• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak zachęcić do programowania ?

VPS Starter Arubacloud
+3 głosów
1,436 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez jeremus Maniak (59,720 p.)
Może mi  doradzicie. Osoba bardzo zdolna, dobra z matematyki, zniechęciła się do informatyki. W tej chwili jest w II klasie liceum. Co tę osobę zniechęciło ? Wg mnie sposób prowadzenia zajęć, który polegał tylko i wyłącznie na przygotowaniu do olimiady informatycznej. Dla kogos kto nigdy wcześniej nie programował to przeciez szok. Wymyślanie skomplikowanych algorytmów +pierwsze kroki w języku c++ to było za wiele. Co ciekawe osoba ta świetnie sobie radziła, rozwiązując dosyć skomplikowane zadania. Jednak wraz ze wzrostem ich  trudności powstało zniechęcenie i w końcu rezygnacja z informatyki jako przedmiotu rozszerzonego. Wg mnie zabrakło pokazania jakie fajne i użyteczne rzeczy można osiągnać programując , zabrakło realizacji praktycznych przykładów. Ten probem szkolnictwa jest ogólny i zaczyna się już od podstawówki . Wszelkie zającia dodatkowe zamiast rozwijać pasję i ciekawośc świata , przygotowują do konkursów, olimpiad itp. Liczy się sukces szkoły i nauczyciela..a nie dobro uczniów. Ale się rozgadałem.  A wracając do bliskiej mi osoby, nie wiem czy próbować ją zachęcic do informatyki, a jeśłi tak to w jaki sposób ?  Możliwe że nie polubi programowania, jako głównego zajęcia , ale jako dodatek do innej dziedziny na pewno się przyda. Myślę że cenione sa umiejętności w kilku dziedzinach.  Co o tym myślicie ?

6 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez bossik21 Mądrala (5,750 p.)
Zaproponuj te osobie wspólne zrealizowanie jakiegoś fajnego projektu.

Ale poza tym, to możliwe, że błędnie uważasz, że programowanie jest dla wszystkich. Ktoś może być dobry w piłkę nożna, ale nie koniecznie ją uwielbiać.
komentarz 15 kwietnia 2015 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
Dokładnie.

Może po prostu programowanie nie jest dla niego/jej. : )
+1 głos
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez niezalogowany
Pokaż mu, co może zrobić w C++ bądź innym języku programowania. No co... WSZYSTKO! A gdy się już nauczy, to będzie mógł jeszcze więcej ;) A do tego może mieć sposób na życie. Ale jeśli nie chce, nie ma do tego "lekkiego klawisza", to jej nie zmuszaj, nie musi programować :)
+1 głos
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez Geek Pasjonat (19,660 p.)
Przede wszystkim bliska Ci osoba powinna iść w kierunku który ją interesuje. Programowanie to zbyt obszerna dziedzina (dodatkowo dziedzina w której de facto musisz ciągle się uczyć bo technologie się rozwijają) by można było się jej nauczyć bez chęci i po prostu pasji. Wiedza z zakresu programowania jest ceniona, ale nie ogólnikowa a specjalistyczna, ceni się znajomość danej/danych technologii od podeszewki. Podsumowując, ta osobą musi sama zdecydować czy chcę iść w tym kierunku czy innym. Pozdrawiam :)
+1 głos
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez Aress Mądrala (6,410 p.)
Programowanie nie wszystkim sie podoba i nie bedzie ich to interesowalo.

Na sile nikomu nic nie wlozysz :)

kazdy lubi co innego :)
+1 głos
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez Mizukage Pasjonat (21,730 p.)
Pokaż mu moj tutorial o Canvas ;)
0 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez jeremus Maniak (59,720 p.)
Dzięki za odpowiedzi. Może faktycznie programowanie nie jest dla wszystkich. Ale jak widzę jak łamie sobie głowę udowadniając jakies twierdzenie matematyczne, to myślę że programowanie jest mimo wszystko przyjemniejsze :). Poza tym aby stwierdzić czy coś się lubi czy nie trzeba to troche poznać . Dlatego myslałem o praktycznej stronie informatyki. Wymyslanie algorytmów jest może i fajne ale nie na poczatku drogi  :)  Może na poczatek przwiążę ją do krzesła i włączę parę wykładów Mirka:) he,he
komentarz 15 kwietnia 2015 przez Geek Pasjonat (19,660 p.)
Możesz zaproponować tej osobie jakiś praktyczny projekt. Może jakaś prosta gra? :)
komentarz 23 kwietnia 2015 przez testerius Pasjonat (23,960 p.)
Zależy dla kogo, może ta osoba woli rozwiązywać zadanka matematyczne i chce iść w tym kierunku? Uważam, że jednak nie ma kogoś na siłę zachęcać do czegoś, owszem możesz pokazać co i jak, ale jeśli nie będzie chciała no to trudno. Jak nie teraz to kiedyś indziej.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 374 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 544 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 360 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...