• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

"Wkręceni w piractwo" rekwirowanie i kontrola komputerów osobistych?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,311 wizyt
pytanie zadane 14 stycznia 2016 w Offtop przez Konrad Nabożny Stary wyjadacz (13,460 p.)

Witam. Ostatnio w moim mieście pojawiły dziwne informacje odnoście pewnego dystrybutora filmów i o działającej na jego "zlecenie" policji. Oto link do źródła z którego to wszystko się zaczęło: http://www.gorlice24.pl/5,6887,Wkreceni_w_piractwo.htm

Ludzie dostali, żeby nie być wulgarnym bzika na tym punkcie i rozsiali panikę wśród młodzieży pobierającej kiedyś filmy tego dystrybutora. Na facebooku od groma postów typu "Czy to prawda, co robić?" i tak dalej... 

Ja oczywiście jestem oddalony od tego, ponieważ przestrzegam praw autorskich, moje pytanie brzmi jedynie co Wy, jako osoby na ogół rozeznane we wszystkim i o wszystkim myślicie na ten temat? Czy policja faktycznie przychodzi niespodziewanie do domu, dokonuje przeszukania i rekwirowania komputera, dysków, pendrive'ów itp.

Zapoznałem się bliżej całej sprawie i wygląda to jak jedna wielka propaganda i straszak na piratów internetowych i użytkowników bitTorrent. 

2 odpowiedzi

+7 głosów
odpowiedź 14 stycznia 2016 przez fckueve Dyskutant (9,470 p.)
wybrane 14 stycznia 2016 przez Konrad Nabożny
 
Najlepsza
  1. IP NIE identyfikuje sprawcy!!!!
  2. Pobieranie jest legalne, nielegalne jest udostępniane - udostępnienie CAŁEGO pliku oczywiście...Wystarczy ustawić maksymalną prędkość wysyłania na 1 KB żeby nie mieć problemów.. Jeżeli nie udostępniliśmy całego pliku, wystarczy powiedzieć że chce się porównać sumę kontrolną pliku przez który ma się problemy,  z sumą kontrolną pakietów udostępnionych.
  3. Policja może zabrać komputer/dysk jeżeli MA NAKAZ sądowy....
  4. Może to zrobić jedynie w godzinach chyba od 6 do 23, ale nie jestem pewien (godzin)
  5. Zawsze można otworzyć wifi i powiedzieć że każdy mógł mieć dostęp, nawet ktoś z poza domu.

 

pozdro600 artykuł nie ma żadnego źródła... Najprawdopodobniej był pisany na zamówienie.

0 głosów
odpowiedź 14 stycznia 2016 przez Strategiusz Dyskutant (9,220 p.)
Wg mnie coś w tym jest, bo takie informacje pojawiają się od czasu do czasu i łączy je jedno: zawsze chodzi o polski film lub muzykę, ewentualnie grę wydaną przez polskiego wydawcę. Radzę mieć taką zasadę, żeby przez torrent nie pobierać nic polskiego.
komentarz 14 stycznia 2016 przez Crispy Początkujący (460 p.)
Tak, pojawiają się i chyba nie ma nikogo kto za odmowę ugody został skazany przed sądem.
Takie pisemka są wysyłane na średnio legalnie pozyskane dane, nawet jeśli ktoś w życiu niczego nie ściągał. Chcą zarobić na osobach płacących ze strachu przed sądem.

Polecam poszukać artykułów w internecie na ten temat. Ewentualnie sam podrzucę jak wrócę z pracy.

Ale mimo wszystko, jako ktoś kto chociaż amatorsko zajmuje się programowaniem (a od tego jest to forum) radziłbym przemyśleć kwestię kradzieży czyjejś własności intelektualnej.

Chyba wszyscy tutaj kodzimy i chyba nie chcielibyśmy być w skórze osoby okradanej z własnego dzieła.
komentarz 14 stycznia 2016 przez Strategiusz Dyskutant (9,220 p.)
Jest tylko jedno ale, kopiowanie nie jest okradaniem. Musisz wymyślić jakieś inne określenie.
komentarz 14 stycznia 2016 przez Crispy Początkujący (460 p.)
Nigdy nie spotkałeś się z pojęciem kradzieży własności intelektualnej?
komentarz 14 stycznia 2016 przez fckueve Dyskutant (9,470 p.)
up vote for u
komentarz 14 stycznia 2016 przez Strategiusz Dyskutant (9,220 p.)

Nigdy nie spotkałeś się z pojęciem kradzieży własności intelektualnej?

Spotkałem się też z pojęciem "zdrada rasy", ale uważam je za tak samo bezsensowne.

komentarz 14 stycznia 2016 przez fckueve Dyskutant (9,470 p.)
Powiedzmy że wpadłeś na genialny algorytm bezstratnej kompresji danych przy znajomym, po czym znajomy napisze program i zarobi miliardy, a Ty nie będziesz miał z tego nic.....
komentarz 15 stycznia 2016 przez Crispy Początkujący (460 p.)
A co powiesz o prawie patentowym? Przecież użycie czyjegoś patentu to "tylko" kopiowanie.

Zresztą, co ja tu będę tłumaczył, tu masz fragment Kodeksu Karnego łącznie z omówieniem:
http://prawoity.pl/wiadomosci/kradziez-przestepstwo-z-art-278-kodeksu-karnego
komentarz 15 stycznia 2016 przez Strategiusz Dyskutant (9,220 p.)

Crispy, a co mi chcesz wytłumaczyć? To, że uzyskanie programu komputerowego jest przestępstwem, czy że kopiowanie jest kradzieżą?

Czytałeś to co sam linkujesz?

"Uzyskanie cudzego programu może nastąpić przez jego skopiowanie, może to nastąpić poprzez kradzież komputerowego nośnika informacji zawierającego cudzy program."

"Ten artykuł jest o tyle interesujący ponieważ uzyskanie nie musi się łączyć z pozbawieniem fizycznego czy też faktycznego władztwa użytkownika nad programem bo jeżeli sprawca ten program skopiuje wykorzystując chwilową nieobecność właściciela, który gdzieś wyszedł np.: do drugiego pomieszczenia to on tutaj nie zabiera oryginału tylko kopiuje cudzy program, a więc nie przejmuje tego pierwotnego programu w fizyczne władanie. Tutaj także nie musi zaistnieć wymierna szkoda. Ważniejsze jest aby sprawca działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. W ogóle trzeba powiedzieć, że bogate orzecznictwo zwraca uwagę na to, że uzyskanie jest pojęciem szerszym od skopiowania czyli tutaj będą wchodziły wszelkie przypadki nielegalnego wejścia w posiadanie cudzego programu."

Wyraźnie rozróżnia się tu kopiowanie i uzyskanie od kradzieży.

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 436 wizyt
pytanie zadane 30 grudnia 2015 w Offtop przez GameProgrammer Obywatel (1,140 p.)
+1 głos
0 odpowiedzi 179 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 242 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...