• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak układać kostkę Rubika w 20 ruchów?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
30,665 wizyt
pytanie zadane 2 listopada 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Piotrek Karasiński Obywatel (1,870 p.)
Witam. Ponad rok temu (w wakacje) nauczyłem się układać kostkę Rubika metodą "Layer by Layer" w skrócie LBL. Dowiedziałem się, że można układać ją w niewięcej niż 20 ruchy. Jak to zrobić. Co jest ważne aby w ten sposób umieć układać kostkę.

9 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 2 listopada 2015 przez Porcupine Nałogowiec (31,560 p.)
Niestety z tym układaniem kostki rubika na czas to jest tak, że musisz znać na pamięć jak najwięcej pertmutacji i tak nie zawsze uda Ci się w mniej niż 20 ułożyć.

Polecam ten kanał na yt: https://www.youtube.com/user/SajwoPL/featured
Chłopak, który go prowadzi nagrywa różne tutoriale z mniej lub bardziej zaawansowanych metod układania kostek + jakieś unboxingi itp.
0 głosów
odpowiedź 2 listopada 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
edycja 2 listopada 2015 przez Eryk Andrzejewski
Owszem jest możliwe ułożenie kostki chyba w 21 ruchów, ale to jest takie absolutne minimum dla ogółu (wszystkich możliwych kombinacji). Nie ma z tego co wiem algorytmu, który pozwoliłby za każdym razem ułożyć kostkę w tyle ruchów. Ale tak przy okazji, to warto nauczyć się innych metod układania, np metodę Fridrich - sam nigdy nie miałem nerwów, żeby się jej nauczyć, ale pozwala na szybkie ułożenie kostki :)

P.S.

Jeśli nudzi Cię już układanie kostki normalnie, to może spróbuj zrobić to tak jak Marcin Kowalczyk - z zamkniętymi oczami :) Pozdrawiam.
komentarz 2 listopada 2015 przez b00ny Mądrala (6,050 p.)
Fridrich... >:C
komentarz 2 listopada 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Oj, wybacz za literówkę. Już poprawiam :)
komentarz 2 listopada 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Fridrich nie jest trudny - a to tylko wstępniak :) Tam jest chyba 40 wzorów jak pamiętam. A wygrzebałem w necie listę koło dwustu wzorów :D do tego ich różnych interpretacji. No i ich mirrory :P
komentarz 2 listopada 2015 przez Tomatosoup Pasjonat (18,530 p.)
Sam F2L ma 41 algorytmów, cały Fridrich ma ich 120, i to nie jest żaden wstępniak a na dobrą sprawe najlepszy sposób układania kostki biorąc pod uwagę ilość wzorów do osiąganych czasów. Są japońskie metody gdzie jest ok. 150 algo na sam PLL ale gwarantuje Ci że szybciej rozpoznasz permutacje i zrobisz jej mirror wybierając sposórd 22.
komentarz 2 listopada 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Nie wypowiem się bo póki co, korzystam tylko z 12 algorytmów i chyba 4 ich mirrorów i aktualnie układam ~ 40 sek. Za mało kostek rozwalonych w moich rękach, żeby mówić o szczegółach :)
komentarz 2 listopada 2015 przez Tomatosoup Pasjonat (18,530 p.)
Olej mirrory, na nie przyjdzie czas gdy już będziesz znał wszystkie algorytmy.

Na początku szybciej będzie obrócić górną ściankę w oll/pll niż robić jego mirrora.
komentarz 2 listopada 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Może tak założyć dział na forum "Kostka Rubika"? xD
komentarz 2 listopada 2015 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
40sek z LBLem (tak interpretuję "12 algorytmów") to i tak bardzo dobry czas, z kilkoma zapamiętanymi łatwiejszymi wzorami F2La i OLLa rzadko spadam poniżej 50.
komentarz 2 listopada 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Nie pamiętam dokładnie, ale uczyłem się tych wzorów:
http://www.kostkarubika.org/kursy/333/techniki-zaawansowane/fridrich/1/sajgon/3/f2l

Z nich znam 12 dobrze.
0 głosów
odpowiedź 2 listopada 2015 przez Eimens Maniak (69,240 p.)
Jaki masz rekord?

