• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Aktualizacja do Windows 10 obok Ubuntu

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
517 wizyt
pytanie zadane 28 grudnia 2015 w Systemy operacyjne, programy przez antekskocz Początkujący (420 p.)
Witam

Na moim komputerze mam zainstalowane dwa systemy: Windows 7 i  Ubuntu 14. Chciałbym zaktualizować Windows 7 do Windows 10. Moje pytanie: Czy po aktualizacji Windowsa Ubuntu będzie normalnie działało ?

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 28 grudnia 2015 przez fckueve Dyskutant (9,470 p.)
Ummm... Z tego co mi się wydaje, windows nadpisze bootlooad'er. Tzn, ja miałem tak że podczas włączania laptopa, wyskakiwał mi bootloader windowsa w którym były opcje > windows 10 i other system czy jakoś tak. Ten other system prowadził do gruba2. ale jako tako działało to normalnie.
+1 głos
odpowiedź 28 grudnia 2015 przez DL TD Nałogowiec (36,710 p.)
Tak jak napisał @fckueve windows nadpisze bootloader. Skorzystaj wtedy z programu EasyBCD i dodaj do bootloadera linuxa. Możesz ustawić, aby linux odpalił się automatycznie (wtedy będzie pojawiał się stary dobry Grub, jeśli go masz) :)
0 głosów
odpowiedź 28 grudnia 2015 przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)
Możesz zaktualizować, następnie wystarczy tylko wgrać jeszcze raz GRUBa, a do tego wystarczy płytka ubuntu chyba. W każdym razie nie jest to nic trudnego.
komentarz 28 grudnia 2015 przez DL TD Nałogowiec (36,710 p.)

następnie wystarczy tylko wgrać jeszcze raz GRUBa

Co? Gdzie ty chcesz tego Gruba wgrywać?

komentarz 28 grudnia 2015 przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)
W momencie zaistalowania windowsa, odcinane jest użytkownikowi wybranie systemu przy starce komputera. Aby powrócila trzeba przywrócić GRUB-a. Przynajmniej jak tak to robiłem przy Windowsie 7 i Mincie.

Coś takiego:

http://howtoubuntu.org/how-to-repair-restore-reinstall-grub-2-with-a-ubuntu-live-cd
komentarz 28 grudnia 2015 przez DL TD Nałogowiec (36,710 p.)
Rozumiem, że robiłeś to na LiveCD? W sumie o tym nie pomyślałem. Ale nie łatwiej jest Windowsowy bootloader ustawić na partycję z Linuxem i tam Grub będzie już zainstalowany?
komentarz 28 grudnia 2015 przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)
Pewnie można i tak. Dla mnie łatwiej było liveCD ubuntu wsadzić i zrobić naprawę bootloadera, bo trwa to z 10 minut łącznie. Kicha jest jedynie na najnowszych komputerach, gdzie UEFI i inne bajery blokują pingwina zupełnie, ale to już inna sprawa.
komentarz 28 grudnia 2015 przez DL TD Nałogowiec (36,710 p.)
Mój piękny laptop właśnie zawiera UEFI, ale go po części rozwaliłem xD Teraz śmiga :D

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 296 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 13,778 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,749 wizyt

92,573 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,645 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...