• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Podana liczbe rzeczywista zapisana w systemie dwójkowym przedstaw jako element zbioru M (mantys)?

0 głosów
547 wizyt
pytanie zadane 23 grudnia 2015 w Algorytmy przez Oskar Kufel Nowicjusz (160 p.)
Witam mam zadanie o tresci jak w głównym pytaniu. Problem polegana tym ,że jestem źielony w tym i nie wiem jak to zrobić wiem co to jest system binarny i troche rozumie uzupełnienie do 1 i uzumełnienie do 2 ale manytsa i jak to się robi kompletnie nie wiem a chciałbym się dowiedzieć. Oto poniżej treść zadania oraz przykłady :

Podana liczbe rzeczywista zapisana w systemie dwójkowym
przedstaw jako element zbioru M:
a) a = 10, 11; M=M(2, 4, 3, 3);
b) b = −0, 011; M=M(2, 2, 2, 2);
c) c = 11, 1001; M=M(2, 3, 2, 3);
d) d = −101, 1101; M=M(2, 2, 5, 5);
e) e = −10101, 011001; M=M(2, 4, 3, 6);
f) f = 0, 00000111; M=M(2, 5, 7, 4);
g) g = 1, 001101; M=M(2, 3, 6, 6).

 

Jest jeszcze drugie zadanie pewnie łączące się z poprzednim o którym też nie mam pojęcia w necie są jakieś materiały ale to jest nie jasne. A brzmi ono "Zadanie 10 (Liczby rzeczywiste, notacja IEEE 754 ). Podana liczbe rzeczywista
zapisana w systemie dziesietnym zapisz posługujac sie notacja
IEEE 754:

a) a = 23;
b) b = −98;
c) c = 0, 125;
d) d = −0, 625;
e) e = 17, 75;
f) f = −42, 375;
g) g = 100." i potem mam podobne tylko że na odwrót  czyli mam liczbe w IEEE 754 i musze ją zapisać w dziesiętnym.

a) a = 0 10000100 10001000000000000000000;
b) b = 1 10000101 10111100000000000000000;
c) c = 1 01111101 00000000000000000000000;
d) d = 0 01111110 11000000000000000000000;
e) e = 1 10001000 00010101110000000000000;
f) f = 0 10000101 00000000100000000000000;
g) g = 0 10000010 11110100000000000000000.

 

Nie potrzebuje żebyście mi zrobili wszystkie przykłady ale tak po 2 z każdego zadania i z wytłumaczeniem dla całkiem zielonego człowieka. :) MOże napisali jakiś algorytm liczenia , konwertowania

 

Z góry Dziękuję:) I wszystkim forumowiczom Życzę wesołych świąt i mniej syntaxów !

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 23 grudnia 2015 przez Mikrokontroler xD Stary wyjadacz (13,500 p.)
Masz to powinno ci rozjaśnić podstawy podstaw

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dw%C3%B3jkowy_system_liczbowy

https://pl.wikipedia.org/wiki/IEEE_754

Raczej nikt normalny nie będzie internetu przepisywał.

Pozdrawiam

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,397 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 913 wizyt
pytanie zadane 5 lutego 2016 w Algorytmy przez mar3 Gaduła (3,040 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 719 wizyt
pytanie zadane 11 marca 2019 w Algorytmy przez adam11 Użytkownik (570 p.)

93,740 zapytań

142,675 odpowiedzi

323,294 komentarzy

63,319 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj

Twierdza Linux. Bezpieczeństwo dla dociekliwych

Aby uzyskać rabat -10%, użyjcie kodu pasja-linux, wpisując go w specjalne pole w koszyku.

...