• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Mam takie szybkie pytanko...

Object Storage Arubacloud
0 głosów
202 wizyt
pytanie zadane 17 stycznia 2016 w C i C++ przez Marcin.exe Początkujący (300 p.)

Witam

Mam takie szybkie pytanko: jak sie nazywa typ czy też przydomek, który jest "widziany" poza blokiem jakiejś instrukcji?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 17 stycznia 2016 przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)
Statyczny (static) ?
komentarz 18 stycznia 2016 przez Marcin.exe Początkujący (300 p.)
Niestety, nie o to mi chodzi.

Static służy do tego, aby jak gdyby "hibernować" zmienne, tzn. jeśli z powrotem wrócimy do tego samego bloku gdzie zdefiniowaliśmy zmienną (statyczną) to będziemy mogli odczytać jej wcześniejszą wartość.

Mi chodzi o to żebym po wyjściu z danego bloku mógł odwołać się do zmiennej, którą w tym bloku zdefiniowałem.

Ale i tak dzięki za odpowiedź, było blisko.
komentarz 18 stycznia 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
w programowaniu obiektowym jest coś takiego jak this.

A to co piszesz wygląda groźnie, nawet bardzo. Moim zdaniem łamie to ważną zasadę programowania.
komentarz 19 stycznia 2016 przez Marcin.exe Początkujący (300 p.)

Ojej, no to ładnie laugh. Ogólnie rzecz biorąc to nie jestem jakoś specjalnie zapoznany z programowaniem więc może nieświadomie coś przekręciłem.

Ale tak czy inaczej bardzo zainteresowało mnie to jaką zasadę łamię a skoro jest ona ważna (i w dodatku groźna laugh) warto sie z nią zaznajomić. Mógłbyś to jakoś rozwinąć?

Z góry dzięki

komentarz 19 stycznia 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Hermetyzacja_(informatyka)

Z tego co piszesz, chcesz aby zmienna dostępna w jakiejś funkcji była również dostępna w innym miejscu. Możesz to zrobić w obrębie jednej klasy, na przykład tworząc pole prywatne/chronione w klasie (pole to zmienna). Następnie w obrębie tej klasy możesz tworzyć tyle funkcji ile chcesz. Każda z tych funkcji (metod) może korzystać z tej zmiennej przy pomocy this.

Jeżeli masz zmienną w kodzie proceduralnym (bez klas) i w jakiejś metodzie to dostęp do tej zmiennej z zewnątrz pewnie w językach typu c++ można wykonać poprzez referencję, co jednak raczej łamie enkapsulację.

Poczytaj o tym dlaczego dane globalne nie są dobrym pomysłem: http://zapachy-kodu.pl/cleancode/dane-globalne-enkapsulacja-i-czarne-pudelka/2016/01/
komentarz 19 stycznia 2016 przez Marcin.exe Początkujący (300 p.)
Dobra, no to wszystko jasne. Dzięki za pomoc.
komentarz 19 stycznia 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Jak masz jakieś pytania to pisz
komentarz 20 stycznia 2016 przez Marcin.exe Początkujący (300 p.)

Tak się składa że mam :D, ale trochę długie więc założyłem nowy temat https://forum.pasja-informatyki.pl/100635/najwieksza-mniejsza-liczba

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 167 wizyt
pytanie zadane 6 września 2020 w C i C++ przez Arek04 Użytkownik (700 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 1,042 wizyt
pytanie zadane 18 czerwca 2015 w C i C++ przez Kamil Początkujący (430 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 181 wizyt
pytanie zadane 4 czerwca 2017 w C i C++ przez Krystek102 Bywalec (2,440 p.)

92,568 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,637 komentarzy

61,957 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...