• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauka algorytmiki, specyfikacji i analizy

Object Storage Arubacloud
0 głosów
772 wizyt
pytanie zadane 13 listopada 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez niezalogowany

Witam wszystkich tu zgromadzonych. Programuję od prawie roku, dla niektórych to mało, dla innych dużo. Mam dużą wiedzę i portafię "rozwiązać" niejeden problem. Chodzę do technikum i mam rozszerzenie informatyka. Aktualnie uczymy się programowania w języku C++ i za każdym razem zanim napiszemy program musimy napisać algorytm do niego. Ok ale o co mi dokładnie chodzi.
Niecały rok temu poszedłem do Profesorki która mnie teraz uczy informatyki żeby nauczyła mnie podstaw C++. I ani słowem nie wspomniała mi że istenieje coś takiego jak algorytm. I teraz jest tak, że piszę programy bez żadnego problemu tylko 2 pętle zagnieżdżone itd. Wiadomo podstawy, ale i bardziej rozwinięte programy nie stanowią dla mnie wyzwania. Bo z tego co rozumiem pisząc algorytm mam być procesorem, mam go pisać dla innego człowieka tak żeby zrozumiał, oraz żeby to nie było lanie wody. I jest tak że nie umiem ani schematu blokowego, ani listy kroków. A programy piszę, bez żadnego wysiłku. I czy dobry programista musi umieć algorytmikę, czy nie. Bo coś mi się nie widzi pisania algorytmu do programu wyświetl wynik działania 2 liczb, bo to jest zbędne, a do Microsoft Excel to jest za trudne. Proszę powiedzcie mi gdzie mogę się porządnie tego nauczyć, czy dobrze myślę z tymi przykładami i czy ta algorytmika cechuje dobrego programistę. Chciałbym, aby wasze wypowiedzi były wyczerpujące (może być lanie wody to nie algorytm) a nie typu TAK, TAK, NIE.






Wybaczcie jeśli tekst jest chaotyczny albo niezrozumiały albo cokolwiek, ale mam wielkie problemy z pisaniem takich długich wypowiedzi.

2 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 13 listopada 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
wybrane 13 listopada 2015
 
Najlepsza
Nie do końca się zgadzam z wypowiedzią @Surykat.

Owszem - warto jest znać kilka algorytmów sortujących czy wyszukujących. Nie jest to wymóg. Pracę i bez tego możesz zdobyć.

Jeżeli chodzi o rysowanie schematów bloczkowych czy list kroków to dla mnie również nieporozumienie - to powstało w latach kiedy jeszcze nie było programowania obiektowego i UML.

Przyjmij więc, że w szkole musisz to umieć - w pewien sposób uczy Cię to zrozumienia aplikacji, czy problemu.

Jako programista i tak będziesz tylko korzystać z algorytmów w postaci kodu źródłowego i nikt nie będzie wymagał od Ciebie narysowania do tego schematu.
komentarz 13 listopada 2015 przez niezalogowany

Jako programista i tak będziesz tylko korzystać z algorytmów w postaci kodu źródłowego i nikt nie będzie wymagał od Ciebie narysowania do tego schematu.

Czyli tak naprawdę, nie muszę się czym martwić?? Ulga. Bo naprawdę nie widzę sensu tego. Jakbyś mógł\mogła mi powiedzieć, gdzie mógłbym się tego dobrze nauczyć.

komentarz 13 listopada 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
komentarz 13 listopada 2015 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)

Przyjmij więc, że w szkole musisz to umieć - w pewien sposób uczy Cię to zrozumienia aplikacji, czy problemu.

Trafnie ujęte :)  

Bycie programistą =/= bycie gościem od algorytmiki. Tylko jaki jest sens zrobienia programu który jest tak wolny, że szok. Dając przykład czy chciałbyś by do zagrania  w GTA 5 wymagany był komputer od  NASA lub GOOGLA ? 

1
komentarz 13 listopada 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Zagadnienie optymalizacji i złożoności obliczeniowej to nie jest stricte algorytmika. Racją jest, że algorytmy operują pojęciami złożoności obliczeniowej, ale to nie jest domeną algorytmu. Jego domeną jest rozwiązanie problemu - czyli sposób dojścia do sytuacji, gdy będzie można uznać za poprawny wynik działania.

To czy rozwiążesz go w 150 000 kroków czy w dwóch to już kwestia sposobu rozwiązania problemu. Ale nie ulega wątpliwości, że oba rozwiązania, chociaż tak odległe to są poprawne. Jeżeli oczywiście zawsze doprowadzają do identycznych wyników.
–2 głosów
odpowiedź 13 listopada 2015 przez Surykat Stary wyjadacz (14,780 p.)
Nie istnieje programista, który nie umie algorytmiki. Przecież to jest jego główne zadanie- za pomocą dostępnej technologii, zaimplementuj algorytm rozwiązujący jakiś problem.

Algorytmika jest najważniejszą rzeczą dla programisty, bo to przy tworzeniu algorytmu, zaprzęgasz do roboty swoją wyobraźnię i analityczne myślenie i to od algorytmu wszystko zależy.

Nauka C++ to nie jest nauka algorytmiki.

Do jej nauki, poszukaj jakichś książek, a najlepiej, poczytaj kody źródłowe podstawowych problemów (sortowanie bąbelkowe, szybkie) i obywaj się z tymi rozwiązaniami. :)

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 461 wizyt
pytanie zadane 24 grudnia 2019 w C i C++ przez Teslum_369 Gaduła (4,190 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 407 wizyt
+2 głosów
2 odpowiedzi 338 wizyt
pytanie zadane 27 listopada 2021 w Algorytmy przez maxkolanko1998 Gaduła (3,230 p.)

92,565 zapytań

141,418 odpowiedzi

319,602 komentarzy

61,951 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...