• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaki był twój pierwszy język programowania?

Object Storage Arubacloud
+24 głosów
4,494 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia 2015 w Offtop przez niezalogowany
Jak w temacie, co było pierwsze: C, czy B ;) Nie no, z jakim językiem zacząłeś swą programistyczną przygodę? Czy to było spontaniczne, czy planowane tygodniami? W moim przypadku to był tak: oglądałem sobie filmik, w którym na końcu był znaczek Unity. Gdzieś go widziałem, a że jedyne co umiałem "zaawansowanego" na komputerze to modelowanie w Blenderze, to myślałem, że to kolejny program do grafiki 3D. Okazało się, że to był silnik do gier. Myślę: ,,Biorę". I zacząłem pisać skrypty w C# z pomocą oficjalnych tutoriali. Następnie wymyśliłem postanowienie noworoczne, żeby się nauczyć C++, no i znalazłem Pana Zet ;) Następnie się u niego nauczyłem HTML, CSS, JS, a zamierzam jeszcze później PHP i MySQL. A jak to było u ciebie?
komentarz 27 sierpnia 2020 przez helena.jedrz. Początkujący (280 p.)
Oczywiście Python! :)

56 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 20 września 2015 przez dawidu00 Obywatel (1,010 p.)
A ja sobie zacząłem od Java potem C , następnie liznąłem PHP ,CSS i JavaScript. Teraz jestem na etapie JavaFX i Androidzie :) A w przyszłości JavaEE i Python :)
komentarz 20 września 2015 przez niezalogowany
Hm... Bardzo dużo :D Widzę, że lubisz wszechstronność ;) Ja z tego tylko C(++), CSS i trochę Pythona umię ;)
komentarz 20 września 2015 przez dawidu00 Obywatel (1,010 p.)
edycja 20 września 2015 przez dawidu00
Wiesz jak dla mnie ograniczanie się to zły pomysł , świat do odważnych należy :) W sumie kiedyś coś tam próbowałem jeszcze w C++, ale to były tylko przymiarki. No i bym zapomniał, jeszcze teraz w szkole poznaję ASM na uC 8051 i  Ladder.
komentarz 20 września 2015 przez niezalogowany
To ja chcę poznać większość możliwości C++ (większość, bo nakierowuję się bardziej na gry, niż programy, ale jak programy to na pewno Qt, ale to może kiedyś ;)), ale dobrze by było też poznać większość możliwości Pythona, bo jest to bardzo potężny język, do tego dość często używany w tych czasach. Ale póki co, to gry w SFML mi wystarczą ;)
komentarz 20 września 2015 przez dawidu00 Obywatel (1,010 p.)
Wiesz Python wsumie jest już na wszystko od WEB , PC do Androida :)
komentarz 20 września 2015 przez niezalogowany
No właśnie, taki wszechstronny :) A C++ teraz jest postrzegany jako język dobry tylko do gier, bo teraz nie jest ważna prędkość programu, tylko prędkość tworzenia programu :| W Pythonie można zrobić program o wiele szybciej niż w C++, a do tego będzie zajmował o wiele mniej linijek (zrobiłem raz w Pythonie program do rzucania monetą 100 razy, nie będę się teraz zagłębiał w szczegóły, ale powiem, że w Pythonie zajął ok. 80 linijek, a w C++ ok. 140 linijek :D), ale jedyną wadą Pythona jest chyba tylko to, że jest wolny. No i może składnia, ale to już zależy od gustu, mnie się bardzo podoba ;) Co nie znaczy, że jest lepsza od składni C++ :)
0 głosów
odpowiedź 20 września 2015 przez b00ny Mądrala (6,050 p.)

Witam!

Ja osobiście jako pierwszego języka uczyłem się HTML. Potem z trudem CSS i teraz uczę się Batcha. C++ to czarna magia ale coś pamiętam :)

komentarz 20 września 2015 przez niezalogowany
CSS z trudem? Ja uznaję ten język jako najłatwiejszy na świecie :D

Batch to był taki mój początek, ale tylko dwa skrypty z neta zgapiłem, więc tego nie uznaję ;)

Ze to C++ to mój ulubiony język :')
komentarz 20 września 2015 przez b00ny Mądrala (6,050 p.)
edycja 20 września 2015 przez b00ny
Z trudem tylko dla tego, że strona była źle przetłumaczona i gówno dało się zrozumieć.

W batchu robię grę aktualnie.

