• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kogo na rynku jest więcej? Front, czy backendowców?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,210 wizyt
pytanie zadane 29 listopada 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez KubVard Użytkownik (510 p.)

Witam,

Jak obecnie wygląda sytuacja z liczbą ludzi na rynku, którzy zajmują się frontendem i backendem?
Kogo brakuje a gdzie jest przesyt?
Słyszałem opinie, że obecnie trwa "wyścig szczurów" jeśli chodzi o projektowanie stron internetowych. 

Pytam z punktu widzenia osoby, która dopiero próbuje ogarnąć i zrozumieć świat programowania. Interesuje mnie nisza. 
Ostatnio gdzieś czytałem, że:

"Agencja NASA poszukuje do pracy osób i ma nietypowe wymagania. Potrzebna jest osoba, która zna języki programowania wykorzystywane kilka dekad temu. Jednym z tych języków jest Fortran".

 

5 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 29 listopada 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
A moim zdaniem teraz na świecie jest jeden wielki boom na User eXperience :) czyli UX.

Część firm skumała, że z internetu, czy programów - czegokolwiek - korzystają ludzie. Więc powinno sie do tego psychologię stosować.

Jeśli firma tworzy strony internetowe, to potrzeba bardzo dobrego backendu, żeby było optymalne, rozszerzalne, skalowalne i bezpieczne. No i front-endu aby to można było ładnie opakować. Z tym, że frontend, to projektowanie wyglądu aplikacji, połączenie html css, optymalizowanie żądań, SEO, UX, masa innych pojęć. To jest temat rzeka ;)
komentarz 29 listopada 2015 przez KubVard Użytkownik (510 p.)
edycja 29 listopada 2015 przez KubVard
Takiej właśnie odpowiedzi oczekiwałem, choć nie do końca o to mi chodziło. Jednak to miło dowiedzieć się czegoś nowego :)
+1 głos
odpowiedź 29 listopada 2015 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Co za różnica czy niż czy wyż? jesteś dobry to masz dobrą robotę,  jesteś słaby to ci niż nie pomoże.
komentarz 29 listopada 2015 przez niezalogowany
Prawda i nieprawda. Ale widełki mogą znaczączo się różnić, zwłaszcza na początku kariery. Przykład z dupy apple dev vs java. Faktem jest, że jeśli nic nie będzie sobą reprezentował, to prędzej czy później znajdą sobie kogoś na jego miejsce.
komentarz 29 listopada 2015 przez KubVard Użytkownik (510 p.)
A myślisz, że na Javowców to jak długo jeszcze "boom" się utrzyma? Bo chyba obecnie najwięcej ludzi obiera tą drogę programowania.
komentarz 29 listopada 2015 przez niezalogowany
"Bo najlepsze pieniądze!" ROFL
komentarz 29 listopada 2015 przez daro0 Obywatel (1,430 p.)

Źle pojmujesz rzeczywistość smiley Otóż należało by sobie jeszcze odpowiedzieć na pytanie kto jest tym dobrym a kto jest słaby i co tak naprawdę o tym decyduje? Faktyczne umiejętności programisty czy poprzeczka stawiana przez pracodawców (a ta jest bardzo wysoka)? To się tak wszystkim wmawia, że widocznie to ich wina i są za słabi, tymczasem jestem ciekaw jakie Wy, którzy pracujecie i zarabiacie w tych Waszych firmach po kilka tys. macie umiejętności i czy nie jest to tak, że jak ognia boicie się tego że ci którzy dopiero się uczą potencjalnie mogą Wam odebrać tą robotę?

Zastanawiam się też (ostatnio startowałem do kilku z takich typowych agencji interaktywnych), jako FullStack dev, niestety bez powodzenia bo zawsze kończy się tylko na zainteresowaniu, czy większość z tych rekrutacji nie jest dla picu albo ustawiona a portfolio o które cwaniaki proszą to nie jest tylko sposób na drenowanie pomysłów. I niby wymaga się znajomości Bóg wie czego, natomiast zastanawiam się na ile to ma przełożenie w praktyce i jak wygląda kod w tych komercyjnych projektach w takich firmach których jest bez liku. Jak dla mnie to co sie dzieje teraz to jest po prostu żenada a całe to IT (szczególnie jeśli chodzi o rynek PHP) schodzi na psy.

0 głosów
odpowiedź 29 listopada 2015 przez radek024 Szeryf (77,160 p.)
Brakuje ludzi od COBOLA, nie dlatego że jest mało popularny - po prostu programiści tego języka już wymierają XD.

