• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zadanie matura 2014 maj Ferma

Object Storage Arubacloud
0 głosów
3,223 wizyt
pytanie zadane 1 lutego 2016 w C i C++ przez Drakusman Nowicjusz (150 p.)
Witam, pisze w programie Code::Blocks i mam problem z poniższym zdaniem. Byłbym bardzo wdzięczny za nakierowane mnie, gdzie leży problem.
Udało mi się uzyskać odpowiedź na podpunkt A (33 dzień-wieczór) oraz w podpunkcie C określić dzień po, którym realny zysk przekroczy 1500 zł (19 dzień). Reszta wyników jest nie poprawna.

Pani Binarna została właścicielką kurzej fermy, na której znajduje się 200 kur niosek. Kilogram paszy kosztuje 1,9 zł, a jedna kura zjada przez cały dzień 0,2 kg paszy.
Rozważamy okres hodowli trwający sto osiemdziesiąt dni. Dni są ponumerowane od 1 do 180. Pierwsza niedziela przypada siódmego dnia.
Codziennie w południe, z wyjątkiem niedziel, każda kura znosi 1 jajko i tego samego dnia pani Binarna sprzedaje wszystkie jajka w cenie 0,9 zł za sztukę. 
W okolicach fermy grasuje lis, który w każdy dzień o nieparzystym numerze, po zmroku (po posiłku kur, po zniesieniu i ewentualnym sprzedaniu jajek) zmniejsza liczbę kur o 2 sztuki naraz. 
Co 30 dni (tj. w dniu trzydziestym, sześćdziesiątym itd.) rano, przed posiłkiem kur, pani Binarna powiększa stado o 20%, kupując kolejne kury na giełdzie (liczbę kupionych kur zaokrąglamy w dół do liczby całkowitej) po 18 zł za sztukę. 
a) Podaj, w którym dniu i o jakiej porze dnia po raz pierwszy liczba kur ponownie osiągnie wartość dokładnie 200 sztuk. 
b) Podaj łączną kwotę, jaką pani Binarna wydała na paszę dla kur w ciągu 180 dni. 
c) Każdego dnia pani Binarna oblicza swój dzienny zysk, którym jest kwota ze sprzedaży jajek pomniejszona o koszt paszy dla kur i koszt kur dokupionych w tym dniu. Realnym zyskiem po danym dniu jest suma dotychczas uzyskanych dziennych zysków. Podaj, po którym dniu po raz pierwszy realny zysk pani Binarnej przekroczy 1500 zł, oraz podaj, jaki będzie realny zysk pani Binarnej po 180 dniach.

Poprawne odpowiedzi:
a) 33 dzień, wieczór/noc
b) 13 533,70 zł
c) po 19 dniu, 10 220,90 zł


#include <iostream>

using namespace std;

int dzien=1;
int kury=200;
float cena_jajo=0.9;
float cena_paszy=1.9;
int cena_kura=18;
float zysk=0;
float dzienny_zysk=0;
float straty=0;

int main()
{
    while(dzien<=180)
    {
        cout<<"Dzien:        "<<dzien<<endl;

        if(dzien%30==0)
        {
            float buffor;
            buffor=kury*0.2;
            buffor=buffor*cena_kura;
            dzienny_zysk=dzienny_zysk-buffor;
            kury=kury*1.2;
        }
        if(dzien%7!=0)
        {
            float buffor;
            buffor=kury;
            buffor=buffor*cena_jajo;
            dzienny_zysk=dzienny_zysk+buffor;
        }

        float buffor;
        buffor=kury*0.2;
        buffor=buffor*cena_paszy;
        straty=straty+buffor;     //straty - całkowita cena paszy
        dzienny_zysk=dzienny_zysk-buffor;

        if(dzien%2==1)
        {
            kury=kury-2;
        }
        zysk=zysk+dzienny_zysk;

        cout<<"Zysk ogolny : "<<zysk<<endl;
        cout<<"Zysk dzienny: "<<dzienny_zysk<<endl;
        cout<<"Koszt paszy:  "<<straty<<endl<<endl;

        dzien++;
        dzienny_zysk=0;
    }

    return 0;
}

 

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 1 lutego 2016 przez mustarrrd Obywatel (1,450 p.)
wybrane 1 lutego 2016 przez Drakusman
 
Najlepsza
Zauważ, że w poleceniu masz zdanie "liczbę kupionych kur zaokrąglamy w dół do liczby całkowitej" - ty tego nie robisz. I z tego co mi się wydaje, to jest jedyny błąd.

A tak w ogóle, to trochę źle podchodzisz do tego zadania. Dla każdego dnia wypisujesz wyniki pośrednie, a potem ręcznie je przeglądasz (jak sądzę) i szukasz odpowiedzi na pytania. Dużo wygodniej jest to zrobić w excelu - masz wszystkie dane jak na widelcu i jedyne co musisz zrobić to np. założyć odpowiedni filtr. Zauważ, że w ostatnim podpunkcie masz sporządzić wykres, a to już samo przez się sugeruje, żeby korzystać z excela.
komentarz 1 lutego 2016 przez Drakusman Nowicjusz (150 p.)
Tak, tak wiem, że najlepiej tego typu zadania zrobić w exelu, ale chciałem spróbować swoich sił w c++, dzięki za szybka odpowiedz :)
0 głosów
odpowiedź 1 lutego 2016 przez gnx Dyskutant (7,720 p.)

Całkowicie zgadzam się z mustarrrd co do użycia Excela do tego zadania.
Na maturze czas goni - w nim będzie szybciej. No i masz zrobić do tego wykres.

Fun fact - ja to zadanie w ramach ćwiczeń też najpierw zaprogramowałem w C++ :P W Excelu też jednak zrobiłem i Tobie też radzę.
 

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 1,394 wizyt
pytanie zadane 12 lutego 2017 w C i C++ przez silnyjakzubr Nowicjusz (240 p.)
0 głosów
5 odpowiedzi 1,240 wizyt
pytanie zadane 19 marca 2016 w C i C++ przez Hannn Nowicjusz (190 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 423 wizyt
pytanie zadane 9 kwietnia 2021 w C i C++ przez Pawolo122 Początkujący (330 p.)

92,621 zapytań

141,475 odpowiedzi

319,817 komentarzy

62,005 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...