Za jakieś 2 godziny wydaję alphę 0.1.
0 głosów
odpowiedź 20 września 2015 przez Rappa2 Obywatel (1,540 p.)
Moim 1 językiem był c++, teraz uczę się HTML'a i CSS'a
0 głosów
odpowiedź 20 września 2015 przez Avernis Nałogowiec (27,400 p.)
c++ był pierwszy, ale mi się jakoś nie chciało więc sobie odpuściłem(2 podstawówki). Potem pomyślałem nad javą, ale jak wiadomo to język niestabilny i nie do gier. Potem znowu zaczołem z c++ ale coś się nie kompilowało więc przeżuciłem się na html, no, ale na laptopie spróbowałem i zadziałało więc znowu c++ i obecnie przerabiam SFMLa.
komentarz 20 września 2015 przez niezalogowany
Wow, żeby "zacząć programować" w drugiej klasie podstawówki O_O Szacun ;D
komentarz 9 kwietnia 2016 przez hubot Dyskutant (9,090 p.)
Ja już w 1 zacząłem robić strony najpierw na gotowcach (wynik mojej pracy: http://duzo-rozrywki.pl.tl/) a w 2 ogarnąłem HTML, JS, CSS a później PHP z kursu http://kurshtml.boo.pl/ i książki PHP, Apache i MySQL od podstaw Helionu. W 3 klasie podstawówki doszedł C++.
0 głosów
odpowiedź 28 września 2015 przez qwertz Użytkownik (850 p.)
Ja przygodę z programowanie rozpocząłem z JS w okresie około 6klasy podstawówki a 1gim. wtedy grałem w sześciany i pomyślałem, że pisanie modów nie jest takie trudne więc oglądnełem pare poradników i zacząłem pisać, myślałem wtedy, że dużo wiem a nawet nie wiedziałem co to jest zmienna.

Około w 3gim. znowu rozpoczełem swoją przygode z programowaniem tym razem z C# i kolejny raz za pośrednictwem chęci napisania moda do KSP. Nie znalazłem dużej ilości poradników a tym bardziej po polsku. Natknełem się na poradnik w kturym dowiedziałem się, że modele tworzy się w blenderze a później coś się z nimi robi w Unity.                Więc pobrałem blendera i Unity i coś mi nie wychodziło. Dowiedziałem się, że w Uniy można tworzyć własne gry i tak zaczełem się uczyć C#. Dość dużo się nauczyłem w porównaniu do JS. Później zaprzestał na jekiś czas się bawić w Unity.

Usłyszałem gdzieś o ciągu fibonacciego i chciałem dowiedzieć się czym on jest i tak znalazłem kanał Pana Mirosława. Zobaczyłem, że nagrywa jeszcze kursy do C++ i znowu poczułem chęć do programowania. Właśnie wtedy nauczyłem się i dalej ucze programowania w tym pięknym języku jakim jest C++.

Teradz jestem w kalasie 1 technikum jako informatyk i mam w planach nauczenie się jeszcze programowania stron internetowych.
0 głosów
odpowiedź 3 października 2015 przez Artur Rabenda Obywatel (1,300 p.)
od c++ zaczołem i dalej się tego języka ucze :)
komentarz 3 października 2015 przez niezalogowany
To dobrze, że C++ ;)
komentarz 9 kwietnia 2016 przez hubot Dyskutant (9,090 p.)
Można też zacząć od VB.NET, skupia się bardziej nie na typowo technicznym podejściu do informatyki jak w C++ tylko bardziej na efekcie oraz wyniku przez co jest łatwiej dla początkującego. Zresztą najlepiej zacząć od tego, co pasuje.
0 głosów
odpowiedź 3 listopada 2015 przez Michał628496 Pasjonat (17,340 p.)
Moim pierwszym językiem programowania był Pascal,gdzieś znalazłem książkę i chciałem spróbować.

Po kilku latach kolega mi powiedział o Pythonie , i  do tej pory go używam.

A teraz piszę programy w Pythonie,C++,PHP,Java Script
komentarz 3 listopada 2015 przez niezalogowany
Wszyscy mówią, że teraz Pascal jest strasznie przestarzałym językiem i chyba już się w nim nic nie robi, co nie?

Fajnie, że Pythona dalej używasz, ja go poznałem, bo zaciekawiła mnie jego składnia, ale póki co to tylko przeczytałem całą książkę o nim i nie rozwijam się w jego kierunku (czyli kolejne biblioteki i programy). Może kiedy indziej :)
komentarz 3 listopada 2015 przez Michał628496 Pasjonat (17,340 p.)
Eee tam. Pascal nie jest aż tak przestarzały . Są języki których wogóle się już nie używa do programowania komputerów(np. Assembly)

A Python ma trochę więcej możliwości niż C++ (np łatwe operacje na łańcuchach/tablicach,nie trzeba definiować typów) , ale nie kompiluje się , nie ma polimorfizmu(chyba że jest jakaś biblioteka)
komentarz 2 kwietnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Pascal nie jest aż tak przestarzały 

To fakt, Free Pascal nadal się rozwija...

