• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kurs Java dla początkującego [sprecyzowane pytanie].

Object Storage Arubacloud
+3 głosów
339 wizyt
pytanie zadane 8 grudnia 2015 w Java przez Waasil Początkujący (450 p.)
Witam!

Nie chcę powielać tematów, ale stwierdziłem, że indywdualnie rozpatrzony przypadek, będzie najlepszą możliwością.

Jestem studentem geodezji. Jak już zdążyłem zauważyć, same studia nie wystarczą w przyszłości, dlatego postanowiłem rozpocząć dodatkową drogę rozwoju osobistego w postaci programowania. Po przeanalizowaniu różnych języków, mój wybór padł na Javę, gdyż zastanawiam się nad stworzeniem aplikacji na adroida (można w Javie programować na inne systemy mobilne?). Chciałbym, aby był to jakiś mobilny geoportal lub geolokalizator.

Na studiach mam jedynie styczność z bazami danych (SQL).  I tutaj pojawia się moje pytanie:

Czy przygodę z programowaniem w Javie powinienem rozpocząć przez tworzenie aplikacji działających na komputerze, a następnie przenieść się na urządzenia mobilne? Czy jest może szansa na rozpoczęcie od urządzeń mobilnych i z czasem przeniesienie się na aplikację na komputer?

Ułatwiłoby mi to prawdpopodobnie wybór jakiegoś kursu (chyba że macie coś godnego polecenia, dobrego pod kątem merytorycznym i dobierania przykładów, które wg. mnie są najważniejsze).

Liczę na Waszą pomoc! :)

3 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 8 grudnia 2015 przez Grzyboo Nałogowiec (28,860 p.)
edycja 8 grudnia 2015 przez Grzyboo
Na pewno warto zacząć od komputera, bo jest to dużo bardziej praktyczne i łatwiej testować. Inna sprawa to to czy w ogóle Java jest dobrym wyborem na pierwszy język.
komentarz 8 grudnia 2015 przez Waasil Początkujący (450 p.)
Gdzieś przeczytałem, że fajnie jest mieć jakiś plan/pomysł i zacząć się uczyć języka programowania, aby go zrealizować. Chyba że źle się na to zapatruję, to jestem otwarty na wszelkie porady :)
1
komentarz 8 grudnia 2015 przez Grzyboo Nałogowiec (28,860 p.)
I bardzo słusznie, oczywiście można uczyć się Javy, bo jest względnie prosta. Tylko jeżeli nigdy nie miałeś do czynienia z programowaniem to może być ciężko przez to przebrnąć, bo trzeba sporo rzeczy brać za pewnik z góry, bez zrozumienia jak to działa. W innych językach programowanie obiektowe jest wprowadzone naturalnie, po zapoznaniu z podstawami podstaw. W Javie od razu jesteś wrzucany w obiektówkę. Nie jest ona trudna, jak ludzie mają tendencję mówić. Jednakże, dla początkującego jest zbyt obszerna w moim odczuciu. Jeżeli miałeś już przyjemność programować w innym języku - śmiało zacznij się uczyć Javy. Kursów jest raczej niewiele, więc polecałbym jakąś książkę. Jeśli jednak to Twój absolutnie pierwszy język programowania to polecam zacząć od C++ i dojść chociaż do podstaw obiektowego programowania i zrozumieć najprostsze mechanizmy. Kurs MZ będzie wystarczający. A potem książka do Javy i katowanie Javy.
+4 głosów
odpowiedź 8 grudnia 2015 przez zirael [PL] Mądrala (5,200 p.)
A ja uważam że najlepszym wyborem języka na start to C++, z resztą nie raz o tym wspominał pan Mirosław w swoich kursach. Na Jave proponuję się przenieść dopiero kiedy będziesz się dobrze czuł programując obiektowo.

W międzyczasie ucz się algorytmów i struktur danych, na pewno Ci się wszystko zwróci z czasem :)

pozdrawiam serdecznie i życzę wytrwałości w nauce.
komentarz 8 grudnia 2015 przez Waasil Początkujący (450 p.)
Dziękuję za odpowiedź!

Co masz dokładnie na myśli mówiąc o nauce algorytmów i struktur danych? Jestem trochę świeży w tym temacie ;)

Masz na myśli takie przykłady? http://www.algorytm.org/
1
komentarz 8 grudnia 2015 przez zirael [PL] Mądrala (5,200 p.)
edycja 8 grudnia 2015 przez zirael [PL]
Dokładnie o to mi chodzi!

Na początek jakieś proste algorytmy, np. sortowania (bąbelkowe, szybkie sortowanie) podrzucam tutka MZ (https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=LKiaoV86iJo), na pewno Ci się to przyda, a także mam fajną stronkę do nauki polecam Ci zajrzeć: http://wazniak.mimuw.edu.pl/index.php?title=Strona_g%C5%82%C3%B3wna

Literatura: Thomas Cormen - "Wprowadzenie do algorytmów" 2012 (albo wcześniejsze)

Niklaus Wirth - "Algorytmy + struktury danych = programy" WNT, 2004

 

Narazie skup się na nauce języka programowania ze strony pana Mirosława, poznaj jego główną strukturę (instrukcje warunkowe, pętle, funkcje, tablice, itd). Dopiero później pomyśl o algorytmach, docenisz z czasem jak one ułatwiają pracę i przyspieszają pisanie programów :)
komentarz 8 grudnia 2015 przez plox Początkujący (320 p.)
Tak jak pan zirael [PL] polecam zacząć od C++, ale ja osobiście zacząłem od Javy, może rzeczywiście było trudniej ale da się przez to przebrnąć.
+3 głosów
odpowiedź 8 grudnia 2015 przez Waasil Początkujący (450 p.)
Dziękuję za dobre słowa i porady! Czyli pójdę waszymi radami i postaram się przerobić C++ i programowanie obiektowe w C++. Będzie to swoisty test dla mnie :P

Jakby ktoś chciał coś dodać jeszcze, to wszelkie kolejne przemyślenia są mile widziane!

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 922 wizyt
pytanie zadane 31 sierpnia 2017 w Java przez atiro01 Bywalec (2,390 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 556 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 409 wizyt

92,551 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,529 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...