• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak uczyć programowania dzieci (I etap edukacyjny)

Object Storage Arubacloud
+3 głosów
2,682 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez solar.glider Obywatel (1,050 p.)
j.w.

7 odpowiedzi

+6 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez Bea Użytkownik (560 p.)
wybrane 15 kwietnia 2015 przez solar.glider
 
Najlepsza
Pierwszy etap edukacyjny? Scratch albo Scratch. Ewentualnie Scratch. Świetna nauka przez zabawę, przyjazne dla dzieci środowisko. Całkowicie bezpłatny. Kapitalnie uczy myślenia programistycznego dając możliwość szybkiej weryfikacji bez potrzeby zapamiętywania/wpisywania kodu. Działa online i offline (po zainstalowaniu programu). Jedyną "wadą" (moim zdaniem) jest tolerancyjność do bólu. Zadziała nawet kliknięta pojedyncza linijka kodu. Ale wystarczy zadbać o szczegóły (np. "domykanie" skryptów przez uczniów), aby przy przeskoku na C++ usłyszeć: "To to samo co Scratch, tylko trzeba pisać".

Naprawdę polecam i służę pomocą w tym zakresie.

scratch.mit.edu
0 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez robert9620 Stary wyjadacz (11,640 p.)
na pierwszy ogień tylko i wyłącznie "magiczne bloczki"
0 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez Do.Zzay Mądrala (5,700 p.)
Scratch - jedyne co znam.
komentarz 27 sierpnia 2020 przez sokolowskawiga Nowicjusz (100 p.)

I super, ale nie ma co spoczywać na laurach, trzeba się uczyć i dalej poszerzać wiedzę, zwłaszcza jak ten temat cię interesuje. Zerknij sobie na ofertę kursów i może znajdziesz coś ciekawego dla siebie https://www.giganciprogramowania.edu.pl/?#nauka

0 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez Dragonet.17 Pasjonat (19,630 p.)
Jeżeli masz dobrą więdzę na ten temat, to uważam,że powinno się porównywać pojęcia np, zmienne, pętle, wskaźniki do rzeczy które już znają, tak, aby mogły zrozumieć schemat ich działania.
Przykładowo szufladki w ramie to puste pudełko po bombonierkach i zapełniamy je danymi w postaci słodkości, napis to cukierek, liczba to czekoladka. Można to zmodyfikowaćw zależności od stosowanych przykładów
Myślę, że najprostszym jężykiem do nauki jest HTML.
komentarz 6 sierpnia 2016 przez Krzysztof Trybuś Mądrala (5,280 p.)
Tak... Metoda skojarzeniowa jest dobrym pomysłem - właśnie w taki sposób mózg uczy się najefektywniej.
0 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez r00t Mądrala (6,960 p.)
W UK gdzie mieszkam bardzo popularna spolecznoscia jest tzw Code Club gdzie wolontariusze (studenci ale nie tylko) ucza dzieciaki programowania HTML/CSS, Scratch i Python.

Niewiem czy takie kluby w Polsce istnieja ale mozna zawsze sie popytac:

https://www.codeclub.org.uk/

Pozdrawiam
0 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez jk_kord Bywalec (2,950 p.)
Dlatego że jestem dużym dzieckiem, 14 lat, uważam że dobrze chyba zacząć od Logomocji. Pomaga zrozumieć logikę programowania. A dla jeszcze mniejszych polecam Code.org. Sam sie w to bawiłem.

Pozdrawiam.
–4 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
Ogólnie kolejność nauki programowania powinna wyglądać w ten sposób
1. Logo
2. Pascal
3. Nauka algorytmów z tablicami, pętlami itd.
4. C/C++

Chyba najlepsza kolejność do zrozumienia wszystkiego.
komentarz 15 kwietnia 2015 przez niezalogowany

Raczej Scratch. Jakoś nie wyobrażam sobie 9-latka piszącego w Turbo Pascalu smiley

Istnieje jeszcze Hugo 2.2.1 - środowisko programistyczne. Sam na nim zaczynałem, niestety...

komentarz 15 kwietnia 2015 przez niezalogowany

A oto Scratch.
Scratch vs. Pascal smiley

komentarz 2 marca 2017 przez damoch Nowicjusz (100 p.)

Faktycznie widać różnicę :D

programowanie ma jeszcze więcej zalet http://dumnyrodzic.pl/artykul/programowanie-jezyk-sukcesu  

i tak jak mówi Bill Gates

"Nauka pisania programów to gimnastyka dla mózgu"

komentarz 28 kwietnia 2020 przez sokolowskawiga Nowicjusz (100 p.)

@Ehlert, Zawsze można zapisać się do szkoły, w której uczą programowania od podstaw, zapisując się na dedykowane do danej grupy wiekowej kursy. Ja polecam Gigantów Programowania kursy prowadzone są swietnie, w dodatku w obecnej sytuacji nie musiałam porzucać zajęć, bo odbywają się teraz online w domu - świetna sprawa.

komentarz 28 kwietnia 2020 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
Zmieniam zdanie, wstyd mi za tą odpowiedź.

Mimo to uważam że zapoznanie się z wieloma językami programowania daje bardzo fajne obycie, które potem poszerza horyzonty.

Podobne pytania

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,554 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...