• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak sie uczyc - pierwsze kroki grafika

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
1,603 wizyt
pytanie zadane 9 stycznia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez robert9620 Stary wyjadacz (11,620 p.)
Witam !

Chcę zacząć się uczyć na grafika. Jestem w liceum i już teraz chcę zacząć coś działać w tym kierunku. Oprócz tego, że już bawię się photoshopem (obróbka zdjęć) i robię pierwsze projekty stron webowych dla znajomego programisty, wiem, że dużo mi brakuje. Od czego zacząć naukę. Chciałbym, żeby była ona poukładana, a nie tak chaotyczna. To znaczy chciałbym zacząć od zagadnień bardziej teoretycznych, bo bez solidnych podstaw niestety z czasem jest problem. Tak, więc jak nauczyć się o grafice wektorowej, rastrowej, dobieraniu kolorów i wielu, wielu innych tajnikach ? Co później ? Uczyć się konkretnego oprogramowania czy może robić projekty, a może najlepiej to pomieszać ?

W skrócie chciałbym dowiedzieć się od kogoś kto jest w temacie od czego zacząć i jak się za to zabrać. Możecie polecić jakieś książki, blogi, strony internetowe, może poradniki na youtube, oraz opisać jak waszym zdaniem najlepiej zacząć.

7 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 25 stycznia 2016 przez Javowiec Pasjonat (21,560 p.)
wybrane 25 stycznia 2016 przez robert9620
 
Najlepsza

Książki:

Wybierz tematykę, która Cię interesuje i poprzeglądaj opinie osób odnośnie danej książki. Szybko rozeznasz się co jest godne uwagi i spełnia Twoje oczekiwania.

Kanały YouTube:

Strony internetowe:

+2 głosów
odpowiedź 9 stycznia 2016 przez niezalogowany

IMHO nie ma czegoś takiego jak "właściwa scieżka". Każdy powinienem uczyć się tak jak mu wygodnie i tyle w temacie. Zabierasz się za temat jaki Cię interesuje, jeśli masz braki w pojęciach czy czymkolwiek, to otwierasz drugą kartę i szukasz.

Tutaj masz najlepszego kompana w wydobywaniu wiedzy.

Naprawdę nie potrafię zrozumieć, jak mając tak potężne narzędzia do dyspozycji, nie potrafisz znaleźć tego, co Cię interesuje. Wyobraź sobie, że kiedyś ludzie nie mieli dostępu do internetu i jak chcieli się czegoś nauczyć, to po prostu siadali i się uczyli zamiast zadawać pytania typu, "czego się uczyć?", "jak się uczyć?", "od czego zacząć?".

Problemy pierwszego świata...

Żeby nie było, że jestem gołosłowny - link

komentarz 9 stycznia 2016 przez robert9620 Stary wyjadacz (11,620 p.)
Z tego co wiem forum jest do zadawania pytań i nie miałoby sensu, gdyby na każde pytanie padała odpowiedź- poszukaj w google. Także, jeżeli nie chcesz odpowiadać nikt Cię nie zmusza, ale nie miej mi za złe, że zadaje pytanie na forum bo od tego ono jest.

Wiadomo, że wszystko można znaleźć w google, ale chodzi mi o naukę od podstaw. Przykład pierwszy z brzegu, robię dla kogoś logo i jeżeli zrobię je w grafice rastrowej to jest do wyrzucenia bo nie będzie skalowalne i teraz gdybym o tym nie wiedział to trace na marne czas, lepiej najpierw znać podstawy i różne ciekawe techniki, a później je ćwiczyć w praktyce. To tak jak byś uczył się programowania nie znająć pętli for i chciał pisać pierwsze aplikacje i w google na bieżąco szukać. Przecież jeżeli nie wiesz o istnieniu pętli to wszystkie operacje, które wykonują się parę razy będziesz pare razy wklepywał w kod, a to nie ma sensu. Dlatego ważne są podstawy, a gdyby google wszystkim potrafiły same odpowiadać na wszystkie pytania nie byłoby już szkół.
komentarz 9 stycznia 2016 przez niezalogowany
edycja 9 stycznia 2016

