• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Stworzenie gry Color game

Object Storage Arubacloud
0 głosów
161 wizyt
pytanie zadane 18 listopada 2015 w C i C++ przez Teagle Nowicjusz (210 p.)

Hej, mam do Was pytanie. Ostatnio szukałem sobie pewnej gry stymulującej koncentrację, w którą kiedyś sobie grałem, ale jej nie znalazłem nigdzie (właściwie to jest na androida coś bardzo podobnego i nazywa się Crazy Brain Colors). W związku z tym wpadłem na pomysł, aby samemu ją napisać. Jestem jednak początkującym programistą i znam tylko C++ niemniej to mnie nie przeraża i zamierzam zrealizować ten pomysł. Potrzebuję jednak Waszej pomocy w postaci pewnych podpowiedzi.

Na początek jednak krótko opiszę grę. W mojej wizji wygląda to tak, że otwiera się nieduże okienko, gdzie do wyboru jest poziom (łatwy, średni, trudny), a następnie przechodzi się już do rozgrywki. U góry pojawia się nazwa koloru, której czcionka jest inna niż ten kolor, np "żółty" w kolorze niebieskim. Podspodem wyświetla się 6 nazw kolorów (każda nazwa koloru może być w innym kolorze niż sama nazwa o tym mówi). Trzeba kliknąć w nazwę koloru w jakim wyświetlony jest napis u góry. Coś takiego:

                        żółty

czerwony       zielony       niebieski

żółty(w kolorze białym)  czarny       czerwony

W takiej sytuacji prawidłowa odpowiedź to niebieski. Po odpowiedzi pojawia się kolejny ekran z innym słowem u góry i nazwami kolorów w tych samych lub innych kolorach rozmieszczonymi losowo na ekranie. Rozgrywka gra 60 sekund a gracz ma za zadanie udzielić jak najwięcej prawidłowych odpowiedzi.

Lubiłem tą grę :) Na początek chciałbym Was zapytać czy jest to możliwe do napisania w C++? Jeśli tak, to gdzie szukać rozwiązania - jakiś kurs, artukuł, strona? Czy będzie konieczność wykorzystania jakiejś biblioteki graficznej? Jeśli potrzebna będzie znajomość innego języka, to jakiego? 

Póki co takie pytania pojawiają mi się w głowie. Myślę, że mogę na Was liczyć i za wszystkie ewentualne podpowiedzi i wskazówki bardzo dziękuję :)  Pozdrawiam!

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 18 listopada 2015 przez niezalogowany

Trudniejsze rzeczy są możliwe do wykonywania w c++, więc oczywiście można do tego wykorzystać ten język.

Jeżeli nie chcesz się babrać z biblioteką windows.h, a wierz mi nie chcesz, to w przypadku użycia myszki i wykrycia miejsca kliknięcia to faktycznie najwygodniej będzie ci użyć jakąś bibliotekę graficzną, choćby SFML (na "czystej " konsoli tego nie zrobisz).

Potencjalnie przydatne linki

  1. Strona SFML'a
    http://www.sfml-dev.org/
  2. Oficjalny poradnik SFML
    http://www.sfml-dev.org/tutorials/2.3/
  3. Poł-oficjalne tłumaczenie powyższego poradnika
    http://szymonsiarkiewicz.pl/poradniki/sfml-kurs-podstawowy/sfml-kurs-dla-poczatkujacych/
  4. Wykrywanie kolizji
    http://szymonsiarkiewicz.pl/poradniki/goto/kolizje-w-grach-2d/
komentarz 20 listopada 2015 przez Teagle Nowicjusz (210 p.)
Dzięki za odzew i konkretne rady. Póki co tylko rzuciłem okiem na tę stronę i poradnik i pójdę za Twoimi wskazówkami. Jak tylko znajdę nieco więcej czasu to będę realizował moje plany w związku z tą gierką, a tutaj przynajmniej raz w tgodniu postaram się zamieścic relację z postępów (być może kogś będzie to interesowało :) - to raz, a dwa - będzie to dodatkowa motywacja dla mnie do znajdowania tego czasu i działanie ku mojemu celowi). Tymaczasem pozdrawiam! :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 729 wizyt
–4 głosów
0 odpowiedzi 281 wizyt
pytanie zadane 15 sierpnia 2019 w Offtop przez Wraith Gaduła (4,370 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 214 wizyt
pytanie zadane 26 marca 2019 w Ogłoszenia, zlecenia przez Christian Juken Nowicjusz (120 p.)

92,573 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,648 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...