• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Algorytmy jaka książka ?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
10,312 wizyt
pytanie zadane 10 listopada 2015 w Algorytmy przez Bartosz Sterniczuk Początkujący (250 p.)
Witam Jestem w trakcie czytania symfonii c++. W symfonia mam tak jakby przedtswiony opis tego języka programowania. Czyli wypadało by się uczyć algorytmow ? Jaka książkę polecacie na początek ? Słyszałem ze książka "Wprowadzenie do algorytmów" jest trudna dla osób ze słabą znajomością matematyki.

6 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 10 listopada 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
wybrane 10 listopada 2015 przez Bartosz Sterniczuk
 
Najlepsza
W takim razie zanim zaczniesz programować, polecam nauczyć się podstaw matematyki.

Polecam książkę A. Kiełbasy - może nieco starsza niż matury Was obowiązujące bo chyba z 2014 roku, ale jest to najporządniejsze kompedium ćwiczeń od żałośnie prostych do szalenie wymagających gdzie niektórych do dziś nie mam pojęcia jak obliczyć.

Dodatkowo możesz się zainteresować matemaksem (dla maturzystów) i eTrapezem (dla studentów).

Chociaż nie ulega wątpliwości, że algorytmy to raczej matma ze studiów. Co nie oznacza, że w każdym przypadku trudna.

Z drugiej strony, nie jest problemem wykuć się na pamięć kilkudziesięciu algorytmów (sortowania wyszukiwania itp.)

Poza tym jak mam być szczery to algorytmy są wymagane głównie na studiach i w szkołach. W codziennej pracy i tak nie wykorzystuje się ich jakoś mega często. Bardziej powinieneś się skupić na szukaniu rozwiązań. Stąd zawsze polecam naukę matematyki, rozwiązywanie sudoku, krzyżówek i scrabble. Dodatkowo łamigłówki myslowe (na inteligencję również). Chodzi o utrzymanie bystrego umysłu - po prostu szybciej mózg odnajduje dobre ściezki.

Dodatkowo zawsze polecam czytanie książek bo programowanie to abstrakcja, a czytanie wzmaga wyobraźnię. Ja się jeszcze nauczyłem żonglować, bo wpływa to pozytywnie na kreatywną półkólę mózgu. Tak samo z kostką rubika (chociaż ją układam bo lubię).

Wiec w życiu chodzi o to głównie, żebyś miał bystry umysł - znajomość różnych algorytmów jest bardzo dobra i często pożądana. Ale nie jest wymogiem więc jak go nie spełniasz w pełni to i tak dostaniesz pracę.

Dziś i tak bardziej się licza miękkie umiejętności niż konkretna wiedza.
+1 głos
odpowiedź 10 listopada 2015 przez niezalogowany
Algorytmy to praktycznie sama matematyka, więc ciężko jest tam zrobić cokolwiek bez matematyki.

Można programować bez algorytmów, a raczej: można długo sobie radzić bez nich, jednak prędzej czy później to do ciebie wraca.

Ja mogę polecić "Algorithms in a Nutshell" (dostępna za darmo na http://it-ebooks.info/ ), jest całkiem lekka w czytaniu, w książce masz też przykładowe implementacje, więc możesz przetestować algorytmy w praktyce.
+1 głos
odpowiedź 10 listopada 2015 przez drek Gaduła (4,980 p.)

Ja ze swojej strony polecam Wprowadzenie do algorytmów Thomas H. Cormen, Charles E. Leiserson, Ronald L. Rivest, Clifford Stein. Jest to bardzo dobra książka a algorymach, ich analizie etc. Ja z tej książki bardziej korzystam jak z encyklopedii i zaglądam do niej jak czegoś potrzebuję, nie czytam jej od deski do deski, ale to jak ze wszystkim, zależy od podejścia... Jeśli chodzi o znajomość matematyki to i owszem jest ona użyteczna, ale ja bym nie przesadzał, że jest ona absolutnie niezbędna aby poznawać i rozumieć niektóre techniki (niektóre rzeczy wystarczy rozumieć "intuicyjnie"). Też bym też nie przesadzał, że wymagana jest super znajomość matematyki, raczej bym powiedział, że podstawy dobrze jest znać. Tak czy inaczej analiza algorymów wymaga analitycznego podejścia tak samo jak w matematyce i z tym nic się nie da zrobić...

0 głosów
odpowiedź 10 listopada 2015 przez szmq Pasjonat (22,770 p.)
Pewnie będą Ci potrzebne. W dużej mierze zależy co będziesz robić, ale i tak pewnie prędzej czy później przypomną Ci o sobie :)

Myśle, że na dobry początek:
http://www.algorytm.edu.pl/algorytmy-maturalne.html
0 głosów
odpowiedź 10 listopada 2015 przez JachuPL Bywalec (2,950 p.)

Pytanie powinno brzmieć "czy wypada się NIE uczyć algorytmów?" wink Jeśli programujesz hobbystycznie i nie wiążesz z tym przyszlości, to możesz sobie odpuścić pisanie własnych implementacji powszechnie znanych algosów (np. quicksorta, bubblesorta, wyszukiwania binarnego, list itd.), bo każdy język programowania ma najbardziej podstawowe zaimplementowane. Jeśli wiążesz z tym przyszłość, to wypada się uczyć algorytmów, chociażby po to, by wiedzieć jak to działa w środku. Z książek polecam "Algorytmy + Struktury Danych = Programy" Niklausa Wirtha, to absolutna klasyka gatunku laugh

0 głosów
odpowiedź 10 listopada 2015 przez Bartosz Sterniczuk Początkujący (250 p.)
Dzięki za wszystkie odpowiedzi swoją przyszłość wiąże z programowaniem więc zacznę się coś uczyć. Tym bardziej ,że chce zdawać rozszerzoną informatykę na maturze mam przed sb jeszcze 2 lata ale tak jak mówicie im więcej zadań tym lepiej. Narazię zacznę się uczyć z tej strony http://www.algorytm.edu.pl/algorytmy-maturalne.html

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 499 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 418 wizyt
pytanie zadane 30 października 2017 w C i C++ przez Rafał Marczewski Nowicjusz (140 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 680 wizyt

92,554 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,535 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...