Z tego co wiem forum jest do zadawania pytań

 No jasne. I na pewno jesteś pierwszy, który to pytanie zadał. Wyżej już Ci udowodniłem, że jednak nie.

ale chodzi mi o naukę od podstaw

Proszę bardzo

Przykład pierwszy z brzegu, robię dla kogoś logo i jeżeli zrobię je w grafice rastrowej to jest do wyrzucenia bo nie będzie skalowalne i teraz gdybym o tym nie wiedział to trace na marne czas, lepiej najpierw znać podstawy i różne ciekawe techniki, a później je ćwiczyć w praktyce.

Zaskoczę Cię. Czy wiesz, że pierwszy odnośnik z linku, który podałem wyżej, porusza ten temat? Wowowow! Nie wierzę!

To tak jak byś uczył się programowania nie znająć pętli for i chciał pisać pierwsze aplikacje i w google na bieżąco szukać.

Głupi przykład, zwłaszcza w odniesieniu do poprzedniego. Poza tym uwierz mi, że gdybym bazował tylko na tym, co znajdę w internecie w celu rozwiązania danego problemu, to na pewno natknąłbym się na pętle, jeśli faktycznie byłaby tam potrzebna. Tak samo i Ty natknąłbyś się na pojęcia grafiki rastrowej i wektorowej, gdyby faktycznie miało to jakiś wpływ na efekt końcowy rozwiązania.

gdyby google wszystkim potrafiły same odpowiadać na wszystkie pytania nie byłoby już szkół.

Ale kolego! Poruszyłem ten temat właśnie dlatego, że Google mają taką właściwość! Odpowiedzą praktycznie na każde pytanie, na jakie ludzkość zna odpowiedź! Aczkolwiek nie wiem co szkoła ma do tego, choć z całą pewnością na pytania związane z materiałem, który jest tam poruszany - również odpowiedzą ;) 

Także, jeżeli nie chcesz odpowiadać nikt Cię nie zmusza

Możesz mi wierzyć na słowo - gdybym nie chciał Ci odpowiedzieć, to bym po prostu tego nie zrobił. 

komentarz 9 stycznia 2016 przez robert9620 Stary wyjadacz (11,620 p.)
Co do tonu Twojej pierwszej wypowiedzi dalej mam mieszane uczucia. Mimo wszystko faktycznie w linku, który wstawiłeś w wynikach wyszukiwania znalazła się jedna całkiem spoko stronka, za co oczywiście dziękuje!

Niemniej jednak, jeżeli ktoś zadaje pytanie to znaczy, że albo jest leniwy i mu się nie chciało szukać (w tym przypadku to mnie nie dotyczy ;)), albo nie umiał znaleźć, tak czy tak w obydwu przypadkach podawanie linku do googli nic nie wnosi.

Skoro pytam to nie dlatego, że chcę, żeby ktokolwiek wrzucił jakąkolwiek odpowiedź tylko mam nadzieję, że trafię na kogoś kto jest w temacie i może polecić coś sprawdzonego, jakąś książkę, forum czy kurs, a nie pierwsze lepsze wyniki wyszukiwania.
+1 głos
odpowiedź 9 stycznia 2016 przez nouveu Bywalec (2,560 p.)
Grafik to dość obszerne pojęcie, tak samo informatyk. Masz do wyboru tworzenie logotypów, stron www, grafik koncepcyjnych, ilustracji do książek, usuwanie zmarszczek w Photoshopie itd.

Nie nauczysz się wszystkiego. Wybierz sobie jakąś specjalizację i się w niej doskonal. Jest też wtedy łatwiej odpowiedzieć co dokładnie będzie przydatne w twojej przyszłej pracy. Mimo wszystko, bardziej profesjonalną pomoc uzyskałbyś na forum stricte dla grafików określając co cię najbardziej interesuje.

