• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Torrenty - o co chodzi

Object Storage Arubacloud
+1 głos
3,834 wizyt
pytanie zadane 18 listopada 2015 w Offtop przez Paweł123 Nałogowiec (33,500 p.)
Cześć, mam kilka pytań. O co chodzi z tymi Torentami? Na czym to polega? Czy jest to legalne?

4 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 18 listopada 2015 przez Szahid Pasjonat (20,930 p.)
wybrane 18 listopada 2015 przez Paweł123
 
Najlepsza

Kwestia legaloności torrentów jest taka sama jak w przypadku plików które torrentami nie są. 

Tylko pobierając nielegalnie torrenty możesz narobić sobie duże kłopoty. Objaśnienie masz poniżej. 

 

To czy możesz legalnie pobrać dany plik  sprawdzasz w licencji. Jeśli autor nie wyraził na to zgody wtedy łamiesz prawo. Posiadaczem praw autorskich nie zawsze jest ten co wrzucił plik do sieci.(Należy pamiętać że prawa autorskie po pewnym czasie wygasają.) Oczywiście  nie wszystko musi je mieć.

Ale wracając do tematu. Pobierając plik objęty prawami autorskimi łamiesz prawo ( bo to kradzież), ale raczej nikt o to kopii nie kruszy. Twój czyn ma niską szkodliwość. Jendak jeżeli pobrałeś coś  i to rozpowszechniarz wbrew licencji ( nie ważne czy masz z tego korzyści finansowe  czy nie) Twój czyn przynosi duże straty dla posiadacza praw. Za taki numer możesz iść do więzienia lub zapłacić ogromną kare.

Pobierając pliki przez tottent jednocześnie wysyłasz je innym. (Proponuje poczytać o protokołach P2P lub BitTorrent)

Tak jak wcześniej pisałem przez takie coś możesz mieć poważne problemy.

Co prawda w klientach sieci torrent ( programach które używasz do ściągania torrentów) można wyłączyć opcje wysyłania jednak nie orientuje się czy taki zabieg może Cie uratować. 

komentarz 18 listopada 2015 przez in4mat Bywalec (2,600 p.)
W ostatnim się mylisz. Nie ma możliwości wyłączenia wysyłania w klientach P2P, bo na tym się opiera cała zasada ich działania. Gdyby każdy wyłączył wysyłanie to od kogo byś ściągał? :)
komentarz 18 listopada 2015 przez Szahid Pasjonat (20,930 p.)
Jesteś pewien?

W kliencie o nazwie BitTorrent można zablokować seedowanie. ( chodź jest to uważane za chamstwo)
komentarz 18 listopada 2015 przez in4mat Bywalec (2,600 p.)
Powiem Ci szczerze, że pierwsze słyszę, że w programie do ściągania torrentów można całkowicie wyłączyć wysyłanie. Rozumiem, że można je ograniczyć do powiedzmy 1 kb/s, ale nie słyszałem o całkowitym wyłączeniu. Jednak człowiek uczy się przez całe życie :)
komentarz 19 listopada 2015 przez Strategiusz Dyskutant (9,220 p.)
Z tym 1 kb/s to chodzi o opcję "pauzy", która niby zatrzymuje transef, ale tak naprawdę go tylko spowalnia. Chodzi o to, że całkowite przerwanie połączenia oznaczałoby, że po jego wznowieniu trzeba by było trochę czekać na wyszukanie i nawiązanie nowych. Ale to zależy od konkretnego klienta sieci torrent. Całkowite wyłączenie wysyłania jest na pewno w niektórych możliwe.
komentarz 19 listopada 2015 przez Szahid Pasjonat (20,930 p.)

 Strategiusz  dobrze podsumowałeś tę dyskusje 

komentarz 19 listopada 2015 przez in4mat Bywalec (2,600 p.)
Wiem, że 1kb/s nie zatrzyma transferu, już wcześniej o tym pisałem, że to tylko go ogranicza. Natomiast nadal podtrzymuję, że nie ma możliwości całkowitego wyłączenia wysyłania.
Szahid mógłbyś mi podać źródło z którego wiesz, że można calkowicie wyłączyć seed w BitTorrencie?  Na prawdę gdyby była taka możliwość, każdy by tak robił i ludzie mieli by gdzieś, że jest to chamskie jak napisałeś, bo ważniejsze byłoby, że nie wysyłają danych w świat.
komentarz 19 listopada 2015 przez Szahid Pasjonat (20,930 p.)
To tak jakbym Cie poprosił o źródło tego skąd wiesz że ta kobieta która karmiła Cie przez cały okres dorastania to Twoja mama. Nie jestem pewien czy akurat w BitTorrencie jest taka opcja jednak wiem że istnieją klieci sieci torrent z taką możliwością.Wiem bo tak słyszałem i robiłem ( jednak nie jestem pewien czy zablokowywałem wysyłanie czy tylko ograniczałem)Jednak to nie ma nic do rzeczy.

