• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Smartfony - jak to wygląda od środka?

+1 głos
1,272 wizyt
pytanie zadane 22 listopada 2015 w Offtop przez LogicznyMat Użytkownik (980 p.)

Witam,

Interesuję się budową urządzeń elektronicznych i językami niskopoziomowymi.

Moje pytania:

1) Czy są jakieś strony, z których można nauczyć się czegoś o budowie smartfonów (chodzi mi o schematy lub teoretyczne wyjaśnienia na jakiej zasadzie coś w smartfonie działa)?

2) Czy smartfon ma podobną budowę do komputera (chodzi mi czy posiada coś w rodzaju płyty głównej itp.)?

3) Czy jest coś co muszę wiedzieć odnośnie procesorów w smartfonach (tzn. czy są jakieś różnice pomiędzy procesorem w komputerze a smartfonie)?

Z góry dziękuję za odpowiedzi smiley

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 23 listopada 2015 przez event15 Szeryf (94,690 p.)
wybrane 23 listopada 2015 przez LogicznyMat
 
Najlepsza
1) Wątpię odnośnie schematów - raczej żaden producent w dzisiejszych czasach nie udostępnia rozwiązań przez siebie stosowanych (chociażby z powodu brzydkich praktyk, które stosują na konsumentach)

2) Czy smartfon ma budowę podobną do komputera? Nie jestem w 100% pewien, ale tu bym obstawiał, że zgoła inną. Komputer zwykle posiada 2 mostki, północny i południowy, do tego szynę pamięci, do tego może mieć masę rozwiązań które są typowe tylko dla komputerów. Jeśli chodzi o smartfony, to nie budowa może być podobna, ale zasada działania - te same logiczne aspekty.

3) Są różnice - oczywiście. Po pierwsze wielkość, po drugie są stworzone do innych zadań. W smartfonach, przynajmniej z tego co pamiętam to główne skrzypce to pamięć - praktycznie żeby wszystko w miarę dobrze działało to było ładowane do pamięci i tam się operowało na tych danych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak są zbudowane telefony, byś musiał się zainteresować na przykład krótkofalarstwem. W końcu CB to takie dziadki telefonów. Mają dużo wspólnego ze sobą. Dołączyć do tego jakiś ekran i kilka guzików i dałbyś radę skręcić swój własny telefon.

Potrzebowałbys wiedzy z elektroniki, fizyki (fale, moc, pobór mocy masa innych pojęć), matematyki (całki pochodne różniczki itp).

Przede wszystkim musiałbys poznać prawa rządzące w magnetyzmie i elektronice. Od jakichś prostych Kirchhoffa przez ciekawsze metody obliczania obwodów sposobem Nortona obliczanie rezonansów itp.
+2 głosów
odpowiedź 22 listopada 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (187,050 p.)

2. Ogólnie każda współczesna elektroniczna maszyna licząca opiera się na tych samych zasadach, czyli system dwójkowy, procesor, pamięć RAM, ROM itp. Smartfon niczym nie odbiega od tej zasady. Dzisiejsze telefony to praktycznie małe komputerki osobiste, ograniczone jedynie niewielkimi rozmiarami oraz utrudnioną komunikacją użytkownik - sprzęt.

3. To zależy od sprzętu. W niektórych telefonach spotkasz procesory x86 lub x64 (znane z PC), a w innych ARM - wszystko zależy od tego, jaką architekturę procesora zażyczył sobie producent smartfonu.

komentarz 23 listopada 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (159,220 p.)
Za co dał ci ktoś downvote? Chyba sie ludziom nudzi
+1 głos
odpowiedź 22 listopada 2015 przez radek024 Maniak (66,200 p.)
Smartfony są budowane mechanicznie, więc to raczej Ci się nie przyda - ale jeżeli chcesz nauczyć się cokolwiek nauczyć na temat ic budowy, pooglądaj naprawy telefonów na yt - najwięcej ogarniesz. A co do działania - aparat masz do zdjęć i filmów, ekran - do wyświetlania, i tak dalej - nikt nie wtrąca się w poszczególne układy scalone, ponieważ to nie jest nawet opłacalne.
Co do budowy - jak najbardziej. Obecnie największą różnicą pomiędzy telefonem a komputerem to pojemność - telefony mają wbudowane 16/32gb jeżeli idzie o obecne standardy, gdzie dyski w komputerach są dostępne w wielkości 4TB. Coś za coś - telefon ma aparat, co raczej nie zdarza się w pckach ;).

Owszem, procesory to kolejna różnica - nie wspominiałem o niej jednak, ponieważ obecnie to tylko kwestia architektury i taktowania. Obecnie największe firmy produkujące cpu dla smartfonów to Snapdragon i MediaTek. Niektóre firmy, np.: Samsung produkuje własne cpu dla swoich flagowców(to chyba jest exynos), albo Asus - współpracuje z Intelem, używając Intel Atom.
komentarz 23 listopada 2015 przez event15 Szeryf (94,690 p.)
Chyba nie skumałeś pytania... chodziło o budowę, w sensie schematy, połączenie kondensatorów z rezystorami, wykorzystanie jakichś sprzężeń zwrotnych...

Podobne pytania

+3 głosów
7 odpowiedzi 277 wizyt
pytanie zadane 9 lipca 2015 w Offtop przez goran. Użytkownik (940 p.)
+5 głosów
19 odpowiedzi 530 wizyt
0 głosów
8 odpowiedzi 521 wizyt
pytanie zadane 3 maja 2015 w Offtop przez Abizaas Gaduła (4,620 p.)
Porady nie od parady
Publikując kody źródłowe korzystaj ze specjalnego bloczku koloryzującego składnię (przycisk z napisem code w edytorze). Nie zapomnij o ustawieniu odpowiedniego języka z rozwijanego menu oraz czytelnym formatowaniu kodu.Przycisk code

66,513 zapytań

113,278 odpowiedzi

239,906 komentarzy

46,647 pasjonatów

Przeglądających: 223
Pasjonatów: 22 Gości: 201

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...