Na koniec, weź też pod uwagę że praca grafika bywa niewdzięczna, bo typowe wymagania klienta odnośnie projektu to: "Ma być ładne", i ty musisz wstrzelić się w oczekiwania klienta który gustu może nie posiadać za grosz i będzie Ci marudzić ;)
komentarz 9 stycznia 2016 przez robert9620 Stary wyjadacz (11,620 p.)
Znasz jakieś fora grafików ?

Dajmy na to, że na start chce się uczyć tworzenia stron webowych, od czego zacząć, gdzie złapać teorie ?
komentarz 9 stycznia 2016 przez nouveu Bywalec (2,560 p.)
Najlepsze kursy, jak się pewnie sam domyślasz, są płatne. Jeśli to ci nie odpowiada zawsze możesz poszukać darmowych odpowiedników kursów na necie.

Ja osobiście jednak nie jestem na tyle obeznany w tematach grafiki/projektowania stron webowych żeby móc polecić konkretny kurs/forum.
komentarz 9 stycznia 2016 przez gnx Dyskutant (7,720 p.)
Większość moich ulubionych polskich for graficznych już chyba padło..

R.I.P. ubplanet
komentarz 25 stycznia 2016 przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)
Digart.pl, graffika.pl, deviantart
0 głosów
odpowiedź 24 stycznia 2016 przez robert9620 Stary wyjadacz (11,620 p.)
odswiezam temat
0 głosów
odpowiedź 25 stycznia 2016 przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)
Nie jestem może w temacie, ale ośmielę się odpowiedzieć, jako że jestem samoukiem w kilku dziedzinach, i w żadnej z nich nie odczówam kompleksów.

Z tego co zdążyłem zauważyć, najlepiej wychodzi nauka w locie. Można oczywiście przerobić najpierw książki, potem kursy i studia, ale po co? Mi wygodniej zawsze było tworzyć. Krótkie przygotowanie i lecimy z projektem. Dopiero jak czegoś nie umiałem, bądź nie byłem pewny sięgałem po wiedzę teoretyczną. Uczyłem się zagadnienia realizując je. W taki sposób umiejętności zawsze był funkcjonalne, i miałem pewność że nie zaśmiecam mózgu zbędnymi bzdetami.

Uważam że dobrą (nie najlepszą, bo ona nie istnieje) metodą jest dobranie sobie kogoś do pary i rozpoczęcie razem projektu. Masz tutaj duży przekrój, od stron internetowych, przez gamdev, aż po systemy operacyjne.
0 głosów
odpowiedź 12 sierpnia 2016 przez ewa21 Początkujący (380 p.)
Hej, ja też chciałabym zacząć poważniej bawić się grafika. Miałam przez jeden rok na studiach z tym styczność, ale niestety nie wyniosłam stamtąd takiego poziomu, jaki bym chciała osiągnąć. Z tym, że ja bardziej wlałabym ukierunkować się na grafikę wektorową niż rastrową, toteż miałam do czynienia z Corelem (z przymusu na studiach....wiem, że Ilustrator jest lepszy, a Corel to jedna wielka beka). Uczyłam sie sama, szukałam tutoriali na youtubie, pytałam znajomych grafików o wskazówki. Jak siądziesz do tego, to niepotrzebna Ci książka, choć jesli naprawdę chcesz to tak jak pisali w poprzednich komentarzach - helion nie ma sobie równych jeśli chodzi o całą branżę
0 głosów
odpowiedź 12 sierpnia 2016 przez iWantCode Bywalec (2,170 p.)
Bierz gimpa i gimpuj.info, polecam brać udział w konkursach i kupić tablet graficzny, na fb jest pełno takich grup ;D

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 427 wizyt
pytanie zadane 6 marca 2016 w C i C++ przez niezalogowany
+1 głos
3 odpowiedzi 503 wizyt
+2 głosów
3 odpowiedzi 1,086 wizyt
pytanie zadane 22 września 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Wookiee Użytkownik (980 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,080 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...