• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Stephan Prata "Szkoła Programowania" ćwiczenia

Object Storage Arubacloud
0 głosów
3,181 wizyt
pytanie zadane 14 stycznia 2016 w C i C++ przez secsec Mądrala (7,250 p.)
Przerabiając tą książkę, też mieliście problem ze zrozumieniem / wykonaniem ćwiczeń mówię zwłaszcza o rozdziale 3 i 4 - na którym obecnie jestem. Mimo, że dobrze przerabiał rozdział, nie koniecznie rozumiem ćwiczenia - oczywiście nie tak, że nic nie potrafię napisać, ale w pewnych momentach się gubię.

Macie, mieliście podobnie? Być może jestem za głupi na C++, albo nie rozumiem za dobrze tego co autor pisze.

5 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 14 stycznia 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Nie, ja wszystko rozumiałem :) Powiedz które zadanie to możemy pomóc w wyjaśnieniu :)
komentarz 14 stycznia 2016 przez secsec Mądrala (7,250 p.)
Przykładowo te zadanie http://catv.retsat1.com.pl/lol/3.3.html lub te http://catv.retsat1.com.pl/lol/3.4.html rozpisałeś tak samo, czy inaczej?

Ogólnie zadania jestem w stanie zrobić, ale właśnie muszę popatrzyć już na wykonane ćwiczenie
0 głosów
odpowiedź 14 stycznia 2016 przez Benek Szeryf (90,870 p.)
Faktycznie te zadania są dziwne. Według mnie nie są trudne, dotarłem do 11. rozdziału i przerobiłem do tej pory wszystkie zadania, choć część z nich jest bo jest, tzn. są to zadania typowo do ćwiczeń, bez większego sensu i spójności. Najdziwniejsze zadania polegały na przepisaniu listingów i wprowadzeniu drobnych poprawek w kodzie - według mnie lepiej byłoby napisać jakiś program od zera (takie zadania na szczęście też się trafiały). Niestety padł mi dysk i utraciłem wszystkie źródła i nie mogę Ci podesłać moich rozwiązań, abyś sobie na nie zerknął.
komentarz 14 stycznia 2016 przez secsec Mądrala (7,250 p.)

A jak robiłeś zadania powiedzmy z rozdziału 3, to normalnie Ci to szło, czy też musiałeś mocno myśleć nad tym jak to rozwiązać, szukać w sieci?

 

Przykładowe zadanie: Napisz krótki program proszący użytkownika o podanie wzrostu w stopach i calach oraz wagę w funtach (wartości zapisywać w zmiennych). Wynikiem ma być wskaźnik masy ciała, BMI, Aby wyliczyć BMI, najpierw trzeba zamienić wzrost w stopach i calach na cale (1 stopa = 12 cali), następnie zamienić wzrost na metry, mnożąc go przez 0,0254. Następnym krokiem będzie zamiana wagi w funtach na kilogramy (dzielenie przez 2,2). W końcu wyliczamy BMI dzieląc masę w kilogramach przez kwadrat wzrostu w metrach. Do zapisu poszczególnych wielkości charakterystycznych konwersji użyć stałych symbolicznych.

Nie pomyślałbym o tym, aby zapisać to w ten sposób: 

bmi = kg / (metry * metry);

tak, jak to opisane zostało tu http://catv.retsat1.com.pl/lol/3.2.html

 

komentarz 14 stycznia 2016 przez Benek Szeryf (90,870 p.)
Nie szukałem w sieci. Przemyślałem sobie jak to powinno działać i zacząłem pisać. Jak coś działało inaczej niż sugerowała treść zadania (zwykle w treści zadania był przykładowy input i output), to szukałem błędu w kodzie i poprawiałem.
komentarz 14 stycznia 2016 przez Newtonik Gaduła (3,660 p.)
W poleceniu było stałych symbolicznych czyli lepiej użyć const zamiast define z C
0 głosów
odpowiedź 14 stycznia 2016 przez robert9620 Stary wyjadacz (11,640 p.)
edycja 14 stycznia 2016 przez robert9620
Nie zniechęcaj się. Na początku wszystko jest trudne, ale to nie znaczy, że nie jest dla Ciebie, z kolejnymi zadaniami będzie łatwiej.
komentarz 14 stycznia 2016 przez secsec Mądrala (7,250 p.)
Tego błędu nie popełnię, popełniłem go już 10 lat temu, gdy miałem 14 lat i zaczynałem naukę C++ z bodajże (od zero do gier kodera bodajże coś takiego) po czym się zniechęciłem, a dziś tak myśląc o tej sytuacji to miałbym już duże doświadczenie i pewnie znałbym nie tylko C++ ale i kilka innych języków programowania.
0 głosów
odpowiedź 14 stycznia 2016 przez shadou102 Pasjonat (21,630 p.)
Te zadania oprócz nauki języka uczą logiki i kreatywnego myślenia. To normalne, że każdy ma na początku z tym problemy. Dokładnie tak samo jak z matematyką. Na początku to wielka droga przez mękę ale jeżeli już coś sie rozumie to zaczyna się to podobać. Ja też żałuje, że nie przyłożyłem sie do nauki C++ bardziej w technikum (przyczyniły się do tego różne czynniki jak np: zła nauczycielka programowania, która ukończyła podyplomówkę i  już była wielkim programistą itp.). Teraz kończę studia coś tam pisze ale jeszcze wiele nauki przede mną. Nauki we własnym zakresie.
0 głosów
odpowiedź 14 stycznia 2016 przez Melchior Obywatel (1,300 p.)
Jestem na 15 rozdziale, jakbym wcześniej nie zrobił kilku, może kilkunastu zadań z pl.spoj.com to totalnie bym nie ogarniał, zwlaszcza pierwszych rozdziałów, wiec tobie też radze tam potrenować ;D

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 946 wizyt
pytanie zadane 12 października 2018 w C i C++ przez Yanec Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 1,012 wizyt

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,553 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...