć normalne, jak ktoś zainstaluje 152 mody... "I teraz pytanko czy na systemie linux osiągną bym większą wydajność w grze?"  nie wiem czy wcześniej było mnie słychać więc powtórzę jeszcze raz linux nie jest do grania.  Nawet nie wiem czy tutaj ten minecraft odpali. "A jeśli tak czy będzie to zauważalne?" może będzie jeszcze gorzej chodził. Preferuje dystrybucje minta.  "A i jeszcze jedna rzecz. W kwietniu chciałbym zacząć się uczyć z kursów pana Zelenta. Czy jest jakać różnica w programowaniu w C++ na Linux?" raczej nie , a dlaczego dopiero od kwietnia polecam od razu. 

Pozdrawiam 

komentarz 17 lutego 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Android to niby taki obudowany Linux, a ile gier na nim działa.
komentarz 17 lutego 2016 przez mati10d Gaduła (3,150 p.)
Android to taki windows w świecie urządzeń mobilnych.  Uważam tak ponieważ jest na niego najwięcej aplikacji :)
komentarz 17 lutego 2016 przez efiku Szeryf (75,160 p.)

Android to niby taki obudowany Linux, a ile gier na nim działa.

Apki pisane w javie pod Androida.  
Minkrafta też uruchomi na linuxie z javą. 

Koleżko zanim się wypowiesz to sprawdź co u wujka google słychać. Według ciebie linux nie służy do grania. A teraz przyjrzyj się uważnie: http://store.steampowered.com/steamos/?l=polish

Bo linux nie służy do grania tylko do programowania i zarządzania serwerami. Jednakże obecnie coraz więcej distro sprzyjających "domowemu konsumentowi" jest instalowanych na domowych PC. 

Można grać wykorzystując playonlinux, wine, ale nie będzie to 100% wydajność (wiem, bo sam jestem użytkownikiem tego systemu)

komentarz 17 lutego 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)
To żeby było zabawniej, powiem że Icewind Dale II chodzi mi lepiej na Mincie z PlayOnLinux, niż na Windowsie 7. :) Nie generalizujmy, Panowie. ;)
komentarz 17 lutego 2016 przez mati10d Gaduła (3,150 p.)
edycja 17 lutego 2016 przez mati10d
Draghan może i tak :).  Efiku myślisz że minecraft będzie mieć więcej fps na linux'się mi się wydaje że nie. A taka był treść pytania. Nie brałem pod uwagę playonlinux  bo to aplikacja stworzona przez użytkowników  i nie ma jej domyślnie na linux'sie.
0 głosów
odpowiedź 20 lutego 2016 przez mmr0429 Bywalec (2,010 p.)
Zauważ że będziesz miał całkowicie inną wydajność na np Gentoo inną na Archu i jeszcze inną na Ubuntu, zainstaluj sobie jakieś "user firendly" distro obok windowsa i potestuj.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 947 wizyt
pytanie zadane 26 czerwca 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Sławek Obywatel (1,270 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 395 wizyt
pytanie zadane 14 października 2016 w Assembler przez Michał Gibas Pasjonat (19,610 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 535 wizyt
pytanie zadane 31 sierpnia 2015 w C i C++ przez jako6 Bywalec (2,550 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...