• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Co wiesz o języku D.

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
1,352 wizyt
pytanie zadane 20 listopada 2015 w Offtop przez NaviFox Dyskutant (8,950 p.)
Czołem!

Piłka jest krótka, czy ktoś z Was miał styczność z językiem D? Jak wygląda sytuacja na rynku, czy warto poświęcać czas na jego naukę, jakie jest jego zastosowanie i ogólnie co w trawie piszczy. W googlach w porównaniu do innych języków D wypada dosyć marnie jeśli chodzi o zestaw informacji czy opinii na jego temat. Pozdrawiam

2 odpowiedzi

+7 głosów
odpowiedź 20 listopada 2015 przez drek Gaduła (4,980 p.)
wybrane 31 lipca 2016 przez NaviFox
 
Najlepsza
Czołem.

Trochę zaoftopuję, bo mało wiem o języku D. Z tego co wiem od 14 lat nie może zdobyć popularności. Krytykowany jest często za to, że mino że jest opisywany jako język systemowy, to posiada upierdliwy zdaniem wielu osób GC, który jest uciążliwy przy aplikacjach czasu rzeczywistego (niedeterministyczne pauzy na zbieranie odpadków). Trwają prace aby poprawić sytuacje z GC i dać więszą kontrolę programiście jeśli nie chce używać GC. Mimo tego słyszałem, że nawet nie których dużych firmach jest stosowany (np. przez facebooka). Pozatym język wydaje się ciekawy, fajny metaprogramming. Natomiast jeśli chodzi o pracę, to w polsce raczej ciężko będzie znaleźć jakąś gdzie by szukano programisty D, prędzej już programista C++ jest poszukiwany. Zapewne gdyby ten język promowało jakieś wielkie korpo (np. Google) to pewnie język by się przebił do mainstreamu, ale w obecnej sytuacji uważam, że ma małe szanse.

Jeśli Twoje pytanie jest związane z tym, czy warto "liznąć" ten język, to ja zawsze odpowiadam, warto! Zawsze warto, nigdy nie przekonasz się czy warto poznać dany język czy technologię jeśli sam się o tym nie przekonasz. Nikt Ci nie powie czy warto czy niewarto, bo każda osoba jest inna, jednemu warto, drugiemu niewarto. Najelepiej jeśli sam spróbujesz i ocenisz czy warto. Po paru tygodniach będziesz wiedział na 100% czy warto dalej poznawać tę technologię czy może lepiej odpuścić sobie.

Jeśli chodzi o pracę, to ja powiedziałbym, że dość ryzykowna byłaby nauka D, a później szukania pracy w tej technologii szczególnie w Polsce. D jednak w polsce i na świecie to dość niszowa technologia. Chociaż w skali świata widzę, że są jakieś perspektywy np. tutaj masz pewne wypowiedzi: http://stackoverflow.com/questions/56315/d-programming-language-in-the-real-world lub jakaś oferta z w Berlinie https://www.sociomantic.com/jobs/d-software-developer/#.Vk9XFh8qdpg
komentarz 20 listopada 2015 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)

Mimo tego słyszałem, że nawet nie których dużych firmach jest stosowany (np. przez facebooka).

Nic dziwnego, w końcu jeden z jego twórców jest ram pracuje :P

komentarz 20 listopada 2015 przez drek Gaduła (4,980 p.)
Jeśli piszesz o Andrei Alexandrescu to dwa miesiące temu opóścił Facebooka http://forum.dlang.org/post/xsqrdgwnzehdmfmvcznn@forum.dlang.org
komentarz 20 listopada 2015 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)
Oh, to moja wiedza i Wikipedia są nieaktualne :P

A z tymi 14 latami w sumie niewiele wynika, Python potrzebował koło 10 lat zanim eksplodował.
komentarz 20 listopada 2015 przez drek Gaduła (4,980 p.)
Racja. Liczę na to, że niedługo D wyprze C++ :p
komentarz 20 listopada 2015 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)
IMO niemożliwe, szczególnie z postępami które ostatnio robi C++. Ale zobaczymy.
komentarz 20 listopada 2015 przez NaviFox Dyskutant (8,950 p.)
Dzieki serdeczne za odpowiedź, pójde za dobrą radą i sprubuje tym bardziej, że na wikibooks jest kursik to czemu by sie nie zaznajomić :). Pozdrawiam.
0 głosów
odpowiedź 20 listopada 2015 przez RegularLemon Stary wyjadacz (12,260 p.)
Mało słyszałen na temat D i nie znam nikogo, kto pracuje z tym językiem. Obstawiam, że to wymierająca technologia :P

Jacyś fachowcy na forum? Ktoś może potwierdzić?
komentarz 20 listopada 2015 przez 0xf Dyskutant (8,180 p.)
Zatwierdzam ze umierajaca bo tez nie znam :D i nie znam nikogo kto by z nia pracowal :D

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 117 wizyt
pytanie zadane 31 sierpnia 2020 w Inne języki przez poldeeek Mądrala (5,980 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 162 wizyt
pytanie zadane 29 sierpnia 2020 w Inne języki przez poldeeek Mądrala (5,980 p.)
–2 głosów
0 odpowiedzi 140 wizyt
pytanie zadane 14 grudnia 2019 w C i C++ przez JACOBSSSPRO Początkujący (410 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...