• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Szanowni użytkownicy, czy wiecie może: Gdzie można znaleźć pełną specyfikację ekranów LED zarówno dla laptopów jak i PC?

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
247 wizyt
pytanie zadane 23 listopada 2015 w Sprzęt komputerowy przez Pan Wiesław Początkujący (430 p.)

Witam.

Dokładność mojego pytania wiążę się z nazewnictwem (standardem eu i nazewnictwem w stosunku do podstawowych parametrów takiego ekranu np. odświeżania ekranu - 60hz - dla USA/NTSC i 50hz/PAL dla byłej Europy - przekątnych: FHD - 1080px / UHD - 2160px itp. - czyżby manipulacja rynkowa?) (...)
 
A mianowicie: 
 
Według niektórych specyfikacji ekranów Full HD = 1080px, a niektórych 720px, tak samo tyczy się
Ultra HD, gdzie 1 specyfikacja opisuje, że jest to rozdzielczość 4K (2160px), a w niektórych UHD = 4320px (wysokość) 7680px (szerokość), czy nawet Super HD jest określany jako 8K a Extreme HD 16K+. 
 
SZUKAM NIE ZAKŁAMANEJ (NIE ZMANIPULOWANEJ) I PEŁNEJ SPECYFIKACJI EKRANÓW (GŁÓWNIE EKRANÓW typu LED) I MA BYĆ W NIEJ KONKRETNIE ZDEFINIOWANY PRZYDZIAŁ HIERARCHICZNY I ARCHITEKTONICZNY (TZ. INICJAŁY EKRANU) DO ODPOWIEDNIEJ NAZWY DOTYCZĄCEJ PERSPEKTYW EKRANOWYCH, ICH PARAMETRÓW ORAZ OGÓLNIE PRZYJĘTYCH STANDARDÓW UE.
 
PODKREŚLAM KURSYWĄ, W "DOKUMENTACH UE" NIE ZNALAZŁEM ODPOWIEDNIEJ SPECYFIKACJI (A NIEMIECKIEGO NIE ZNAM), DLATEGO Z TEGO IŻ POWODU PONAWIAM PYTANIE: 
 
W KTÓRYM MIEJSCU (NA ZIEMI, SIECI WIRTUALNEJ, KOMÓRCE ORGANIZACYJNEJ ITP.) MOGĘ COŚ TAKIEGO ZNALEŹĆ? 
 
Ponad to (dorzucając bezlitośnie do kotła!), taka specyfikacja powinna minimalnie zawierać mniej więcej podobny wpis (jeden z wielu w takim dokumencie oczywiście) do tego: 
 
Np. Standard UE (Unii Europejskiej) wymaga dla (np.) Wartość: Nazewnictwo "FHD" (Full High Definition), wartość (rozdzielczość) minimalna ekranu 1920px na 1080px (Gwarantowane odśw. 60Hz) [Przekątna ekranu/Ekran 16:9, +dodatkowe informacje rynkowe typu np. dostępny tylko w krajach eu, zabroniona dystrybucja w korei południowej z powodów politycznych itp.].
 
Jeżeli nie istnieje takowa pełna ściśle określona specyfikacja (bo do tej pory takiej nie znalazłem) jestem wstanie wyjść na rękę unii europejskiej i taką specyfikację ręcznie napisać oraz dostarczyć pod nos rzecznikowi unii europejskiej P. Nikiforos Diamandourosonowi (do zatwierdzenia oczywiście), żeby nie powtórzyła się sytuacja z tamtego roku, z nieuczciwymi handlarzami sprzętem elektronicznym na terenie Unii Europejskiej, w sprawie zakłamanych etykietek na laptopach oszukujących klienta kupującego sprzęt elektroniczny (w tym przypadku laptopów). Przypadek ostatniej manipulacji, gdzie laptopy sprzedawane były (i prawdopodobnie do dziś są) pod nazwą Ultra HD i w dodatku z etykietka UHD (gdzie minimalne rynkowe wytyczne ekranu UHD to 2160px) a one sprzedawane były z ekranami FHD (1080px) w tej samej cenie co UHD, a nawet jeszcze sprytniej, bo z niestandardowymi rozdzielczościami niewiele większymi od FHD (bodajże 2560px na 1440px) i też sklasyfikowanymi do UHD, skandal poprostu.. A jak trzeba to i do pani Emily O'Reilly też się napiszę ;).