Czy to ważne ile ruchów? ważne jak szybkie masz palce i jak ci się ułoży kostka :D
0 głosów
odpowiedź 2 listopada 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Jak umiesz układać LBLem to teraz czas na patterny i zasuwamy z Fridrichową medotą :)

Dojdź do czasówki < 40 sek :)

 

Co do tematu - można ułożyć w 20 ruchów i jest to matematycznie udowodnione. Sa nawet zawody w tej dziedzinie. Ludzie siadają przed kostą zmieszaną i licza godzine rysują wzory itp. Wbrew pozorą część patternów zwiększa ilośc wykonywanych ruchów ale może przyspieszyć ułożenie :)
komentarz 2 listopada 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Swoją droga widzę, że jest tutaj kilku rubikowców :) Trza zrobić zawody jakieś :P
0 głosów
odpowiedź 2 listopada 2015 przez Tomatosoup Pasjonat (18,530 p.)
Rekord świata na najmniejszą liczbe ruchów jest równy 19, jak znasz tylko LBL to na razie naucz się więcej algo i układać szybko.
komentarz 2 listopada 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Jaki rekord świata, przecież można ułożyć kostkę w jednym ruchu przy odpowiednim ułożeniu. Chyba chciałeś powiedzieć "Minimalna liczba ruchów potrzebna do ułożenia kostki dla dowolnego ułożenia" :)
komentarz 2 listopada 2015 przez Tomatosoup Pasjonat (18,530 p.)
Jak już się czepiać słówek, to niekoniecznie dla dowolnego ułożenia, ponieważ są przypadki scramble'a na którym nie da się ułożyć w 19 ruchów
komentarz 2 listopada 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Dla dowolnego ułożenia o ile pamietam było 21.
0 głosów
odpowiedź 2 listopada 2015 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)
Kostkę rubika można ułożyć na 43 tryliony sposobów, więc ułożenie jej w <= 20 ruchów to nie powinien być problem tylko, że takich kombinacji może być miliony  do zapamiętania. Z tego co słyszałem ( nie dam sobie głowy ściąć ze to prawda ) to powstaje nowa technika która opiera się na fridrichu tylko, że posiadamy F2L i połączenie OLL z PLL
0 głosów
odpowiedź 4 lutego 2016 przez veryhotshark Obywatel (1,620 p.)
Witam trochę pozna odpowiedz ale nie ważne Polecam metodę układania fridrich sam się jej nauczyłem ale nie wszystkie algorytmy tylko PLL są jeszcze oll dużo ich jest ja znałem 7 podstawowych Ale mój czas średni to 30 sekund był gdybym się więcej nauczył to pewnie miałbym mniej
0 głosów
odpowiedź 4 lutego 2016 przez Schizohatter Nałogowiec (39,600 p.)
Skoro tak rozmawiacie o tej minimalnej ilości ruchów - minimalna liczba ruchów potrzebna na ułożenie kostki to... jeden. Względnie zero.

Natomiast liczba kroków umożliwiająca ułożenie każdej kostki to 20 (lub 21, nie pamiętam). Każdego dowolnego układu. Jednak nie zawsze uda się za pierwszym razem odnaleźć "idealną drogę przez rozwiązanie".

I w sumie nie układam tej kostki.
0 głosów
odpowiedź 4 lipca 2016 przez xjakubekx Obywatel (1,280 p.)
edycja 5 lipca 2016 przez xjakubekx
Kostkę można ułożyć w maksymalnie 20 ruchów
Są aplikacje które pokażą ci jak ułożyć ją w te 20 ruchów
niestety, czlowiek nie jest w stanie tego dokonać, są nawet takie zawody w których należy ułożyć kostkę w najmniejszą ilością ruchów!
Nie sprawdzałem ale bodajże rekord to 19

Podobne pytania

+8 głosów
20 odpowiedzi 9,825 wizyt
pytanie zadane 4 lipca 2016 w Offtop przez Nicolaus Dyskutant (9,740 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 387 wizyt
pytanie zadane 8 lipca 2016 w Offtop przez Nicolaus Dyskutant (9,740 p.)
+2 głosów
1 odpowiedź 295 wizyt
pytanie zadane 26 listopada 2021 w Offtop przez Mikollaj Nowicjusz (170 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,558 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...