• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Świetlówka - jedna świeci, druga nie

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
4,187 wizyt
pytanie zadane 19 października 2015 w Offtop przez Javowiec Pasjonat (21,560 p.)
edycja 19 października 2015 przez Javowiec

Problem bardziej elektroniczny niż programistyczny.

Mam 2 świetlówki, jedna się świeci, druga nie. Na pewno nie jest to problem ze świetlówką, bo obydwie świecą.

Poniżej zdjęcia:

http://i.minus.com/ibsBuyzfkK1Aku.JPG

http://i.minus.com/ihI0RZlnROMss.JPG

http://i.minus.com/ibnN8a4N068zz.JPG

Ta, która jest zamontowana na zdjęciach - świeci. Drugie gniazdo nie działa. Chętnie bym sobie w tym pogrzebał, tylko że nie wiem od czego zacząć - jak zlokalizować problem.

Dodam, że wcześniej wszystko było ok - dopóki się nie spaliła poprzednia świetlówka.

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 19 października 2015 przez Wojciech Trojanek Obywatel (1,230 p.)
wybrane 19 października 2015 przez Javowiec
 
Najlepsza
Witaj,

Tam jest sterownik zamiast standardowych starterów. To, że pojedynczo świeci nie oznacza że obie świetlówki są sprawne. Miałem taki przypadek w firmie jakiś czas temu. Jeśli świetlówki są "nadpalone" czy są "na moment przed spaleniem" to takie cyrki sie dzieją, pojedynczo działają, za to dwie naraz zapięte generują takie obciążenie na sterowniku, że jedną z nich odcina, czasem obie świecą kilka sekund i gasną. Mogę się mylić ale u nas mimo wszystko były świetlówki do wymiany. Identyko sytuacja. Jedyna i najlepsza weryfikacja zanim władujesz się w nie wiadomo czy potrzebne koszta nowego sterownika czy jego naprawę to podłożenie OBU świetlówek ze sprawnej lampy (np jak posiadasz kilka na suficie). Dopiero jak dwie w 100% sprawne świetlówki będą gasnąć to sterownik możesz ostatecznie otworzyć (ostrożnie z wypinaniem kabli warto oflagować je kolejno żeby przy montażu nie pomylić) zbadać go czy optycznie nie ma nadpaleń układów albo często spotykanych "zimnych lutów" - kliknij grafikę w google wyjaśni wszystko. Jak po tej stronie jest ok to mimo wszystko nie doszukiwałbym się wady sterownika tylko właśnie świetlówek. Powtórzę się. To że pojedynczo świecą nie oznacza, że są sprawne.

Powodzenia w diagnostyce :) mam nadzieję że pomogłem :)

Pozdrawiam
komentarz 19 października 2015 przez Javowiec Pasjonat (21,560 p.)

Jak przełożę tylko jedną świetlówkę do gniazda, które nie działa, a drugie, które działa zostawie puste, to i tak świetlówka się nie pali.

Poza tym, obydwie świetlówki są nowe.

Wygląda na to, że będę musiał zajrzeć do tego sterownika smiley

komentarz 19 października 2015 przez Wojciech Trojanek Obywatel (1,230 p.)
Dedukcja przede wszystkim. Jeśli kable dobrze "siedzą" w gniazdach i jest tak jak mówisz i świetlówki na 100 nowe i parametry takie jak opisane na sterowniku - może być faktycznie walnięty sterownik. Opisz przewody żeby wiedzieć jak je później połączyć i zdemontuj (powinny być takie otworki w gniazdach gdzie siedzą przewody należy je wcisnąć cienkim szpikulcem powinny wyluzować, przewody powinny się lekko wysuwać) polecam a wręcz przestrzegam robić to na wyłączonych korkach - nie tylko na kontakcie w pozycji "off". Dlaczego? Ano dlatego jak elektryk miał fantazję podczas montażu włącznika jeśli zapiął przełącznik na masie to masz napięcie na sterowniku niezależnie czy masz przełącznik on czy off na futrynie. Zamykasz nim tylko obwód do masy. W praktyce powinno się wieszać za takie czyny. Dlatego zawsze do tego typu akcji podchodzę z kontrolką napięcia - nigdy nie ufam włącznikom :D. Często by mnie popieściło gdybym ufał elektrykom :P Jeśli na tym forum to nie zakazane to wrzuć dokładne zdjęcia płytki sterownika w dobrej rozdzielczości jak jej punktów lutowniczych z drugiej strony. Mam nieco pojęcia o elektronice. Może coś wydedukuję :) Pozdrawiam.
0 głosów
odpowiedź 19 października 2015 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Z takim problemem to raczej na http://www.elektroda.pl/rtvforum/index.php?sid= :)

0 głosów
odpowiedź 19 października 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,340 p.)
Choć forum nie te, to mam pytanie: sprawdziłeś napięcie pomiędzy oboma stykami, czyli w miejscach, gdzie lampa ma kontakt z obwodem?
komentarz 19 października 2015 przez Wojciech Trojanek Obywatel (1,230 p.)
Zerknij na schemat wejście ma wspólne. Jak jedna świeci to i druga dostaje napięcie. Chyba że mega pecha ma kolega i gdzieś kabelki przepaliło albo styk w gnieździe utleniło.
komentarz 19 października 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,340 p.)

O to właśnie chodzi - choć na elektronice się zbytnio nie znam, to wiem, dzięki czemu płynie prąd, a napięcie zawsze warto sprawdzić wink

komentarz 19 października 2015 przez Javowiec Pasjonat (21,560 p.)

Nie mierzyłem, bo nie mam urządzenia do mierzenia napięcia cheeky

0 głosów
odpowiedź 19 października 2015 przez krystian904 Mądrala (6,820 p.)
powiem jak informatyk "zresetuj" :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,436 wizyt
pytanie zadane 6 grudnia 2019 w Sprzęt komputerowy przez Gabel88 Początkujący (430 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 2,934 wizyt
pytanie zadane 7 lipca 2015 w Offtop przez PancernyHuzar Użytkownik (990 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 504 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...