• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Komunikacja z bazą danych w C++

Object Storage Arubacloud
0 głosów
2,719 wizyt
pytanie zadane 2 listopada 2015 w C i C++ przez jocom Początkujący (390 p.)
Cześć,

jestem początkującym programistą i mam pomysł na stworzenie programu którego rozwijanie uprzyjemniłoby mi naukę C++. Program ma komunikować się z bazą danych i wyświetlać rekordy pasujące do danego zapytania następnie umożliwiać zmianę statusów (wartości w kolumnie np STATUS) dla wyświetlonych rekordów.

Chciałbym poprosić was o informację, tytuł książki, link do jakiegoś sieciowego tutoriala (najlepiej takiego jak Pana Mirosława Zelenta;)) który wyjaśniłby mi komunikację z bazą danych w programie C++ oraz jak używać w kodzie C++ klauzuli select, insert, update itp.

Z góry dziękuję za wszystkie informacje w tym zakresie. Wiem że idę na łatwiznę pytając was o to na forum ale mam poczucie że tu znajdę wiarygodne i sprawdzone informacje w temacie który mnie interesuje.

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 2 listopada 2015 przez furas Maniak (53,800 p.)
Dla każdej bazy są osobne biblioteki, które zwykle ściąga się ze strony producenta danej bazy. Dorzucasz ściągnięte pliki to do swojego projektu. Być może będzie trzeba to skompilować jeśli jest w postaci kodu źródłowego C/C++. W projekcie wrzucasz plik nagłówkowy .h i korzystasz z gotowych funkcji typu connect(), query(), close(). Zapytania SQL podajesz jako napis/string. Przy kompilacji trzeba też dodać opcję aby bibliotekę zlinkowało (skleiło) z Twoim programem.

---

W przypadku korzystania z bibliotek/frameworków typu Qt może być łatwiej bo może być ujednolicone korzystanie z różnych baz danych i może nie byc potrzeby dociągania niczego poza Qt. Wymaga to jednak zapoznania się z działaniem Qt, które jest przeznaczone do tworzenia programów okienkowych a nie konsolowych/tekstowych.
komentarz 2 listopada 2015 przez jocom Początkujący (390 p.)

Dziękuję za odpowiedź,

jak wspomniałem jestem początkującym programistą i szukam jakiegoś tutoriala, instrukcji krok po kroku co jak zrobić. Znalazłem na sieci takie materiały: 

Kurs co prawda opiera się o bazę MySQL ale traktuje ten temat od podstaw. Może to dobry kurs na początek. Może po tym kursie będę wiedział czego szukać na sieci żeby podłączyć się do bazy Oracle zamiast MySQL, co o tym myślisz? 

Szukałem też informacji o OCI, OCCI na stronie producenta - Oracle ale mało z tego rozumiem i ciężko byłoby mi się wdrożyć bez kursu krok po kroku.  

komentarz 2 listopada 2015 przez furas Maniak (53,800 p.)
Nie chciało by mi się płacić za kursy bo potrafiłbym się tego nauczyć z kawałków znalezionych w sieci - nawet jak będą po angielsku.

Z Oracle nie korzystałem bo to płatne i na serwerze zewnętrznym tego nie postawię. Zamiast tego jak wielu wolę darmowy MySQL lub Postgres (który podobno stara się wzorować na Oracle).

Visual Studio to narzędzie z Microsoft i w tym narzędziu na pewno jest łatwo tworzyć pod bazę Microsoft SQL Server. Pod pozostałe trzeba pewnie samemu dorzucić biblioteki w odpowiednie katalogu (i może skompilować) a potem skonfigurować VS aby z niego korzystało.

IDE DevC++ miało fajny system gotowych paczek z bibliotekami, które po zainstalowaniu od razu dawały skonfigurowane IDE pod dane zadanie - http://devpaks.org/

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 839 wizyt
pytanie zadane 20 lipca 2017 w C i C++ przez Bartosz Pajewski Początkujący (480 p.)
–1 głos
0 odpowiedzi 143 wizyt
pytanie zadane 2 kwietnia 2023 w SQL, bazy danych przez nigraS Początkujący (260 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 423 wizyt
pytanie zadane 5 marca 2022 w C# przez Patryk665 Nowicjusz (170 p.)

92,551 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,531 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...