• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Co powinienem umieć aby pracować jako Java Junior Developer?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
10,386 wizyt
pytanie zadane 26 października 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Radzik Nowicjusz (140 p.)
Cześć. Uczę się javy już dłuższy czas i chciałbym w końcu spróbować pracy w zawodzie, ale ciągle się obawiam, że moja wiedza nie jest wystarczająca. Stąd moje pytanie, co powinienem umieć by bez obaw zacząć pracę?

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 26 października 2015 przez niezalogowany

Raczyłeś w ogóle przejrzeć oferty pracy?

0 głosów
odpowiedź 26 października 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Powinieneś wiedzieć czym są testy black box i white box :)

Umieć pisać je np w jUnicie. Czemu? Prawdopodobnie jak pójdziesz na staż to będziesz klepać testy.

Jeżeli uda Ci się i dostaniesz coś własnego do roboty, to Hibernate, obiektówka full - w przypadku javy to SOLID. Warto abyś znał jakieś wzorce projektowe, wiedział czym jest TDD/BDD.
0 głosów
odpowiedź 26 października 2015 przez furas Maniak (53,800 p.)
Musisz umieć programować.

Zobacz co wymieniają w ogłoszeniach o pracę i będziesz wiedział co powinieneś umieć.

Ale to, że coś jest wymienione w ogłoszeniu nie znaczy, że bez tej wiedzy się nie dostaniesz.

Ważna jest też komunikacyjność i wykazanie, że orientujesz się w temacie, interesuje Cię to zagadnienie więc jesteś zdolny douczyć się brakujących elementów.

---

A jeśli potrzebujesz lepszego wyznacznika to w ogłoszeniach często jest np. "z dwuletnim doświadczeniem". Tak więc programuj codziennie przez dwa lata jeśli tak bardzo masz obawy ;) Tylko czy nie lepiej te dwa lata programować w firmie niż w domu ?
komentarz 26 października 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

Tak więc programuj codziennie przez dwa lata jeśli tak bardzo masz obawy ;)

Ty tak serio? 

komentarz 26 października 2015 przez furas Maniak (53,800 p.)
Z tym programowaniem w domu to nie jest serio :)

Ale samo stwierdzenie "dwa lata doświadczenia" pokazuje po jakim czasie firmy uważają kogoś za programistę, który zna się na rzeczy i nie muszą się (tak bardzo) obawiać o jego umiejętności.
komentarz 26 października 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
No tak, ale z drugiej strony przez dwa lata człowiek nauczy się:

- workflow z gitem

- pracy w scrumie i obsługi jakiegokolwiek narzędzia do planowania (youtrack jira acunote itp)

- prawdopodobnie dobrej pracy z obiektowymi programami, a także ich tworzenia w taki sposób

- pozna swoje słabości

- wyrobi sobie styl pracy (styl pisania kodu, dzienny rytm)

- pozna swoją wartość

- pozna masę narzędzi które normalnie są niedostępne bo drogie w cholerę

- będzie mieć już jakieś znajomości :)
komentarz 26 października 2015 przez furas Maniak (53,800 p.)
No własnie - i dlatego napisałem, że lepiej te dwa lata programować w firmie niz w domu :)

W domu nie da się pewnych rzeczy nauczyć bo nie ma się przymusu lub możliwości korzystania z pewnych technologi.

Trzeba więc najpierw jednak pójść do firmy z obawami o swoje umiejętności.
komentarz 26 października 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Ja tak poszedłem :) Mam nawet "litanie" z pierwszego tygodnia mojego stażu:
"

W ciągu pierwszego tygodnia dowiedzieliśmy się:
- jak używać Gita, git flow
- dowiedziałem się że warto używać Doctrine i ORM
- jeżeli chodzi o sam projekt to ciekawostką jest to, że można stworzyć testy do aplikacji a następnie na podstawie ich się pisze apkę. (TDD - dzika sprawa, zupełnie zmienia myślenie)
- jeśli chodzi o punkt wyżej to przydatne są narzędzia takie jak behat i znajomość User Stories i Use Case.
- jeżeli chodzi o testowanie aplikacji po napisaniu to poza behat warto znać PHPUnit albo PHPSpec.
- Do mniejszych projekcików warto używać mikroframeworków, które warto dobrze poznać (Silex, Slim, Phalcon)
- Warto znać wzorce kreacyjne: Metoda fabrykująca, Abstrakcyjna fabryka, Prototyp.
- Mega warto wiedzieć i potrafić Dependency Injection
- dobrym nawikiem jest tworzenie zawsze obiektowych aplikacji
- dużym plusem jest znajomość Domain Driven Design
- Twoja aplikacja powinna (czyt. musi) być RESTful
- Ogólnie dobrze jest się nauczyć obsługi composera
- konsolka systemowa (ubuntu) to standardzik
- warto też znać inne wzorce - np jakieś bazodanowe typu proxy, dependency container.
- dobrze jest mieć podstawy wiedzy z projektowania aplikacji, czyli połączenie user stories z use case, z modelowaniem klas tak aby wszystko dobrze ze sobą współgrało.

Wiem, że projekt można by zrobić w relatywnie krótkim czasie i "po swojemu". Jednakże sraka wiedzy, jaką trzeba poznać i ogarnąć, aby to zrobić zgodnie z jakimiś standardami jest tak ogromna, że człowiekowi smutno, że to tylko 20 dni.

Póki co, jestem nieco przytłoczony ale jeszcze mam pozytywne odczucia. Atmosfera w pracy jest ok. Ludzie podrzucają masę materiału z którego można się wiele nauczyć. Ale teraz trzeba znaleźć dużo wolnego czasu i przesiedzieć te dupogodziny i w pracy i w domu żeby ruszyć do przodu. Jeżeli dam z siebie wszystko to będzie super tam "

 

Odnośnie PHP. Ale tutaj trza dopisać, że warto znać pojęcie clean code i jeżeli firma ma takie aspiracje to razem z nią rozwijać się w kontekście DDD :)

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 7,090 wizyt
pytanie zadane 7 maja 2017 w PHP przez marcin99b Szeryf (82,080 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 1,659 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 180 wizyt

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,559 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...