 Są języki których wogóle się już nie używa do programowania komputerów(np. Assembly)

Pierwsze słyszę... 

0 głosów
odpowiedź 2 kwietnia 2016 przez hubot Dyskutant (9,090 p.)
To się zaczęło gdzieś w wieku 7 lat. Najpierw pisałem strony na gotowcach, potem zacząłem się uczyć HTML razem z CSS, JS i PHP. Przy okazji zacząłem się uczyć C++ i tak całe dzieciństwo spędziłem przy PHP i C++. Próbowałem coś robić w OpenGL i WinApi. Jak miałem ok. 12 lat czyli gdzieś tak w 6 kl. podstawówki zainteresowałem się platformą .NET i zainstalowałem sobie VS 2010 oraz zacząłem pisać pierwsze programy w VB.NET, z czasem przeszedłem na C# ale moje zamiłowanie do VB.NET zostało i kiedyś do niego wrócę jak skończę te najważniejsze aspekty C# przerabiać typu programowanie wielowątkowe, LINQ, bazy danych, ASP.NET, Unity3D itp.
komentarz 3 kwietnia 2016 przez niezalogowany
No, to wcześnie zacząłeś ;)
komentarz 9 kwietnia 2016 przez hubot Dyskutant (9,090 p.)
No i jestem z tego zadowolony :)
0 głosów
odpowiedź 2 kwietnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

co było pierwsze: C, czy B ;)

Oczywiście że pierwszym był język B stworzony przez Kena Thompsona i Denisa Ritchie w 1969 roku ;) 
https://pl.wikipedia.org/wiki/B_(j%C4%99zyk_programowania)

Moim pierwszym językiem był Asembler, a chwilę później również uczyłem się równolegle języka C. Chociaż nie ma to nic wspólnego z programowaniem, później jak to haxior, zainteresowałem się HTML'em i stworzyłem sobie swoją pierwszą stronę... jakaś masakra -> ramki, tabelki, <font>, <center>, <br> x 100, Comic Sans, im więcej animacyjnych GIFów tym lepiej, potem na bardzo długo nie miałem nic wspólnego z frontendem.

komentarz 3 kwietnia 2016 przez niezalogowany
No, ciekawe co by było, gdyby nie stworzono B, a Bjarne Stroustrup nazwał by swój język B :) B++, też nieźle brzmi ;)

Czyli jednak bardziej backend?
0 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2016 przez Fenix Nałogowiec (26,750 p.)
Swoją przygodę zacząłem od C, a później pisałem na Atmegi :P
0 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2016 przez niezalogowany
Batch xD
0 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2016 przez niezalogowany
Moim pierwszym był batch, pozdrawiam
0 głosów
odpowiedź 2 maja 2016 przez Surykat Stary wyjadacz (14,780 p.)
Cpp bo mi na studiach kazali. :)
0 głosów
odpowiedź 3 maja 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Ja pierwszy raz miałem styczność z programowaniem i językiem C, ANSI C a potem to już wszystkiego po trochu C++, Java, Python, Ruby, Lua...
0 głosów
odpowiedź 3 maja 2016 przez Kamson Gaduła (4,280 p.)
Ja zaczynałem od C++.Oczywiście odrazu trafiłem na serię pana Mirosława.
komentarz 3 maja 2016 przez Oskar Botx Morawski Nowicjusz (160 p.)
No szczerze mówiąc to nie trafiłem jeszcze w sieci na tak ciekawy i dobrej jakości kurs, odnośnie programowania, jaki przygotował Mirosław Zalent, a co najważniejsze to za free. Fajnie się oglądało, nawet jeśli to dla początkujących bo ogólnie oprawa graficzna i przykłady sprawiają, że człowiek nie nudzi się oglądając, a przy tym nutka humoru, że tak powiem :)
–1 głos
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez joker Nałogowiec (31,150 p.)
C++, czyli najlepszy wybór na start. :)

Pozdrawiam
komentarz 9 kwietnia 2016 przez hubot Dyskutant (9,090 p.)
Popieram ;)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 623 wizyt
pytanie zadane 31 października 2015 w Offtop przez gab123 Mądrala (5,230 p.)
+8 głosów
6 odpowiedzi 677 wizyt
0 głosów
9 odpowiedzi 3,677 wizyt
pytanie zadane 12 grudnia 2016 w JavaScript przez dewe Gaduła (4,300 p.)

92,552 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,534 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...