Zastanów się - a dlaczego ktoś maiłby zaprogramować klienta bez takiej opcji. Ja nie widzę powodu.Twój argument jest niedokońca logiczny bo niby czemu mieliby nie chcieć wysyłać? ( nie można z góry zakłądać że wszystko co ściągamy z torrentów jest nielegalne)
komentarz 19 listopada 2015 przez in4mat Bywalec (2,600 p.)
Poprosiłem Cię o źródło, bo napisałeś, że JEST taka możliwość w BitTorrencie, sam z ciekawości szukałem informacji o tym, jednak nic nie znalazłem (może źle szukałem). Pytasz dlaczego ktoś miałby zaprogramowanć klienta bez opcji wyłączenia wysyłania. Dlaczego? Może dlatego, że na wysyłaniu opiera się cała idea P2P, żebyś mógł cokolwiek pobrać, ktoś Ci musi to udostępnić. Oczywiście nie zakładam, że wszystko co z torrentów to nielegalne oprogramowanie, ale jak sam pewnie wiesz, większość Sebów nie pobiera z torrentów najnowszej wersji trial Visual Studio, a ściągają najnowszego COD'a. A żeby nie udostępniać swojego IP jako osoba wysyłająca od razu by wyłączyli wysyłanie.
komentarz 20 listopada 2015 przez Strategiusz Dyskutant (9,220 p.)
W najprymitywniejszym kliencie na Linuksa, czyli Transmission, można w opcjach ustawić 0 dla uploadu i nic się nie uploaduje. Widzę to teraz na własne oczy, ale nie mam zamiaru się trudzić z wysyłaniem screena.
1
komentarz 8 czerwca 2020 przez agata.konieczna112 Nowicjusz (100 p.)

@Szahid,

Jeżeli nadal szukacie polskich torrentów w sieci to zapraszam na https://torrenty-org.pl/. Rejestracja to tylko kilka złotych - pomimo mniejszej popularności tej sieci nadal korzystam

+3 głosów
odpowiedź 18 listopada 2015 przez Benek Szeryf (90,990 p.)
Polega to na tym, że pobierasz od wielu użytkowników na raz ten sam plik, ale od każdego użytkownika inną jego część. Czy pobieranie i przechowywanie na dysku plików jest legalne? Przez torrenty możesz pobierać każdy rodzaj plików, tylko laikom torrenty kojarzą się z filmami. Zresztą przejrzyj odpowiednią ustawę o tym, czy można pobierać filmy na własne potrzeby i zerknij też jak jest z udostępnianiem plików (czy jest to legalne).
+3 głosów
odpowiedź 18 listopada 2015 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Filmy i muzykę można, nie wolno udostępniać szerokiemu gronu. Gier i programów nie wolno pobierać.
+1 głos
odpowiedź 18 listopada 2015 przez in4mat Bywalec (2,600 p.)
Pobieranie plików do własnego użytku jest samo w sobie legalne, natomiast udostępnianie ich już nie. Pobierając jakikolwiek plik przez klienta P2P również go udostępniasz dla innych, a więc pobieranie plików przez torrent nie jest do końca legalne.
komentarz 18 listopada 2015 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Gier  i programów też? ciekawe...
komentarz 18 listopada 2015 przez Szahid Pasjonat (20,930 p.)
Mylisz się. 12
komentarz 18 listopada 2015 przez in4mat Bywalec (2,600 p.)
Za bardzo uogólniłem, masz rację gier i programów nie wolno pobierać, jednak pytanie jest o torrenty, a pobierając COKOLWIEK z torrentów, jak wcześniej napisałem udostępniasz więc jak sam widzisz nawet ściągając muzykę i filmy-łamiesz prawo.
komentarz 18 listopada 2015 przez Szahid Pasjonat (20,930 p.)
Rozumiem o co Ci chodzi jednak nawet muzyke i filmy można ściągac ( w odpowiednich przypadkach ) :)
komentarz 18 listopada 2015 przez in4mat Bywalec (2,600 p.)
Owszem można pobrać sobie muzykę z jakiegoś hostingu do własnego użytku, jednak nie wolno pobierać za pomocą np. uTorrenta z ww. powodów :)
komentarz 18 listopada 2015 przez Szahid Pasjonat (20,930 p.)
Niezgodze się z tym.

A tym się podeprę -  https://www.youtube.com/user/NoCopyrightSounds

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 13,413 wizyt
pytanie zadane 5 sierpnia 2019 w Offtop przez Mavimix Dyskutant (8,390 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 263 wizyt
pytanie zadane 30 sierpnia 2020 w Offtop przez chmod96 Obywatel (1,380 p.)
–1 głos
1 odpowiedź 2,473 wizyt
pytanie zadane 15 października 2016 w Offtop przez robertwe Gaduła (4,620 p.)

92,566 zapytań

141,420 odpowiedzi

319,615 komentarzy

61,952 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...