Jeżeli jest już coś takiego a umknęło mi bardzo bym prosił o odnośnik (jakikolwiek może być w postaci linku lub adresu, czy nawet telefonu - nie ma znaczenia), bo nie chcę z siebie zrobić idioty podpisując dokument własnym nazwiskiem a już coś podobnego zostało zatwierdzone i obowiązuje na terenie ue (trzeba się wziąć jakoś za tych parszywców wreszcie! jak nie prośbą to groźbą).
 
Czy tak ciężko "upublicznić" chociażby małe zestawienie ogólnie przyjęte (i przestrzegane) na terenie UE?. Posypią się głowy i tyle będzie.. . Osobiście nie znalazłem takowych specyfikacji (w internecie i "papierach" eu, adekwatnych do opisów inżynierskich oczywiście) do tej pory. Jeżeli ktoś w tej sprawie ma coś do powiedzenia (wystarczy mała wskazówka/dygresja - to nie musi być od razu pełna i konkretna odpowiedź) niech to napisze, zweryfikuję i podejmę odpowiednie kroki w tej sprawie.

Dodając, chciałbym też uslyszeć wasze zdanie w tej sprawie, bo to już przekracza pewne granice.. Pozdrawiam.
 
P.S Przepraszam za zaczynanie zdania od słowa "Jeżeli/A (...)" i jeżeli jakiegoś humanistę tym uraziłem to najmocniej przepraszam, ale musiałem tak napisać (starałem się nie kaleczyć języka polskiego tym "szerokim" i "głębokim" pytaniem - w zakresie obowiązujących standardów oczywiście).

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 23 listopada 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

Pan zna pojęcie norm?

Jeżeli chodzi o monitory, to nie ma co do nich norm więc z mojego punktu widzenia pojęcia FullHD UltraHD itp to po prostu umowa słowna, dla każdego może znaczyć cokolwiek.

Żeby nie być gołosłownym: 

ISO 11064 Ergonomic design of control centres

  • ISO 11064-1:2000 Principles for the design of control centres
  • ISO 11064-2:2000 Principles for the arrangement of control suites
  • ISO 11064-3:1999 Control room layout ISO 11064-3:1999/Cor 1:2002
  • ISO 11064-4:2004 Layout and dimensions of workstations
  • ISO 11064-5:2008 Displays and controls
  • ISO 11064-6:2005 Environmental requirements for control centres
  • ISO 11064-7:2006 Principles for the evaluation of control centres
  • ISO 13406-2:2001 Ergonomic requirements for work with visual displays based on flat panels – Part 2: Ergonomic requirements for flat panel displays [withdrawn 2008-11-14]

 

W normach EN jak i PN oczywiśnie nie ma żadnej wzmianki o tym.

komentarz 23 listopada 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
A nie, pomyliłem się.

Musisz pomyśleć o poszukaniu VESA Standards odnośnie swojego problemu.

https://fs16.formsite.com/VESA/form714826558/secure_index.html

Gmeraj w tym - trza się zarejestrować. A to i tak darmowe standardy.
komentarz 23 listopada 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
https://en.wikipedia.org/wiki/Graphics_display_resolution

Tu masz listę bazująca na VESA ;)
komentarz 23 listopada 2015 przez Pan Wiesław Początkujący (430 p.)
Dziękuję serdecznie za wytyczne, przejrzę materiały na spokojnie, opracuję raport i na jego podstawie podejmę odpowiednie działania. Jeśli zabraknie w nim zestawienia (tego podstawowego - inżynierskiego jako obowiązującego) dotyczącego "podstaw inżynierskich sprzętu elektronicznego", będę zmuszony wytknąć urzędasom eu ich brak i zaoferować swoją pomoc przy konstrukcji nowej normy regulującej ten punkt "prawny" (w rozumieniu obowiązku i sankcji w razie naruszeń).

