• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zbudowanie "komputera" z procesora, ramu i romu

Object Storage Arubacloud
+1 głos
290 wizyt
pytanie zadane 10 stycznia 2016 w Nasze projekty przez jegor377 Stary wyjadacz (13,230 p.)
Część,

Od pewnego czasu mam taki pomysł, by stworzyć coś na wzór komputera. Całe cudo miałoby być stworzone z od 4 do 6 komponentów (procesor, RAM i ROM lub procesor, RAM, ROM, procesor, RAM + ekran). Oczywiście części że starych komputerów na których smigał jeszcze win95. Chciałbym korzystać z procesora jak z Arduino, przez co chodzi mi o to, że chce używać poleceń asemblera do przekazywania napięcia do ekranu (który chciałbym zbudować z diod led na wzór imprezy P.I.W.O). Nie znam się zbytnio na elektronice. Chciałbym zacząć, a ten pomysł marzy mi się już od kilku lat. Znam nieco assembly i pamiętam, że były tam takie fajne polecenia jak in out, które bodajże służyły do przesyłania napięcia do różnych urządzeń. Chce napisać micro soft, który sterowałby moim procesorem. Drugi procesor i RAM miałyby służyć jako prymitywna karta graficzna. Jestem po prostu ciekawe czy taki pomysł jest realny, a jeżeli nie to dlaczego. (Pomijajcie fakt, że nie miałem doczynienia z elektroniką, lub miałem tylko z yt. Chcę wiedzieć, czy nawet jak poswięce całe życie, to czy nie wydając praktycznie nic będę w stanie w domowych warunkach stworzyć coś na wzór Arduino?)

2 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 10 stycznia 2016 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
wybrane 10 stycznia 2016 przez jegor377
 
Najlepsza
Teoretycznie jest to możliwe do zrobienia, ale należy zauważyć, że trudność tego zadania może cię przerosnąć. Najpierw byłoby trzeba skombinować sobie te części, z uwzględnieniem wzajemnej kompatybilności - już to jest nie lada wyzwaniem. Później musiałbyś się zaopatrzyć w odpowiednie specyfikacje i opisy danych podzespołów - najczęściej w języku angielskim - i przeczytać je od deski do deski, ze zrozumieniem. Z kolei byłoby warto znać się trochę na elektronice i kojarzyć podstawowe pojęcia z tej dziedziny, czyli np: napięcie, natężenie, moc, masa itp. Następnie musiałbyś to wszystko połączyć do kupy, z uwzględnieniem specyfikacji i także ryzykiem spalenia czegoś, np. przez przypadkowe złe podpięcie jakiegoś pinu do zasilania. Później, po i tak trudnych wojażach, przyszłaby chyba część najtrudniejsza, czyli nauczenie się języka asemblera dla danego procesora i rozpoczęcie pisania dla komputera systemu...

Wiem, że przestraszyłem cię powyższym opisem, ale taka jest niestety rzeczywistość. Oczywiście jeśli odpowiednio się zdeterminujesz, to któż wie, czy nie osiągniesz sukcesu.

Pozdrawiam
komentarz 10 stycznia 2016 przez jegor377 Stary wyjadacz (13,230 p.)
Jeżeli mam intel 8086 problem z assemblerem odpada, bo to standard x86
komentarz 10 stycznia 2016 przez jegor377 Stary wyjadacz (13,230 p.)
Mam tylko jedną rozkmine - jakbym chciał np. Podłączyć pod taki układ klawiaturę, to ona musiałaby mieć 8 mniejszych połączeń do przekazywania kodu znaku, czy może wiesz na jakiej zasadzie by się to odbywało (ogólnikowe, po prostu jestem ciekaw jak procesor komunikuje się z innymi urządzeniami. Chodź i tak sprawdzenia, to pytam z ciekawości.)
komentarz 10 stycznia 2016 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

Tak, masz rację, ale sam mówiłeś, że znasz tylko "nieco" język asemblera (tak, język, słowo "asembler" dotyczy programu tłumaczącego kod w języku asemblera na kod maszynowy). Oczywiście pozostaje cała masa innych problemów wink

komentarz 10 stycznia 2016 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Nie wiem dokładnie, jak się to odbywa, ale procesor posiada odpowiednie piny, odpowiednio dla wejścia i wyjścia - po prostu dostaje on polecenia do wykonania i "wypluwa" po robocie ich wyniki - co się potem z tymi wynikami dzieje i w jaki sposób są przenoszone... niestety nie wiem.
komentarz 11 stycznia 2016 przez jegor377 Stary wyjadacz (13,230 p.)
Racja.     :)
+2 głosów
odpowiedź 10 stycznia 2016 przez Konrad Nabożny Stary wyjadacz (13,460 p.)
Fizycznie jest to jest wykonalne, ale po co męczyć się z czymś tak długo (bo szybko tego nie zrobisz), skoro można dostać gotowe i zapewne lepsze za nie tak wielkie pieniądze co? :)
komentarz 10 stycznia 2016 przez jegor377 Stary wyjadacz (13,230 p.)
no niby tak, ale ja chcę być "pro" xd

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 226 wizyt
pytanie zadane 9 września 2018 w C i C++ przez Munvik Dyskutant (9,350 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 209 wizyt
pytanie zadane 30 września 2019 w Sprzęt komputerowy przez Kytrap Początkujący (390 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 275 wizyt
pytanie zadane 12 grudnia 2015 w Offtop przez jegor377 Stary wyjadacz (13,230 p.)

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,540 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...