Rzecz jasna, że jest więcej frontendu, ponieważ jest łatwiejszy i z reguły on sam wystarcza na zamówienie klienta.
0 głosów
odpowiedź 29 listopada 2015 przez xR Mądrala (6,260 p.)
Powiem tak, ja osobiście się obawiam, że jak za nie całe dwa lata skończę technikum, potem 5 lat studiów, to informatyków będzie w chust dużo i wszędzie będzie nadwyżka ;)
komentarz 29 listopada 2015 przez Dragonet.17 Pasjonat (19,630 p.)
Ale czym się przejmujesz ?
że większość z nich nie będzie zbyt wiele ogarniała bo pójdą za kasą  a nie powołaniem czy pasją ?
Minusem będzie na pewno fakt, że pracodwacy będą rygorystyczniej patrzeć na nowych pracowników, ale to i tak żadna różnica, kiedy się robi to co się lubi, jesteś w tym dobry, a więc dobre miejsce pracy się znajdzie
komentarz 29 listopada 2015 przez xR Mądrala (6,260 p.)
Tak, trochę się obawiam właśnie tego, że będzie zbyt duża konkurencja :) Płace mniejsze, nie Ty to inny, a tak to muszą cenić :P
komentarz 29 listopada 2015 przez Dragonet.17 Pasjonat (19,630 p.)
Masz rację, ale są to reguły które obowiązują w świecie tylko tych "gorszych".
komentarz 29 listopada 2015 przez niezalogowany
@Dragonet.17 Można robić coś naprawdę dobrze, nie pasjonując się daną dziedziną i odwrotnie. To nie ma nic do rzeczy. Albo potrafisz się sprzedać, albo nie.
komentarz 29 listopada 2015 przez xR Mądrala (6,260 p.)
Możesz być bardzo dobry, a jak będą miliony co zrobią taniutko, szybciutko, uwierz jakbyś dobry nie był, będzie ciężej, o wiele ;)
komentarz 29 listopada 2015 przez niezalogowany
Coraz mniej jest naiwniaków, którzy łapią się na "szybko i tanio", a mówiąc o umiejętności sprzedania się, miałem na myśli świadomość swojej wartości na rynku. Ludzie, którzy robią "szybko i tanio" to nie są osoby, o których pisałem wyżej ;)
komentarz 29 listopada 2015 przez xR Mądrala (6,260 p.)
wiem, odpowiedź była bardziej do dragona :D

Obyś mial racje :)
komentarz 30 listopada 2015 przez Dragonet.17 Pasjonat (19,630 p.)

@ZlapZabijIZakop - pasjonowanie to nie jest czynnik determinujący, jest jedynie pomocny.
Tutaj chodzi o nabyte umiejętności

0 głosów
odpowiedź 29 listopada 2015 przez Dragonet.17 Pasjonat (19,630 p.)
Oczywistym jest że kiedy się jest w czymś dobrym, to masz kasę :P
Ta zasada obowiązuje w każdej dziedzinie nauki.
Moim zdaniem dużo więcej jest frontendowców, bowiem jest to łatwiejsze do ogarnięcia na początek i wymaga nieco innych umiejętności, myślenia itd.

Pozdrawiam :)
komentarz 29 listopada 2015 przez niezalogowany
Jeszcze  się zdążysz przekonać, że dziś nie wystarczy być w czymś dobrym, żeby dobrze zarabiać ;)
komentarz 30 listopada 2015 przez Dragonet.17 Pasjonat (19,630 p.)
Wystarczy, ponieważ sam fakt bycia najlepszym  determinuje wiele innych czynników , które również wpływają na ilość zarabianych pieniędzy.
Oczywiście jak będziesz chciał i uprosisz, to dadzą mniej, logiczne, wszystko jest zależne od CB!

Dlatego też Messi i Ronaldo zarabiają najwięcej, a nie Kapustka....
Wgl Twojego rozumowania, Rasiak ze znajomościami powinien zarabiać najwięcej
komentarz 30 listopada 2015 przez niezalogowany
Głupie porównanie, które potwierdza to co powiedziałem. Ludzi, którzy grają na podobnym,l ub nawet wyższym poziomie co Messi czy Ronaldo jest znacznie więcej, a jednak nie zarabiają tyle co oni, mylę się?
komentarz 30 listopada 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Akurat w Informatyce jest tak, że królują jednak umiejętności miękkie, dlatego często jest tak, że kolega w obok Ciebie gówno robi i zarabia 5 tys więcej niż Ty, który znasz swój język programowania na wylot i jesteś nie do zagięcia.

Dziś trzeba mieć niestety prócz umiejętności też dobrą gadkę, o czym już na forum pisałem.
komentarz 1 grudnia 2015 przez Dragonet.17 Pasjonat (19,630 p.)
No racja, wiedza to fundament, a dodatkowe umiejętości również generują przychód.
Zawsze, daną sytuację generuje wypadkowa kilku  czynników , tooczywiste

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 183 wizyt
pytanie zadane 15 stycznia 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez anonymousProgrammer Początkujący (350 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 92 wizyt
pytanie zadane 15 stycznia 2019 w Java przez anonymousProgrammer Początkujący (350 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 223 wizyt
pytanie zadane 21 stycznia 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Vintoriez Początkujący (380 p.)

92,572 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,644 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...