P.S Powołując się na UE mam większe szanse na realizację "przestrzegania norm" nie tylko na terenie polski, ale także w innych krajach EU (tzw. mocniejsze prawo).
komentarz 23 listopada 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Spoko, chciałbym tylko przypomnieć, że jeśli chcesz mieć darmowy dostęp do norm EN ISO itp to warto mieć status studenta. Jeżeli nie posiadasz to te normy bywają dość drogie jak na osobę prywatną.
komentarz 23 listopada 2015 przez Pan Wiesław Początkujący (430 p.)
Nie wiem, czy tworzyć nowy wątek, czy ciągnąć ten dalej (tu myślę, że administrator będzie znał odpowiedź na to pytanie). Podając mi listę VESA nie odpowiedziałeś mi w pełni na pytanie (czego można było się spodziewać). Problem w tym, że nie dotyczy ona (twoja odpowiedź) konkretnie wydawanych "ekranów w monitorach/laptopach" w celach handlowych. Cała esencja problemu tkwi w tym, że używanie nazw "nie adekwatnych do rzeczywistości" nie jest karalne obecnie (przynajmniej z tego co możemy obecnie przeczytać w "dokumentach" eu i co jest publicznie udostępnione). Mówiąc krótko, masz prawdo do nalepki "QHD" (Extreme HD) wydając sprzęt z zaledwie FHD (i to może nawet nie) i będziesz bezkarny, tak nie może być. Klient musi wiedzieć (mieć te gwarantowane "inicjały" = "rzeczywistości"). Poczekam na dalsze komentarze (głównie na administratora wątku - w sprawie ew. tworzenia nowego wątku), być może w Brukseli na biurku taki zbiór papierków jest (dotyczących spraw rynkowych sprzętu elekt. oczywiście) tylko, czy (jeżeli/i o ile istnieje to) zawiera taki bukiet informacji?
komentarz 23 listopada 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Administrator, znaczy kto?

Rozumiem więc, że chodzi Tobie o to, że kupując monitor powiedzmy Szajsunga w rozdzielczości FullHD (wedle VESA) była informacja o tym, że to jest FullHD a nie UltraHD?

Jeżeli tak, to nie spotkałem się z niczym regulującym takie zachowanie. To bardziej podchodzi pod coś jak wydział spraw konsumenckich czy coś w tym stylu. Bo twórcy monitorów prawdopodobnie podadzą rzeczywistą informację o tym, ale nie ma gwarancji, że jakiś nieuczciwy sprzedawca umieści nalepkę z wyższą klasą tego monitora, żeby sprzedać za wyższą cenę.
komentarz 23 listopada 2015 przez Pan Wiesław Początkujący (430 p.)

Tak, bo jako taka specyfikacja ekranów (akurat nie sprecyzowana dla typów LED, bo CRT to inna bajka) już jest, tylko nie ma nadzoru opisanego w aktach prawnych (konsumentów i producentów), w razie właśnie takich przekrętów handlowych. Powinno być karane coś takiego. Każdy sprzęt wydawany z parametrami (załóżmy, że są prawidłowe w tym przypadku) przy zakupie powinien mieć dokładnie takie same parametry jakie "uzykał" podczas "wychodu z produkcji".Tak jak podałem we wzorze, w tym dokumencie "musi być" określone minimum i z jego brak sankcja nic więcej (standard + akt prawny).

P.S Chociażby coś w stylu "EUROPEJSKA KARTA PRAW I OBOWIĄZKÓW RODZICÓW tylko, że dla sprzętu elektronicznego (tj. laptopy, monitory/zestawy pc, tablety, smartfony itp.). [Klient ma prawo (...) itd.]. Oczywiście, może być to zwykła dokumentacja + akt prawny w postaci podpunktu w kodeksie EU (cokolwiek tak jak napisałem, ja te materiały zgromadzę odpowiednio udokumentuję i w razie potrzeby oddam w odpowiednie ręce).

komentarz 23 listopada 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
komentarz 23 listopada 2015 przez Pan Wiesław Początkujący (430 p.)

Tylko w przypadku (w Polsce), gdy prowadzimy rozprawy sądowe (z handlowcem) na terenie UE (w tym przypadku również i w Polsce). Mamy "burdel" w prawie dlatego jedynie co nam pozostało "w Polsce" to wysyłać dokumenty do UE w celu rozpatrzenia (podwójna szansa prawna rozpatrzenia dokumentu pozytywnie na terenie polski oczywiście - i nie tylko --> przykład handel towarem "luksusowym" w Polsce).

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 161 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 192 wizyt
pytanie zadane 27 listopada 2021 w Sprzęt komputerowy przez Maxxxii Obywatel (1,260 p.)
+2 głosów
4 odpowiedzi 1,623 wizyt
pytanie zadane 23 maja 2016 w Sprzęt komputerowy przez Tomatosoup Pasjonat (18,530 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,086 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...