• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Skoki w assemblerze - czy dobrze rozumuje?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
207 wizyt
pytanie zadane 28 listopada 2015 w Inne języki przez Kapi2222 Obywatel (1,220 p.)

Witam! Mam w assemblerze zadanie o takiej treści:

-Podaj (heksadecymalnie) wartość rejestru AX po wykonaniu następującej sekwencji:

mov ax, 3      ;AX przyjmuje wartosc 3 
loop: cmp ax, 16    ;porownuje 3 do 16 czyli 3<16
      jge ok              ;zrob skok jesli ax jest wiekszy lub rowny czyli nie robimy skoku
      add ax, ax   ;dodajemy do siebie i wychodzi 6
      jmp loop   ;powracamy do loop i wykonujemy to ponownie
ok: int  3    ;kiedy ax bedzie wiekszy lub rowny 16 zwracamy go 

Czy ja dobrze rozumuje i analizuje to zadanie? Uczę sie samemu do tego i nie jestem pewny więc chcę aby ktoś rzucił na to okiem i powiedział czy dobrze to robię. I jeszcze jedno pytanie. Gdy program zwróci nam tę wartość to mam ją później przekonwertować na system szesnastkowy tak? Dzieki za odpowiedzi i rady - pozdrawiam.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 28 listopada 2015 przez jeremus Maniak (59,720 p.)
dobrze rozumujesz.

 a jak myśłisz jaka wartosc będzie w AX po wyjściu z pętli ?
komentarz 28 listopada 2015 przez Kapi2222 Obywatel (1,220 p.)
AX po wyjsciu z pętli powinno wynosić 24 ,ale trzeba to w systemie szesnastkowym zapisać. Jeżeli to dobrze przeliczyłem to będzie 18 tak? :)
komentarz 28 listopada 2015 przez Kapi2222 Obywatel (1,220 p.)
A jeszcze mam takie pytanie ,jeżeli mam kod w takiej postaci: sub ax, bx to odejmuje wartość ax od bx czy odwrotnie?
komentarz 28 listopada 2015 przez jeremus Maniak (59,720 p.)

24 tak !!! :) brawo 18 hexa

sub ax,bx  

działanie: odejmuje bx od ax; wynik przechowuje w Ax

nawet jak nie masz podręcznika to działanie instrukcji możesz wygooglować :)

 

komentarz 28 listopada 2015 przez Kapi2222 Obywatel (1,220 p.)
Dzieki bardzo za odpowiedzi :)
0 głosów
odpowiedź 28 listopada 2015 przez Krawiec91 Pasjonat (19,600 p.)
Tok myślenia jak najbardziej w porządku. A co do drugiego pytania, to zależy na jaki użytek ten kawałek kodu jest. Jak na pokazanie, że wiesz co ten kod robi (na egzaminie z cyfrówki na studiach miałem taki kawałek kodu i w głowie (na kartce) wyliczyć co w danym rejestrze będzie po wykonaniu tych instrukcji) to jak rozkminisz jaki jest wynik dziesiętnie to zamieniasz na hex i fajrant.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 456 wizyt
pytanie zadane 21 stycznia 2016 w Inne języki przez ziemjok Gaduła (4,160 p.)
0 głosów
5 odpowiedzi 907 wizyt
pytanie zadane 4 września 2015 w Inne języki przez NTXFN Gaduła (3,430 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 189 wizyt
pytanie zadane 27 stycznia 2021 w Assembler przez MaTiDxxx Początkujący (290 p.)

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...