• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Java SE to Java EE Spring [Java]

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,590 wizyt
pytanie zadane 30 listopada 2015 w Offtop przez Mikrokontroler xD Stary wyjadacz (13,500 p.)
zamknięte 2 grudnia 2015 przez Mikrokontroler xD
Cześć, jakiś czas temu opanowałem Jave SE w stopniu bardzo dobrym (a przynajmniej tak mi się wydaje)  i chciałbym teraz wkroczyć w świat Javy EE+Spring+Hibernate itd.

I teraz pytanie do was czy możecie rzucić jakimiś tytułami jakiś dobrych książek, artykułów, stron internetowych?
Mogą być wersje angielskie i niemieckie głównie zależy mi na pewności że to co będę czytał będzie dobre i sprawdzone.
komentarz zamknięcia: Rozwiązany

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 1 grudnia 2015 przez tymon_rogowski Bywalec (2,960 p.)
wybrane 2 grudnia 2015 przez Mikrokontroler xD
 
Najlepsza

Ja ze swojej strony mogę polecić Spring in Action i Hibernate in Action jeśli chodzi o książki. A tak pozatym to pomysł na jakiś mini-projekt, oficjalna dokumentacja + guidy i do dzieła. Najlepiej od razu na głęboką wodę :)

powodzenia.

komentarz 1 grudnia 2015 przez Mikrokontroler xD Stary wyjadacz (13,500 p.)
Wielkie dzięki za konkrety a jaki mini projekt byś polecił żeby się przy tym wiele nauczyć?
Byłbym wdzięczny za pomysły :D
komentarz 1 grudnia 2015 przez tymon_rogowski Bywalec (2,960 p.)
Raczej coś mało skomplikowanego jeśli chodzi o domenę tak żebyś mógł się bardziej skoncentrować na technologi. Zależy też od czego chcesz zacząć, Spring czy Hibernate. Warto też podzielić sobie to wszystko na mniejsze części i uczyć się tylko jednego frameworka na raz i kolejne dokładać jak już masz jeden opanowany. Pisałeś że już masz SE ogarnięte, jeśli wliczasz w to FXa to na początek możesz sobie zrobić "front-end" do bazy danych z Hibernatem. Powiedzmy obsługa magazynów dla sieci sklepów, gdzie sieć dzieli się na regiony w regionach są magazyny w magazynach produkty, produkty są brane od dostawców i wystawiane w sklepie i dziennie schodzi jakaś ilość produktów ze sklepu itp. Użyj wyobraźni i powymyślaj jakieś encje i przypadki użycia do nich. Tak żeby było na czym poćwiczyć rożne typy relacji. Albo weź jakąś istniejącą aplikację i za modeluj część jej bazy danych... np. takie Allegro. Jak już będziesz miał ORMa opanowanego to możesz dorzucić Springa ale sam "core" - dependency injection i poogarniać to co dotychczas napisałeś w komponenty. Następnie jak już masz podstawy Hibernata i Springa to możesz zrobić refaktor z Spring Data co pewnie pozwoli wywalić większość kodu który wcześniej napisałeś do obsługi bazy :)
komentarz 2 grudnia 2015 przez Mikrokontroler xD Stary wyjadacz (13,500 p.)
Wielkie dzięki za poprzednią odpowiedź

dzisiaj rozmawiałem z kolegą na ten temat i powiedział mi on że w zasadzie jak nauczę się springa i hibernate to Javy EE nie muszę znać

Bo podobno Spring to jest taka konkurencja Javy EE z tym że jest łatwy (Podobno :) )
Później jeszcze coś wspominał o Spring Boot że to jeszcze bardziej ułatwia sprawę.

Ja osobiście chciałbym tworzyć aplikacje webowe i w mniejszym stopniu desktop jednak kolega powiedział że spring jest głównie do własnie webowych rzeczy a do takich zadań desktop nie bardzo się nadaje.

Mógłbyś się odnieść do takiej opinii?
komentarz 2 grudnia 2015 przez tymon_rogowski Bywalec (2,960 p.)
Hej, no to po kolei,

Co do zamienności Springa+Hibernate i Javy EE to jest w tym sporo prawdy. Większość tego co da się zrobić w EE zrobisz też w Springu i vice versa. To czy nie musisz znać to już inny temat. Dają podobne możliwości ale robią to w trochę odmienny sposób i tyle.

Tak, można powiedzieć że Spring jest konkurencją dla EE. Raczej nie zobaczysz użycia obu w jednym projekcie i często nie zobaczysz obu w jednej firmie. Czy Spring jest łatwiejszy? Nie powiedziałbym. Na pewno było tak jeszcze kilka lat temu ale obecnie już nie ma dużej rozbieżności, EE stało się bardziej przystępne i modularne. Spring też jest dość rozległy i jest bardzo dużo do ogarnięcia wieć znowu nie jest tak super łatwo.

Spring tak naprawdę jest prawie do wszystkiego, zależy jakie moduły wybierzesz. Sam pisałem aplikacje w JavaFX która korzystała z Springa i się sprawdził, ale przyznaje że jest to rzadki przypadek żeby spotkać aplikację desktopową w Javie która używa Springa.

Co do Springa i weba to jak najbardziej. Polecam najpierw MVC a potem REST jako backend jeśli planujesz też pisać webaplikacje single page w jakichś innych frameworkach.

Co do SpringBoot'a to zależy. Niektórzy uwielbiają, niektórzy nie cierpią. Osobiście używałem z powodzeniem w kilku projektach ale wiadomo że im bardziej nietypowy projekt się robi tym bardziej takie "ułatwiacze" zaczynają tak naprawdę przeszkadzać więc trzeba z tym uważać. Ogólnie IMHO dobre narzędzie jeśli się już dobrze zna Springa, a zdecydowanie odradzam użycia go w pierwszym projekcie bo tak naprawdę utrudni zdobywanie wiedzy a i w stopę sobie można strzelić.
komentarz 2 grudnia 2015 przez Mikrokontroler xD Stary wyjadacz (13,500 p.)
Super mi to wytłumacyzłeś dzięki wielkie.
Gdyby nie ty nadal bym miał mętlik w głowie z tym co
wyczytałem w internecie a tym co mówił mi kolega :D
+3 głosów
odpowiedź 30 listopada 2015 przez Misiek86 Obywatel (1,160 p.)
Cześć,

znalazłem kiedyś taki tutorial na YT do springa https://www.youtube.com/watch?v=WQzoKvTdusc&list=PLU2dl_1LV_SQXD1_HHpKb-KRd4w1r6yzk&index=1 może będzie spełniał Twoje wymagania :-)
komentarz 1 grudnia 2015 przez Mikrokontroler xD Stary wyjadacz (13,500 p.)
Wielkie dzięki bardzo dobry kurs :) i to po polsku :D

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,062 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 234 wizyt
pytanie zadane 3 marca 2017 w Java przez Azolt Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 203 wizyt

92,556 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,560 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...