• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Problem z biosem, komputer nie startuje

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
821 wizyt
pytanie zadane 17 grudnia 2015 w Systemy operacyjne, programy przez in4mat Bywalec (2,600 p.)
Witam, ostatnio po włączeniu starego komputera, zaraz przy starcie pojawił się napis:

BIOS ROM checksum error
Detecting floppy drive A media...
Drive A error. System halted
przy czym komputer zaczął piszczeć. Resetowałem bios zworką oraz przez wyjęcie bateryjki jednak za każdym razem jest to samo. Przywrócić ustawieć fabrycznych z pozycji biosu nie mogę, gdyż po prostu nie mogę do niego wejść. Podejrzewam wyczerpanie baterii, gdyż wcześniej jakieś 2 miesiące temu w systemie  ustawiała się data 1.01.1970 (chyba taka), oraz trzeba było nacisnąć F1 aby system wystartował. Piszę tutaj, ponieważ nie wiem czy winna jest bateryjka, czy wina może leżeć po innej stronie. Z góry dzięki za odpowiedzi.

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 17 grudnia 2015 przez NXT Obywatel (1,860 p.)
Wujek Google podpowiada, że mogła uszkodzić się kość BIOSu lub zawartość tej kości, czyli należałoby wgrać od nowa BIOS.
komentarz 17 grudnia 2015 przez in4mat Bywalec (2,600 p.)
Orientujesz się może, czy istnieje możliwość wgrania BIOSu za pomocą pendrive? Bo niestety nie mam możliwości utworzenia dyskietki :D
komentarz 17 grudnia 2015 przez NXT Obywatel (1,860 p.)
Nigdy nie aktualizowałem/wgrywałem BIOSu. Z tego co mi się wydaje pendrive wchodzi w grę, ale to już zależy od płyty głównej i tego czy obsłuży pendriva, bo jak napisałeś jest to stary komputer. Teraz kwestia tego co tak naprawdę oznacza "stary komputer" ;)

Jednak proponuje pójść za radą draghana i zacząć po kolegi sprawdzać w czym jest problem.
+2 głosów
odpowiedź 17 grudnia 2015 przez draghan VIP (106,230 p.)
Najprostszą i najmniej kosztowną opcją jest wymiana owej baterii. Kosztuje ona coś koło trzech złotych, a wymienia się ją w dwie minuty, wliczając w to czas na znalezienie śrubokręta.

Dopiero kiedy ta opcja nie rozwiąże problemu, szukamy dalej. Może to być - jak sugeruje BIOS - coś złego z napędem (chyba że go fizycznie nie posiadasz), może to być coś z kontrolerem dysków, a może to być coś z pamięcią CMOS, jak pisze NXT. W każdym razie wszystko inne niż bateria na tę chwilę oznacza kłopoty.
komentarz 17 grudnia 2015 przez in4mat Bywalec (2,600 p.)
Jeżeli chodzi Ci o stacje dyskietek, to odłączyłem ją jakieś 2-3 lata temu, także to raczej nie ona stanowi źródło problemu, aczkolwiek jest to dość stary (nawet bardzo) komputer, także nie zdziwiłbym się gdyby coś się działo jak wspomniałeś z kontrolerem dysków, lub CMOSem.
komentarz 17 grudnia 2015 przez NXT Obywatel (1,860 p.)
Fakt, lepiej sprawdzać po kolei :)
komentarz 17 grudnia 2015 przez draghan VIP (106,230 p.)

Wymontuj obecną baterię i udaj się z nią do sklepu elektronicznego czy komputerowego (u mnie w rodzinnym miasteczku takie baterie sprzedaje nawet... farbkarz) - powinieneś bez problemu dostać taką samą czy odpowiednik, jeśli pokażesz sprzedawcy starą.

Kiedy napięcie na tej baterii spada, z komputerem dzieją się przedziwne rzeczy - np. mój stary komputer nie chciał mi załadować pulpitu Windows (reszta śmigała), a jeden z laptopów cierpiący na wyczerpanie wyłączał mi w losowych momentach matrycę. Po wymianie baterii oba powróciły do swojej dawnej formy.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 2,101 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,045 wizyt
pytanie zadane 16 grudnia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Hardwell Dyskutant (8,960 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 186 wizyt
pytanie zadane 25 maja 2019 w Sprzęt komputerowy przez radzikuu Użytkownik (890 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,086 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...