• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Automatyka i robotyka

Aruba Cloud PRO i VPS, Openstack, VMWare, MS Hyper-V
+1 głos
11,680 wizyt
pytanie zadane 23 grudnia 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, szkoła, praca przez String Gaduła (4,520 p.)
Witam :) co myslicie o kierunku Automatyka i Robotyka? :) niedługo matura i mysle sobie co po niej ? Na razie na 1 miejscu jest Informatyka ale ostatnio rozwazam Automatyke i Robotyke. Podobno na studiach sa same podstawy wiec jesli mowa o programowaniu to na obu kieronkach powinno byc podobnie? Wiec moze lepiej AIR:) moze ciekawsze? Jakie sa Wasze opinie ? Ogolnie bardzo jaraja mnie maszyny, jak one dzialaja jak sa zaprogramowane.. Dla wiekszosci spoleczenstwa magia :D

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 23 grudnia 2015 przez draghan VIP (105,930 p.)
Witaj. :)

Zagadnienia automatyki i robotyki są bardzo ciekawe, jednak studia to dość specyficzny stworek. Na pierwszym roku głównie matematyka i fizyka, podstawy elektrotechniki i elektroniki, podstawy mechaniki inżynierskiej... Raczej nic specjalistycznie związanego z automatyką, czy robotyką - co oczywiście nie umniejsza znaczenia tych przedmiotów, bo bez tego dalej ani rusz.
Na drugim roku, w semestrze trzecim, zaczyna się robić lepiej - są podstawy robotyki, mechatroniki, automatyki... Niestety, w większości teoria.
Potem robi się ciekawiej - dochodzą specjalizacje, a więc zaczynasz w końcu robić coś, co Cię interesuje. Wpada sporo zajęć laboratoryjnych, więc (teoretycznie, zależy od sposobu prowadzenia tych zajęć) możesz dużo rzeczy dotknąć i przetestować.

Piszę tutaj z własnej perspektywy, a więc subiektywnie. Obecnie studiuję AiR na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej i... polecam AiR, ale nie na WEiA PG. Wszędzie widoczne cięcia kosztów, które niestety odbijają się negatywnie na jakości kształcenia. Jeśli miałbyś iść na EiA na PG, to spróbuj dostać się na Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki - oni przynajmniej mają hajs. :P

A co do programowania - my mieliśmy podstawy Pythona w I semestrze jako wprowadzenie do programowania, potem dwa semestry C (z małą domieszką C++), potem dochodzi ASM. Wszystkiego da się nauczyć, wszystko jest prowadzone od podstaw. ;)

Pozdrawiam.
+2 głosów
odpowiedź 23 grudnia 2015 przez Schizohatter Nałogowiec (39,600 p.)
Kierunek bardzo interdyscyplinarny, przez co jego interpretacja zależy w całości od wydziału, na który pójdziesz. Na ten przykład - AiR na wydziale Automatyki, Elektroniki, Informatyki na Politechnice Śląskiej, to zupełnie co innego niż AiR na wydziale Mechanicznym Technologicznym. Pierwsza to elektronika, programowanie, czujniki (ta część "logiczna" robotów), natomiast na drugim, jak nazwa wydziału wskazuje - bardziej budowa maszyn, czyli rysunki techniczne, mechanika, wytrzymałość materiałów, robotyzacja procesów produkcyjnych, podstawy konstrukcji maszyn, nauki o materiałach itd. itp. Jak widać, na AEI - bardziej oderwane od rzeczywistości (abstrakcyjne, cybernetyczne), a na MT - mocno związane z otaczającym nas światem.
komentarz 23 grudnia 2015 przez draghan VIP (105,930 p.)

Kierunek bardzo interdyscyplinarny

Zapomniałem wspomnieć, a rzeczywiście to jest najprawdziwsza prawda. Stąd też takie zróżnicowanie tego kierunku, nawet w obrębie jednej uczelni. Ode mnie yes.

+2 głosów
odpowiedź 24 stycznia 2016 przez wrzaskun Początkujący (280 p.)
Ach ten AiR, jeśli lubisz matematykę, fizykę, elektronikę i całą masę oprzyrządowania do robotów począwszy od silników skończywszy na kamerach, sensorach itd... oraz co najważniejsze kochasz modelowanie matematyczne które potem będziesz usiłował przekuć na program to jesteś na dobrym kierunku. Na całych studiach jest może 5% programowania i prawie nic się nie zmieniło od 10lat. I tak zrobisz furorę na mieście wiedząc jak może być zbudowany samochód Tesla albo jakiś tam robot wojskowy czy inny sensor do wykrywania czegoś tam ale jest jedno ale, te wszystkie podzespoły są już zrobione przez zachodnie firmy w małym gronie na patentach więc co byś chciał po takich studiach osiągnąć? opowiedzieć o tym innym? :) czy znaleźć fajną pracę w firmie która tworzy nową rzeczywistość? jeśli to ostatnie to takich firm jest tylko kilka :/
0 głosów
odpowiedź 23 grudnia 2015 przez Porcupine Nałogowiec (31,560 p.)
Na pewno Automatyka i Robotyka to bardzo fajny kierunek, musisz jednak zdecydować co Ci się bardziej podoba, bo nie zgodzę się z Twoim stwierdzeniem, że materiał z programowania będzie podobny co na Informatyce :) Jeśli interesuje Cię budowa robotów, programowanie mikrokontrolerów czy coś w ten deseń to pewnie, ale na Informatyce czystego programowania będzie zdecydowanie więcej :) Ja jestem właśnie na pierwszym roku Informatyki. Pierwszy rok to faktycznie w głównej mierze matematyka, z przedmiotów informatycznych mamy coś w rodzaju nauki algorytmów, język C i wprowadzenie do systemu UNIX. Później jednak rozkręca się i będzie C++, Java, Python, Scala, Erlang, JS, Asembler i inne :) Radzę Ci przed podjęciem wyboru wejść na stronę uczelni, która Cię interesuje i porównać syllabusy obu kierunków, to powinno Ci mniej więcej dać rozeznanie co gdzie uczą i będziesz mógł wybrać co bardziej Cię kręci!

Pozdrawiam,
komentarz 24 grudnia 2015 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
Cofam zgłoszenie:) Chciałbym dodać tylko, że studia nie do końca uczą programować. Raczej bym powiedział, że zachęcają do spróbowania pisania aplikacji w różnych językach.

https://www.facebook.com/groups/666151076835236/permalink/870233039760371/?comment_id=870234189760256&comment_tracking=%7B%22tn%22%3A%22R7%22%7D

Podobne pytania

0 głosów
6 odpowiedzi 683 wizyt
pytanie zadane 23 lutego 2016 w Offtop przez String Gaduła (4,520 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 204 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 566 wizyt

91,798 zapytań

140,459 odpowiedzi

316,880 komentarzy

61,146 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...